کودکان زیر 3 سال و آنهایی که دچار بیماری‌های مزمنی مانند فلج مغزی هستند، برای معاینات بیشتر، یک شب را در بیمارستان می‌مانند.

پس از عمل، بهبود درد تنها یک هفته یا کمی بیشتر به طول می‌انجامد. کودک شما به مدت چند روز پس از عمل، احساس خستگی می‌کند و انرژی زیادی از دست می‌دهد و ممکن است شب‌ها بی‌قرار شود و خوب نخوابد، ولی تمام این مشکلات پس از 3 تا 14 روز بهبود می‌یابد.

همچنین کودک شما ممکن است به خاطر مسکن‌هایی که در داروها وجود دارد، قادر به خوردن غذای زیاد نباشد و دچار یبوست شود.

نوع تغذیه پس از عمل

مایعات، مهم‌ترین غذایی است که کودک در 3 روز نخست پس از عمل باید مصرف کند و همین مساله می‌تواند تب و یبوست را کاهش دهد و بهبود را حاصل کند. بکوشید در 2 روز اول، هر ساعت حدود 100 گرم یا 100 میلی لیتر به کودک خود مایعات بدهید. مایعات سبک، آبمیوه، شربت و ژله، غذاهای مناسبی هستند که کودک می‌تواند در طول این مدت از آنها تغذیه کند. در این میان، غذاهای نرم و مایعات خنک راحت‌تر بلعیده می‌شوند.

با بهبود اشتهای کودک، او را تشویق به خوردن غذاهای سفت‌تر کنید. محدودیتی برای دادن غذا به کودک وجود ندارد و با این کار آسیبی به گلوی او وارد نمی‌کنید. بگذارید کودک غذایی را که می‌خواهد انتخاب کند.

 تا زمان بهبودی کامل کودک نباید از طریق نی غذا بخورد، چرا که خطر خونریزی را افزایش می‌دهد.

کودک ممکن است پس از عمل، در معده خود احساس ناراحتی کند، حالت تهوع و خستگی و بدخلقی داشته باشد، ولی پس از چند ساعت این حالات بهبود می‌یابد. حالت تهوع به دلیل کدئین موجود در داروی مسکن است.

مشکلات پس از عمل

گوش درد و گلودرد از علائم شایع پس از برداشتن لوزه است. گوش درد به دلیل تحریک اعصاب مشترک گوش و لوزه‌ است. در این مواقع 4 تا 5 بار در روز به کودک داروی مسکن دهید.

هرگز برای تسکین درد از آسپرین و ایبوپروفن استفاده نکنید، چون باعث افزایش خونریزی می‌شوند. می‌توانید برای راحتی بیشتر کودکتان، از کمپرس‌های خنک یا بسته‌های یخ روی گلوی او استفاده کنید.

تب کردن مشکل دیگری است که پس از عمل طبیعی است و امکان دارد درجه تب به 37 تا 38 درجه سانتی‌گراد نیز برسد. تب کودک می‌تواند به دلیل نخوردن مایعات کافی هم باشد، بنابراین در صورت رسیدن تب به 39 درجه با پزشک مشورت کنید.

عمل جراحی لوزه ها

تنفس سخت، یکی دیگر از علائم طبیعی پس از عمل است و به دلیل زخم‌های سفید یا زرد رنگی که در محل عمل لوزه‌ به وجود می‌آید، ایجاد می‌شود.

این وضعیت می‌تواند با غرغره کردن آب نمک ملایم بهتر شود. زخم‌ها پس از 5 تا 10روز بهبود می‌یابند و مشکل تنفس کودک حل می‌شود.

پس از مرخص شدن کودک، خونریزی از ناحیه دهان و بینی رخ نمی‌دهد، ولی والدین باید شب اول پس از عمل، چندین بار وضعیت کودک را کنترل کنند و در صورت خونریزی او را به اورژانس ببرند.

بهتر است کودک شما تا 48 ساعت پس از عمل جراحی در منزل استراحت کند. با بهتر شدن قوای بدنی کودک، فعالیت او هم بیشتر می‌شود.

تا 14 روز پس از عمل لوزه‌، ورزش‌های سخت توصیه نمی‌شود.

پس از عمل جراحی ممکن است به دلیل رعایت نکردن اصول تغذیه در دوران بهبودی، فرد مجددا دچار عفونت شود. به همین دلیل نیم ساعت پیش از غذا باید از مسکن استفاده شود تا بلع کودک با درد همراه نباشد.

بزاق دهان، حاوی آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی است که ناحیه عمل را تمیز می‌کند. جویدن و بلعیدن نوعی فیزیوتراپی برای گلو به حساب می‌آید. عمل خوردن را با غذاهای نرم و ملایم آغاز کنید. از ادویه‌های تند، سرکه یا مرکبات استفاده نکنید و بیشتر از غذاهای جویدنی استفاده کنید.

جویدن آدامس در بین وعده‌های غذایی بسیار مفید است.

سعی کنید کودک خود را پس از عمل، از محیط های پُر جمعیت، یا افرادی که سرماخورده‌اند و دچار هرگونه عفونتی هستند و نیز از محیط‌های حاوی دود سیگار و گرد و خاک دور نگه دارید.

 جام جم

*


گردآوری کودک آکاایران