بروز تب‌ به ‌تنهایی‌ نباید شما را به‌ عکس‌العمل‌ وادارد. ممکن‌ است‌ سردرد و تن‌ درد ناشی‌ از یک‌ بیماری‌ باعث‌ افزایش‌ دمای‌ بدن‌ و در نتیجه‌ کسالت‌ و بی ‌قراری‌ فرزندتان‌ شده‌ باشد. البته‌ در چنین‌ حالتی، لازم‌ است‌ برای‌ آسایش‌ فرزندتان‌ او را تحت‌ درمان‌ قرار دهید. استامینوفن‌ داروی‌ مناسب‌ و مؤثری‌ است، اما به‌ مقدار مناسب‌ و طبق‌ دستور پزشک‌ از آن‌ استفاده‌ کنید. در استفاده‌ از این‌ دارو مبنا را وزن‌ فرزند خود قرار دهید، نه‌ سن‌ او. البته‌ داروهای‌ دیگری‌ به‌ شکل‌ شربت‌ موجود هستند که‌ دوام‌ و تأثیر آنها بیش‌ از استامینوفن‌ است‌ و‌ طبق‌ تجویز پزشک‌ می ‌توانید از آنها استفاده‌ کنید.

استفاده‌ از حمام‌ آب‌ سرد باعث‌ بالا رفتن‌ درجهِ حرارت‌ بدن‌ فرزندتان‌ می‌ شود. به‌ جای‌ این‌ کار، لباسش‌ را کم‌ کنید و دستمال‌ مرطوب‌ و سردی‌ بر روی‌ پیشانی‌ او قرار دهید. چنانچه‌ کودک‌ می ‌لرزد، تا زمان‌ رفع‌ لرزش، او را گرم‌ نگه‌ دارید.

چه‌ زمان‌ از بروز تب‌ نگران‌ شویم؟

در موارد زیر فرزند خود را بلافاصله‌ نزد پزشک‌ متخصص‌ یا اورژانس‌ ببرید:

- کودک بیش‌ از حد بی ‌قرار و ناآرام‌ است‌ و طوری‌ رفتار می ‌کند که‌ گویی‌ نمی ‌خواهد هیچ‌ حرکتی‌ به‌ خود بدهد، یا هنگامی‌ که‌ رنگ‌ پوست‌ او کبود و تیره‌ شده‌ است.

- تب‌ با کهیر یا حالت‌ تهوع‌ و استفراغ‌ همراه‌ است.

- تب‌ بیش‌ از 48 ساعت‌ طول‌ بکشد.

- فرزندتان‌ با خِس ‌خِس‌ و بسختی‌ نفس‌ می‌ کشد.

- دمای‌ بدن‌ کودک‌ بالاتر از 40 درجه‌ است؛ چون‌ در این‌ حالت‌ ممکن‌ است‌ عامل‌ تب‌ بیماری‌ جدی‌ و خطرناکی‌ باشد.

تشنج‌ تب‌

از هر ده‌ کودک‌ تب‌دار، یک‌ نفر همراه‌ با تب‌ خود تشنج‌ نیز دارد. اغلب‌ تشنج‌ در 24 ساعت‌ اولیه‌ بیماری‌ بروز می ‌کند و در مواقعی‌ حتی‌ پیش‌ از تشخیص‌ تب‌ توسط‌ والدین، خود را نشان‌ می ‌دهد. در این‌ حالت‌ کودک‌ به‌ خود می ‌پیچد، به‌ زحمت‌ نفس‌ می‌ کشد، بدنش‌ را سفت‌ می ‌کند و رنگ‌ چهره‌اش‌ کبود می ‌شود. این‌ حالت‌ به‌ طور معمول‌ حدود یکی‌ دو دقیقه‌ طول‌ می ‌کشد. در این‌ حالت‌ ممکن‌ است‌ فرزندتان‌ چند دقیقه‌ ای‌ خواب ‌آلوده‌ شود، اما بعد به‌ طور طبیعی‌ بیدار می ‌شود. تشنج‌ ناشی‌ از تب‌ به‌ بچه‌ ها آسیبی‌ نمی‌ رساند، بنابراین‌ در این‌ حالت‌ وحشت‌ نکنید و سعی‌ کنید خونسردی‌ خود را حفظ‌ کنید. در این‌ حالت‌ فرزند خود را به‌ یک‌ طرف‌ بخوابانید تا ترشحات‌ حاصل‌ از تشنج‌ از دهانش‌ خارج‌ شود. دست‌ خود را داخل‌ دهان‌ او نکنید و چیزی‌ میان‌ دندان هایش‌ قرار ندهید.

تنها در حالتی‌ که‌ بچه‌ به‌ راحتی‌ نفس‌ نمی ‌کشد و تشنج‌ پس‌ از چند دقیقه‌ قطع‌ نشود، جای نگرانی دارد و باید با پزشک‌ تماس‌ بگیرید.

مجله سروش بانوان

لینک ها

گلودرد و راه درمان آن دانستنی هایی درباره ی دیفتری و آنفلوانزا در کودکان 

فروش کتاب های « 

کودکان »، « متفرقه » در فروشگاه اینترنتی تبیان


گردآوری کودک آکاایران