به تازگی شواهد جدیدی به نفع این توصیه قدیمی پزشکان به دست آمده که نشان می ‌دهد استفاده از این وسیله، می ‌تواند علاوه بر خطرات و زیان‌های قبلی، احتمال ابتلای شیرخوار به عفونت‌های گوش را  نیز افزایش دهد.

به گزارش بی‌بی‌سی، در این مطالعه که توسط محققان مرکز پزشکی اوترخت هلند انجام شده، مشخص شده کودکانی که از پستانک استفاده می ‌کنند، تا درصد بیشتر از سایر کودکان در معرض خطر ابتلا به عفونت‌های مکرر گوش میانی هستند.

پیش از این بیشتر پزشکان به‌ طور شهودی اعتقاد داشتند که استفاده از پستانک، ممکن است راه ورودی برای انواع باکتری‌هایی باشد که باعث عفونت گوش می‌ شود، اما شواهد پژوهشی در این باره وجود نداشت تا اینکه این مطالعه جدید انجام شد.

در این مطالعه حدود 500 کودک زیر 4 سال، برای مدت 5 سال از لحاظ ابتلا به عفونت گوش میانی بررسی و پیگیری شدند و محققان از مقایسه گروهی از آنان که عادت به مکیدن پستانک داشتند، با آنها که این عادت را نداشتند، به این نتیجه رسیدند که این برداشت شهودی پزشکان صحیح است و یکی از دلایل عفونت‌های مکرر گوش میانی(عفونت‌هایی که اغلب پاسخ خوبی به درمان نمی‌ دهند)، مکیدن پستانک است.

از آنجا که حلق و گوش، به هم مرتبط هستند، دهان، راه خوبی برای ورود باکتری‌ها محسوب می‌ شود. ضمن اینکه اولین نوبت عفونت، باعث حساس شدن مجاری و بدن کودک به آن باکتری خاص شده و دوره‌های بعدی عفونت را به ‌دنبال دارد.

درمان عفونت گوش میانی معمولاً پرهزینه است و عوارض خاص خود را دارد، به همین دلیل، تکیه اصلی روی پیشگیری از این عفونت است.

اگر شیرخواری همزمان هم پستانک می ‌مکد و هم به طور مکرر دچار عفونت گوش میانی یا "اوتیت مدیا" (otitis media)می‌ شود، بهتر است به والدین او توصیه کرد او را از پستانک بگیرند.

همانطور که اشاره شد، پیش از این نیز پزشکان با مصرف پستانک مخالف بودند. علاوه بر عفونت گوش، به ‌نظر می ‌رسد استفاده از پستانک می ‌تواند راه خوبی برای ورود عفونت‌های گوارشی نیز باشد.

هر قدر هم که والدین مراقب تمیزی و شست‌وشوی پستانک باشند، بازهم کودک دائما آن را از دهان خود بیرون می ‌اندازد و شاید اگر بررسی دقیقی روی  پستانک‌ها انجام  گیرد، مشخص شود که چه تعداد زیادی از انواع میکروب‌ها روی آن رفت‌وآمد دارند.

اما غیر از عفونت، پستانک‌ها یک مشکل دیگر هم دارند و آن اینکه درست مثل شیشه، به ‌دلیل شکل ویژه و سهل‌الوصول بودنش، از تمایل شیرخوار به مکیدن سینه مادر کم می ‌کنند.

این موضوع، به ‌ویژه در ماه‌های اول زندگی کودک که شیر مادر تنها

منبع: همشهری 

گردآوری کودک آکاایران