ریزش موی بچه‌ها؛ چرا و به چه علت؟

ریزش ‌مو مشکلی نیست که فقط مختص بزرگسالان باشد. ممکن است کودکتان هم درگیر این عارضه شود اما خبر خوب این است که نشانه‌های ریزش‌موی کامل یا ریزش موی منطقه‌ای در کودکان به راحتی قابل‌درمان است. «پوست‌ و موی» این هفته را مطالعه کنید تا اگر یکی از این نشانه‌ها را در کودکتان یافتید، از قبل در مورد آن آگاهی داشته باشید...

اگر کودک شما بیش از چندین ماه دچار ریزش‌مو شود، علت آن می‌تواند یکی از عوامل زیر باشد. پس با دیدن هر کدام از این علایم سریع به متخصص پوست مراجعه کنید تا با تشخیص به موقع، مشکل حل شود. در ادامه چند بیماری‌ پوستی شایع را که باعث ریزش موی کودک می‌شود توضیح می‌دهیم و به دلایل ریزش‌مو هم می‌پردازیم.

تینه‌‌آ کپیتیس
این عارضه معمولا در کودکان دیده می‌شود و نوعی عفونت قارچی پوست سر است و به آن اصطلاحا «کچلی قارچی» هم می‌گویند. این بیماری با شکل‌ها و تظاهرات گوناگون بروز می‌کند و معمولا تکه‌های فلس‌مانندی روی پوست سر ظاهر می‌شود. این لکه‌ها یا فلس‌‌ها معمولا گرد یا بیضی شکل هستند. موها ممکن‌است در این قسمت دچار ریزش شوند یا روی پوست به شکل لکه‌های سیاه دربیاید.

درمان این نوع ریزش‌مو معمولا مصرف داروهای ضدقارچ مانند گریزئوفولوین به مدت حداقل 2 ماه است. به علاوه باید از شامپوهای مخصوص ضدقارچ مانند «سلنیوم سولفید» یا «کتوکونازول» همزمان با درمان دارویی برای کاهش پوسته‌ریزی موهای سر استفاده کرد. از آنجا که این عفونت قارچی مسری است، تمام وسایل کودک و کلاه، شال‌گردن، روسری یا برس او باید کاملا شخصی باشد.

آلوپسی آره‌آتا
خوشبختانه بیماری آلوپسی‌آره‌آتا واگیردار نیست. در این بیماری موهای سر به صورت دایره‌ای یا بیضی می‌ریزد و این بخش‌ها صاف و خالی از مو می‌شوند. تحقیقات نشان داده تقریبا 25 درصد بچه‌ها دچار این عارضه می‌شوند. متاسفانه آلوپسی‌آره‌آتا درمان ندارد اما می‌توان آن را کنترل کرد. در برخی بچه‌ها بعد از سال‌ها، ناگهان موها در محدوده‌ای که کچل شده، درمی‌آید. در حدود 5درصد از کودکان هم ممکن است بیماری انتشار پیدا کند و به غیر از موی سر، موهای تمام بدنشان را هم از دست بدهند. این بیماری با داروها و پمادهای حاوی کورتیکواسترویید کنترل می‌شود. در سنین بالاتر، تزریق استرویید و مصرف محلول ماینوکسیدیل می‌تواند به رویش دوباره موهای ریخته کمک کند. پیدایش موهای جدید ممکن‌است حدود 8 تا 12 هفته طول بکشد.

تلوژن افلوویوم
این بیماری نیز یکی دیگر از عواملی است که در کودکان باعث ریزش‌مو می‌شود. شرایط استرس‌آور مانند تب بالا، از دست دادن یکی از اعضای خانواده و انجام جراحی سخت می‌توانند باعث اختلال در چرخه منظم رشد مو ‌شوند. این حالت حداکثر یک سال طول می‌کشد و معمولا محدودشونده است. متاسفانه برای این بیماری درمان قطعی وجود ندارد اما اگر عاملی که باعث ایجاد شرایط استرس‌آور شده است، از بین برود، رویش مجدد موها در سر امکان‌پذیر است.

سوءتغذیه
گاهی کمبود مواد غذایی و معدنی باعث ریختن موها می‌شود. بیوتین یکی از ویتامین‌های ب‌کمپلکس است که به بدن در تبدیل کربوهیدرات به گلوکز که برای سوخت‌رسانی بدن لازم است، کمک می‌کند. اگر این ماده به بدن نرسد، باعث ریزش مو می‌شود. «روی» یک ماده آلی است که از جنبه‌های مختلف به متابولیسم سلول‌های بدن کمک می‌کند همچنین باعث بهبود روند رشد در دوران کودکی و نوجوانی می‌شود پس به رشد سلول‌های سازنده مو هم کمک می‌کند. در برخی موارد ریزش مو می‌تواند به دلیل مصرف بیش از حد ویتامینA هم باشد.

اختلال غدد درون‌ریز
در برخی کودکان علت ریزش مو مشکل کم‌کاری تیرویید است. پس اگر کودکتان دچار ریزش مو شد حتما باید او را نزد پزشک ببرید تا برایش آزمایش تیرویید و در صورت لزوم، اسکن از غده تیرویید درخواست کند. اگر تشخیص داده شود تیروییدش کارکرد درستی ندارد، تحت‌ درمان دارویی قرار خواهدگرفت.

دلایل دیگر
گاهی علت ریزش‌موی کودک، پزشکی نیست و به مرور زمان برطرف خواهدشد؛ از جمله:

• کم‌مویی از بدو تولد: رشد موی خیلی از نوزادان در چند ماه اول زندگی بسیار کم است اما پس از مدتی موی دوران نوزادی جای خود را به مرور به موهای ثابت بیشتری می‌دهد.

• ساییدگی: بین 3 تا 4 ماهگی، خیلی از بچه‌ها دچار ریزش موی منطقه‌ای می‌شوند که علت آن نشستن در صندلی‌ مخصوص بچه‌ها و سایش سر به قیمت پشتی صندلی است. نگران نباشید؛ به محض اینکه فرزندتان شروع به راه‌رفتن کند، این ریزش‌موی موضعی برطرف خواهد شد.

• استفاده از وسیله‌های جانبی: گاهی بد بستن مو و استفاده از کش‌های سفت باعث ریزش مو می‌شود بنابراین سعی کنید موهای فرزند خردسالتان را در معرض این کشش‌ها قرار ندهید.

منبع: هفته نامه سلامت

گردآوری کودک آکاایران