شب ادراری دارای دلایل گوناگونی است. عوامل فیزیولوژیک، عصبی - عضلانی، سابقه خانوادگی و همچنین جنسیت معمولا تأثیر به سزایی در بروز این اختلال دارد و پسران بیش از دختران به آن مبتلا می شوند.

شب ادراری دارای دلایل گوناگونی است. عوامل فیزیولوژیک، عصبی - عضلانی، سابقه خانوادگی و همچنین جنسیت معمولا تأثیر به سزایی در بروز این اختلال دارد و پسران بیش از دختران به آن مبتلا می شوند. به طور کلی چنان چه این اختلال به مشکلات جسمی مربوط نباشد به نظر می رسد استرس های روانی - اجتماعی در برخی موارد باعث تشدید این مشکل می شود. در کودکان خردسال این اختلال رابطه مستقیمی با تولد فرزند جدید، طلاق والدین، مرگ یکی از اعضای خانواده یا حتی نقل مکان دارد.

در صورتی که با رفع مشکلات زمینه ای در خانواده و یا درمان مشکلات احتمالی جسمی توسط پزشک اورولوژیست مشکل شب ادراری فرزندتان کاهش نیافت، به کارگیری این راهکارها که در ادامه بیان می شود، می تواند مفید باشد:

1 - در بیشتر مواقع شب ادراری با افزایش سن کودک بهبود می یابد، بنابراین در قدم اول بهتر است به کودک فرصت دهید.

2 - روی حل این مشکل آن قدر تأکید نکنید که خود تبدیل به موضوعی استرس آور برای کودک شود.

3 - خانه را به یک محیط امن تبدیل سازید، از پرداختن به موضوعات ترسناک و تهدیدکننده پرهیز کنید و روی برخوردهای روزمره تان با کودک و دیگر اعضای خانواده دقت داشته باشید.

4 - بهتر است هر شب ۳ساعت پس از آن که کودک به خواب رفت او را به آرامی و با محبت بیدار کنید تا به دستشویی برود.

5 - آموزش آداب استفاده از دستشویی را با صبر کافی و ارائه مکرر و پاداش همراه سازید. همچنین برای بی اختیاری ادرار او را تنبیه نکنید و با حوصله رفتار کنید.

6 - بهتر است قبل از خواب از خوراندن مایعات زیاد مانند آب و چای و همچنین میوه و مواد خوراکی که طبع سرد دارند مانند هندوانه و خربزه به کودک خودداری کنید.

7 - استفاده از تشک های مخصوص که زنگ هشدار دارند نیز روشی معمول است.منبع : khorasannews.com

گردآوری سلامت اکاایران