در اصل آلرژی، پاسخ ایمنی بدن به ماده ای آلرژی زا است که ممکن است از راه های مختلف وارد بدن شود. سیستم ایمنی بدن ممکن است از راه تنفس مواد، تزریق، خوردن یا حتی تماس با مواد بخصوصی درگیر شود.

سیستم ایمنی بدن به یک آلرژن (ماده آلرژی زا) واکنش نشان می دهد و با آزاد سازی مقادیری هیستامین و سایر مواد شیمیایی می تواند علائمی مثل احتقان یا گرفتگی بینی و دستگاه تنفسی، خارش و آبریزش بینی، خارش و درد گلو، اسهال، خارش وآبریزش چشم ها و بثورات خارش دار را روی پوست ایجاد کند.

شناسایی علائم آلرژی در کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، چرا که درمان و بهبودی کودک را سریع تر می کند و در پیشگیری از مشکلات تنفسی در بزرگسالی نیز مهم است.

علائم آلرژی در کودکان به دو دسته تقسیم می شود. دسته اول آلرژی ها پس از 5 سالگی به خودی خود برطرف می شوند، اما دسته دوم که زمینه ژنتیکی دارند، بیش از 50 درصد آلرژی های کودکان را شامل می شوند که تا قبل از بلوغ برطرف خواهند شد.

آلرژی اغلب وراثتی است، گرچه اعضای خانواده ممکن است نسبت به چیزهای مختلفی حساسیت داشته باشند. یک کودک ممکن است آسم داشته باشد، در حالی که دیگری مستعد تب یونجه باشد.

تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماه اول زندگی کودکتان، به کاهش شیوع انواع آلرژی ها در سال های اولیه زندگی کمک می کند.

اسباب بازی های پارچه ای کودکان محیط مناسبی برای جذب مایت گرد و غبار هواست و باید مرتب شسته شوند

آلرژی ها بیشتر چه زمانی رخ می دهند؟

علائم ممکن است هر زمانی از سال ایجاد شوند. آلرژی به قارچ ها اغلب در زمستان رخ می دهد و تشخیص آنها از سرماخوردگی ممکن است مشکل باشد.

آلرژی های مرتبط با گرده گل ها و گیاهان بیشتر در بهار و پاییز شایع هستند.

احتقان صبحگاهی که در تمام طول سال ادامه یابد بیشتر نتیجه آلرژی به مایت های موجود در هوا و یا حیوانات خانگی است.

آیا کودک در طول زندگی دچار آلرژی خواهد بود؟

در برخی موارد، آلرژی کودک از بین خواهد رفت. این امر به وفور در مورد حساسیت و عدم تحمل به شیر گاو رخ می دهد.

در شرایط دیگر آلرژی با افزایش سن بدتر می شود. گاهی اوقات نوع دیگری از حساسیت ممکن است در طول زندگی کودک ایجاد شود.

بیماری کودک

چگونه می توانم آلرژی را درمان کنم؟

درمان آلرژی های ژنتیکی مستلزم تشخیص آزمایشگاهی و شرایط خاص غذایی است که باید پس از احراز بیماری توسط پزشک، به والدین آموزش های لازم داده شود.

با وجودی که گاهی اوقات، آنتی هیستامین ها و کورتون ها برای معالجه آلرژی در شیرخواران و کودکان استفاده می شوند، ساده ترین راه برای از بین بردن بیماری، حذف علت آن است.

مواد حساسیت زای بالقوه شامل دود سیگار، بالش حاوی پر، عطر، موی حیوانات خانگی، مایت های گردوغبار خانه، و پتوهای پشمی هستند.

اسباب بازی های پارچه ای کودکان محیط مناسبی برای جذب مایت گرد و غبار هواست و باید مرتب شسته شوند.

اگر کودکتان به گرده گیاهان موجود در هوا حساسیت دارد، در زمان های گرده افشانی گل ها و روزهای طوفانی، وی را داخل خانه نگه دارید، مرتب او را حمام کنید و از باز کردن پنجره ها در روزهای طوفانی بپرهیزید.

