دکتر شهناز آرمین، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با ایسنا افزود: دندان ‌های فک فوقانی به دلیل داشتن ریشه ‌های بلند، در صورت پوسیدگی شدید می ‌تواند عفونت کرده و از طریق مجاورتی، عفونت را به بافت خود مغز منتقل کند.

 

این متخصص اطفال با مهم خواندن راه‌ های مجاورتی در انتقال عفونت به مغز، به مردم توصیه کرد تا عفونت ‌هایی مانند سینوزیت، عفونت ‌های دندانی و گوش میانی را ساده نپندارند؛ دوره درمان را کامل کنند و به محض قطع شدن تب کودک با فکر این‌ که طفل بهبود یافته است، آنتی ‌بیوتیک وی را قطع نکنند، چون ممکن است مشکلات بیشتری را در پی آورد.

 

وی اضافه کرد: هر عفونت دیگری از یک عفونت زخم پوستی تا درگیری ریه مانند پنومونی نیز می ‌تواند ارگانیسم را از طریق خون به داخل مغز برساند. از این رو، عفونت‌ های مجاورتی که گاهی نیز بسیار ساده تلقی می ‌شوند، بسیار مهم هستند.

 

آرمین ادامه داد: این در حالی است که علایم آبسه ی مغزی علایم بسیار واضحی نیست و گاه می ‌تواند به صورت بسیار آهسته و با تبی بسیار ملایم همراه باشد.

 

وی افزود: شاید تنها علامت آن یک سرگیجه، سردرد، تهوع و استفراغ باشد یا گاهی اوقات یک اختلال در خلق و‌خو یا اختلال شخصیت ایجاد شود. این فوق ‌تخصص عفونی اطفال گفت: تاخیر در تشخیص و درمان آبسه ی مغزی ممکن است عارضه ی جبران‌ ناپذیری به همراه داشته باشد.

 

به گفته ی آرمین، بسته به مکان


منبع تبیان

گردآوری کودک آکاایران