این پزشکان و والدین هستند که باید حواسشان باشد و علت بی ‌قراری‌ها و درد‌ها و ناراحتی‌های بچه‌ها را، بدون این که منتظر بیان آنها باشند، بفهمند و گرنه به امید بچه‌ها نمی‌ توان بود.

تازه ‌ترین اخبار پزشکی هم نشان می ‌دهد که یکی از مهمترین علل دل‌ درد بچه‌ها، یعنی یبوست، در معاینات و تشخیص‌های پزشکان، نادیده گرفته می ‌شود. این مطالعات نشان می ‌دهد یبوست بچه‌ها آنقدر شایع هست که در هر دل‌ دردی در بچه‌ها، در فهرست تشخیص‌های احتمالی والدین و پزشکان اطفال قرار گیرد.

به گزارش رویترز، محققان بیمارستان دانشگاهی "یووا" در آمریکا، 83 کودک 4 تا 18 ساله را، که به‌ دلیل درد شکم مراجعه کرده بودند، بررسی کردند و متوجه شدند نیمی از آنها، دچار یبوست هستند.

بررسی‌ها نشان داد که 35 درصد از کل این کودکان، یبوست مزمن داشته‌اند، یعنی بیشتر از 2 ماه بوده که با آن دست به گریبان بوده‌اند.

13 درصد باقی‌ مانده، یبوست حاد داشته‌اند ، در حالی که نه بچه‌ها، که برخی از آنها در سنین نوجوانی بوده‌اند، و نه والدین‌شان، این یبوست را به  شکم ‌درد شان ارتباط نمی داده اند.

بیشتر این کودکان، به ‌دنبال یبوست، دچار سختی در دفع، درد شکم در زمان اجابت مزاج، حجم بالای مدفوع در هنگام دفع و نیز یک بار  یا بیشتر بی ‌اختیاری در دفع مدفوع، در هفته، بوده‌اند، مشکلاتی که قاعدتاً باید توجه والدین را به رابطه بین دل ‌درد و مشکل در دفع مدفوع، به ‌دلیل سفتی بیش از حد آن، جلب می ‌کرده ولی نکرده است.

بررسی‌های این محققان نشان داد که در 13 درصد موارد، علت اصلی درد شکم بچه‌ها یافت نشده که خوشبختانه در تمامی موارد خود به‌ خود برطرف شد. در به ترتیب 7 درصد، 14 درصد و 8 درصد موارد هم، علت درد شکم، ناشی از کولیک، عفونت یا علل دیگر بوده، در حالی که 2 درصد دردهای شکمی این کودکان، به ‌دلیل فتق، آپاندیسیت یا علل دیگر، به درمان جراحی نیاز داشته است.

درمان دل درد بچه ها

با توجه به شیوع بالای یبوست در کودکان، و نیز به ‌دلیل همان محدودیتی که در گرفتن شرح‌حال از آنها وجود دارد، این محققان توصیه می ‌کنند، پزشکان در مواجهه با درد شکمی کودکان، حتماً به این تشخیص توجه کنند و درصورت لزوم، معاینه مقعدی آنها را نیز انجام دهند.

به گفته کارشناسان، یبوست کودکان در بیشتر موارد، علل تغذیه‌ای و رفتاری دارد. بنابراین والدین در اولین برخورد و قبل از استفاده از داروها و شربت‌های ملین، باید شیوه تغذیه کودک را اصلاح کنند و سعی کنند خوراکی‌های ملین در رژیم غذایی او بگنجانند.

مشکلات رفتاری نیز از علل دیگری است که متخصصان اطفال در این باره ذکر می‌ کنند. ترس و تداعی‌های منفی از توالت و فضای آن، یکی از مهمترین عللی هستند که کودک را به مقاومت در برابر اجابت مزاج وا می‌ دارد.

نکته در اینجاست که بروز یبوست، باعث درد بیشتر در هنگام دفع می ‌شود و به‌ طور نا خود آگاه باعث می‌ شود کودک احساس بدتری نسبت به دفع داشته باشد و بنابراین بازهم بیشتر در برابر آن مقاومت کند و همین باعث تشکیل یک چرخه معیوب و بدتر شدن مشکلات او می ‌شود.

به‌ دلیل عوارض گوناگونی که یبوست می ‌تواند داشته باشد، چه در دراز مدت و چه در کوتاه ‌مدت، پزشکان توصیه می‌ کنند با مشورت پزشک، هرچه زودتر درمان کودک مبتلا به آن را، به نتیجه برسانید.

                                                                                                                                         

منبع: روزنامه همشهری 

گردآوری کودک آکاایران