کودک شما در ابتدا مدت زیادی می خوابد، شاید حدود شانزده ساعت در مدت یک شبانه روز. متاسفانه مدت این به خواب رفتن ها یک تا دو ساعته است. اما خبر خوبمان برای شما این است که حدود شش ماهگی، بسیاری از نوزادان شش ساعت در شبانه روز می خوابند.

مراقبت از یک نوزاد تازه متولد شده، واقعا کار سخت و پر استرس و البته شیرینی است. این نوزاد نه ماه در محیطی غیر از دنیای ما زندگی کرده و حالا روزهای اولی است که هوای ما را تنفس می کند. در بیشتر موارد این مادربزرگ ها هستند که به کمک مادران جوان می آیند و نحوه مراقبت از نوزاد را به او یاد می دهند.

در ادامه مطلب، با برخی سئوالات رایج مادران در مورد نحوه مراقبت از نوزاد خود در هفته اول آشنا خواهیم شد.

1- چگونه می توانم به نوزادم کمک کنم؟

همراهی همیشگی مادر و نوزاد یکی از لذت بخش ترین تجربه های مادر شدن است. اما این هم آغوشی فورا بعد از تولد نیست. نه تنها مادر به مدتی آرامش بعد از زایمان احتیاج دارد، بلکه کودک نیز برای مدتی از مادر جدا می شود تا اقداماتی مانند آزمایش ها، شستشو و ... روی او انجام شود.

اما آیا می دانستید علم جدید این کار را تهاجمی دانسته و با آن موافق نیست؟  بهترین اقدامات بعد از تولد کودک به ترتیب زیر هستند:

از قرار دادن اجسامی مانند بالش و عروسک در اطراف کودک خوابیده جدا پرهیز کنید. این کار یکی از خطرناک ترین اقداماتی است که می تواند منجر به مرگ ناگهانی او شود

- نوزاد و مادر باید مدتی تماس پوستی داشته باشند. مادر و نوزاد باید برای مدتی بعد از زایمان با هم تماس پوستی داشته باشند. این تماس می تواند در حین شیردهی و یا نوازش کردن کودک توسط مادر باشد.

- با نوزاد صحبت کنید. برای چند دقیقه با نوزاد خود صحبت کنید، مانند صحبت هایی که در زمان بارداری با او داشتید. نوزادتان صدای شما را می شناسد و با شنیدن دوباره آن، احساس آرامش می کند.

- به چشم های کودکتان نگاه کنید و لبخند بزنید. نوزاد بعد از تولدش تنها برای چند دقیقه چشم هایش را باز می کند. او در این چند دقیقه دنیا را واضح نمی بیند. بهتر است اولین تصویر بعد از به دنیا آمدنش، چهره مادر همراه با لبخند باشد.

نوزاد هفته اول

2- نوزاد من باید چقدر بخوابد؟

همانطور که گفتیم کودک شما در ابتدا مدت زیادی می خوابد، شاید حدود شانزده ساعت در مدت یک شبانه روز. متاسفانه مدت این به خواب رفتن ها یک تا دو ساعته است. اما خبر خوبمان برای شما این است که حدود شش ماهگی، بسیاری از نوزادان شش ساعت در شبانه روز می خوابند.

اما رعایت این توصیه ها به نوزاد شما کمک می کند تا خواب بهتری داشته باشد:

- زمانی که کودک از خواب بیدار می شود، بعد از به خواب رفتن دوباره چند دقیقه صبر کنید تا آرام بگیرد و به مرحله عمیق خواب وارد شود.

- موقع شیردهی یا مراقبت از کودک آرام باشید و سعی کنید از خواب بیدار نشود.

- برای راحتی بیشتر در شب، سعی کنید در طول روز کودک را بیشتر بیدار نگه دارید. طبیعتا در این صورت خواب بیشتری در طول شب خواهد داشت.

3- نوزاد من چند وقت یک بار باید شیر بخورد و از کجا متوجه شوم خوب تغذیه شده است؟

نوزاد شما باید هر دو تا سه ساعت یک بار تغذیه شود. شما می توانید متوجه سیر شدن کودکتان شوید زمانی که:

- شیر خوردن او 10 تا 15 دقیقه طول بکشد و یا حدود 60 تا سی سی شیر خشک مصرف کند.