حیوانات خانگی که سبب بروز آلرژی می شوند، باید بیرون از خانه نگه داشته شوند.

اتاق کودکتان را تا حد ممکن بدون گرد و غبار نگه دارید. رختخواب، کمد لباس ها و قفسه های اسباب بازی ها را بطور مرتب تمیز کنید تا گرد و غبار به حداقل برسد، در واقع خود گرد و غبار نیست که مشکل ساز است بلکه موجودات ریز موجود در هوا به نام مایت ها، سبب حساسیت می شوند. مایت ها، موجوات میکروسکوپی هستند که بر روی لایه های پوست انسان رشد می کنند و سبب تولید مواد حساسیت زا می شوند.

نوزادان گاهی اوقات به موادغذایی مانند گندم، تخم مرغ، شیر، فرآورده های سویا، آجیل، ماهی و مرکبات حساسیت نشان می دهند

راه های کاهش مایت های گرد و خاک خانه عبارتند از:

- قالی ها و فرش ها را جمع کنید، بخصوص فرش های دستباف که با الیاف طبیعی و پرزهای بلند هستند (مانند انواع گبه).

- اگر در خانه شما سطوح چوب طبیعی یا الوارهای جنگلی وجود دارد (مانند پوشش داخلی سقف)، بهتر است روی آنها را با استفاده از پوشش مناسبی بپوشانید.

- همه ملحفه ها و اجزای رختخواب کودک را با آب بسیار داغ بشویید و از روکش ضدآلرژی برای آنها استفاده کنید.

- از یک تکه پارچه مرطوب به جای گردگیر پردار برای گردگیری استفاده کنید. همچنین می توانید جاروبرقی هایی که دارای فیلترهای با شدت بالای جذب ذرات معلق هستند خریداری کنید تا مایت های موجود در هوا و سایر مواد حساسیت زا را به دام بیندازید.

بیماری نوزاد

حساسیت و عدم تحمل غذایی

نوزادان گاهی اوقات به موادغذایی مانند گندم، تخم مرغ، شیر، فرآورده های سویا، آجیل، ماهی و مرکبات حساسیت نشان می دهند.

علائم حساسیت غذایی مثل بثورات پوستی، خس خس سینه، ورم لب ها و زبان، معمولا در عرض یک ساعت از صرف غذا ایجاد می شوند.

اگر گمان می کنید که کودکتان ممکن است به یک غذای خاص حساسیت داشته باشد، با پزشک کودکتان صحبت کنید، زیرا وی ممکن است کودک را برای بررسی بیشتر و انجام آزمایشات به یک متخصص آلرژی یا مرکز تخصصی ارجاع دهد.

شیر خواران ممکن است دچار عدم تحمل به برخی غذاها شوند که با آلرژی واقعی تفاوت دارد. علائم عدم تحمل غذایی بیشتر موارد سیستم گوارش را درگیر می کند و می تواند شامل درد شکم، کولیک (دردهای متناوب شکمی)، نفخ شکم، دفع گاز، اسهال و گاهی استفراغ باشد.

اگر حدس می زنید کودکتان ممکن است دچار عدم تحمل غذایی باشد، به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید. وی ممکن است کودک را به متخصص تغذیه ارجاع دهد. متخصص تغذیه ممکن است کودکتان را بر روی یک رژیم انحصاری قرار دهد، به این معنی که غذاهای مشکوک از رژیم غذایی کودک حذف و سپس به آرامی وارد شوند. این امر کمک می کند تا شما و متخصص تغذیه تشخیص دهید کدام غذاها سبب بروز مشکل در کودکتان می شوند.

اگر کودکتان شیر خشک مصرف می کند و مشخص شده است که نسبت به شیر گاو حساسیت یا عدم تحمل دارد، متخصص تغذیه ممکن است توصیه کند شیر خشک سویا مصرف کند یا شیر خشک ساخته شده از ترکیبات شیر گاو که با اعمال تغییراتی برای کودکانی که حساسیت یا عدم تحمل دارند مناسب است.

منابع:

باشگاه خبرنگاران - دکتر عباس مومن زاده، متخصص عفونی اطفال

نی نی سایت