والدینی که به تازگی صاحب نوزاد شده اند، همواره نسبت به صدای گریه این عضو جدید خانواده بسیار حساس هستند. علت این امر نیز واضح است، گریه تنها زبان گویای نوزادان، برای بیان ناملایمات و نیازهای آنهاست. تمام گریه های کودکان علت دارد

.

بد نیست بدانید در نوزادانی که از شیرمادر تغذیه نمی کنند، یکی از دلایل گریه و بیقراری می تواند حساسیت به شیرگاو و یا سایر ترکیبات مشابه آن باشد. همه ما درباره عدم تحمل لاکتوز( ناتوانی درهضم قند موجود در شیر) چیزهایی شنیده ایم، اما مشکل دیگری که در ارتباط با مصرف شیر مطرح است، حساسیت نسبت به پروتئین موجود در شیر گاو یا مکمل های غذایی مشابه آن است.

حدود 1 تا 7 درصد نوزادان نسبت به پروتئین شیر و لبنیات دیگر حساسیت نشان می دهند. حدود 80 درصد غذاهای جایگزین و مکمل های موجود در بازار بر اساس فرمول شیر گاو تهیه می شوند. در این حالت و با ورود این پروتئین به بدن، سیستم ایمنی بدن به پروتئین های موجود در شیر حمله کرده و نتیجه این وضعیت بروز حساسیت در بدن است. این که دقیقاً چه عواملی منجر به ایجاد حساسیت غذایی می شوند، هنوز کاملاً شناخته نشده است. در عین حال مطالعات متعددی نشان داده است، کودکانی که از شیرمادر تغذیه می کنند کمتر در معرض ابتلا به آلرژی ( حساسیت ) هستند.

علایم حساسیت غذایی

گریه کودکان

نشانه های حساسیت ناشی از پروتئین موجود در شیر گاو معمولاً در6 ماهه اول زندگی بروز می کند. حساسیت غذایی به 2 شکل دیده می شود:

نوع اول حمله سریع واکنش حساسیت زا در بدن و نوع دوم آن واکنش های آرامتر است. در نوع اول حساسیت به طور ناگهانی بروز کرده و با علایمی مثل کهیر، عوارض پوستی مثل آماس و تورم پوست، پیدایش جوش و لکه های پوستی، استفراغ و آنافیلاکسی همراه است.

نوع دوم، واکنش حساسیت زای ملایم تر و البته شایع تر است که علایم آن شامل اسهال، استفراغ، کاهش وزن و نقص رشد کودک است. اما اگر علایم یک نوزاد به علت عدم تحمل لاکتوز باشد، نشانه های آن شامل درد معده، نفخ و آماس و تورم ناحیه شکمی است.

تشخیص آلرژی

چنانچه شما متوجه بیقراری کودک خود شده و مظنون به حساسیت نسبت به پروتئین موجود در شیر هستید، اولین کاری که باید انجام دهید، مراجعه به پزشک است. پزشک با معاینه و انجام آزمایش ها و بررسی سابقه خانوادگی نسبت به حساسیت های غذایی تشخیص قطعی را به شما اعلام می کند.

چنانچه کودک شما به نوع حاد واکنش حساسیت زا مبتلا باشد، می توانید بجای مکمل ها و غذاهایی که بر اساس فرمول شیر گاو تهیه می شوند ، از مکمل هایی که حاوی پروتئین سویا هستند، استفاده کنید که این کار در رفع این حساسیت می تواند بسیار مؤثر باشد.

شاید ترکیبات مخصوص افراد مبتلا به حساسیت ارائه شده است که در صورت نیاز توسط پزشک تجویز می شود.  

منبع تبیان


گردآوری کودک آکاایران