- در طول 24 ساعت، شش تا هشت مرتبه ادرار داشته باشد و دو مرتبه یا بیشتر مدفوع داشته باشد.

- بعد از کاهش کمی وزن در کودک در هفته اول، نوزاد در هفته دوم شروع  به  وزن گیری می کند. پس در هفته اول نگران این کاهش وزن نباشید، اما اگر در طی هفته دوم همچنان کاهش وزن ادامه داشت، به یک متخصص کودک مراجعه کنید.

4- چند وقت یک بار باید نوزادم را حمام کنم؟

حمام کردن نوزاد دو و یا نهایت سه بار در هفته باشد. دفعات بیشتر حمام، پوست نوزاد را خشک می کند. بعد از هر مرتبه حمام، او را در یک حوله نرم و تمیز بپوشانید.

بیماری کودک

5- چگونه مراقب ناف فرزندم باشم؟

- از یک استامپ بند ناف استفاده کنید و کناره های ناف را تمیز نگه دارید تا زمانی که ناف بیفتد.

- از یک اسفنج حمام برای حمام کردن کودک استفاده کنید. سعی کنید این زخم ناف تا جای ممکن در آب نرود.

- بسیار مراقب باشید تا بند ناف به ادرار یا مدفوع کودک آغشته نشود.

- اگر هنگام لمس شکم، کودکتان گریه می کند این موضوع را حتما به پزشک اطلاع دهید. ممکن است دچار عفونت باشد. قرمزی، ورم، بوی بد و ترشحات زرد رنگ از ناف می تواند از علائم عفونت باشد.

6- بعد از ختنه کردن چگونه از کودکم مراقبت کنم؟

بعد از ختنه کردن، اندام تناسلی نوزاد پسر شما ممکن است برای چند روز قرمز شود. این قرمزی باید طی یک هفته برطرف شود. اگر این وضعیت بدتر شد، موضوع را حتما به پزشک اطلاع دهید.

- ناحیه تناسلی را تمیز نگه دارید، مخصوصا بعد از ادرار و مدفوع کردن. فقط از آب استفاده کنید و یا در صورت ضرورت، ماده شستشویی که مناسب کودک و ملایم باشد.

- مقداری پماد یا روغن مخصوص کودک در ناحیه ختنه شده بمالید تا به پوشک کودک نچسبد و ایجاد زخم و ناراحتی نکند.

بیماری نوزاد

7- چگونه می توانم کودکم را ایمن نگه دارم؟

برای به حداقل رساندن خطرات تهدید کننده زندگی نوزاد، مخصوصا سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS)، همیشه نوزاد را به پشت بخوابانید.  آکادمی نوزادان آمریکا توصیه می کند که:

- محل خواب کودک را تمیز نگه دارید. سعی کنید در یک متری اطراف او اسباب بازی، شیشه شیر و یا هر جسم دیگری وجود نداشته باشد.

- در همان اتاقی بخوابید که نوزادتان خوابیده است، اما نه در یک تخت.

- به نوزادتان تا شش ماه به طور مطلق شیر مادر را بدهید.

- از قرار دادن اجسامی مانند بالش و عروسک در اطراف کودک خوابیده جدا پرهیز کنید. این کار یکی از خطرناک ترین اقداماتی است که می تواند منجر به سندرم مرگ ناگهانی شود.

- به نوزاد خود زیاد لباس نپوشانید. این کار می تواند باعث افزایش دمان بدن نوزاد شود.

- برنامه واکسیناسیون کودکتان را دقیق و سر موقع انجام دهید.

فراموش نکنید نوزادان متولد شده قبل از نه ماهگی و یا نوزادان متولد شده با وزن کم قطعا نیازمند مراقبت بیشتر هستند.

با پزشک خود در ارتباط باشید و در صورت مواجهه با هر سوال پاسخ را از پزشک خود جویا شوید.

 تبیان