اگر شما اهل نوشیدن چای یا قهوه باشید، حتماً می دانید کافئین موجود در این نوشیدنی ها، دارای اثرات تحریک کننده ای همچون افزایش هوشیاری، انرژی و تمرکز است. در واقع، این خاصیت اصلی ترین عاملی است که سبب شده بزرگسالان از این نوشیدنی ها استفاده نمایند. اما در کودکان، اثرات کافئین می تواند برعکس باشد و به کاهش توانایی انجام برخی اعمال از قبیل توانایی های محاسباتی ، احتساب دقیق زمان و یا عدم هماهنگی بین عضلات بیانجامد.

کافئین بسیارسریع جذب بدن می شود و سپس به دستگاه اعصاب مرکزی راه می یابد. در دوزهای پایین، این ماده سبب کاهش اشتها، افزایش ادرار، تحرک بیش از حد و بدخوابی می گردد. اگر به ازای هر3/1 کیلوگرم وزن بدن، 5/4 میلیگرم کافئین به کودک خورانده شود( هر341 میلی لیتر قهوه، حداقل 100 میلیگرم کافئین دارد) علائم مسمومیت خفیف مانند تهوع ، گرفتگی عضلات، تشنج و اضطراب بروز پیدا می کند. مسمومیت های شدیدتر می توانند به بیهوشی و افزایش و ناهماهنگی ضربان قلب منجر شوند.

البته میزان حساسیت هر کودک به کافئین متفاوت است. به عبارت دیگر، ممکن است دو کودک به یک میزان کافئین مصرف نمایند ، ولی یکی از آنها در مقابل عوارض ناشی از کافئین از خود مقاومت بیشتری نشان دهد.

برای کودکان 12 ساله، مصرف روزانه یک یا دو بار چای، قهوه، کاکائوی داغ ، نوشیدنی های حاوی کولا و دیگر نوشیدنی های کافئین دار اشکال ندارد. ولی نباید فراموش کرد که چه کودکان و چه بزرگسالان، هنگام مصرف هر نوع نوشیدنی یا غذا باید به یکسری نکات نیز توجه نمایند.

درباره کافئین چند نکته عمومی وجود دارد که همه باید به آنها توجه کنند .

1) کافئین 6 ساعت دربدن می ماند( در برخی افراد این زمان بیشتر است). از مصرف کافئین پیش از زمان خواب بپرهیزید، چرا که این ماده در همه افراد باعث بدخوابی و در کودکان باعث شب ادراری می شود.

2) کافئین میزان ادرار را افزایش می دهد؛ بنابر این در هوای گرم، مصرف آن را محدود کنید تا بدنتان دچار کمبود آب نگردد.

3) اگر فردی مضطرب یا عصبانی هستید، به میزان کافئین مصرفی خود در مواد غذایی مختلف از قبیل شکلات، بیسکویت، کیک و نوشیدنی ها دقت نمایید و در صورت لزوم میزان مصرف آن را کنترل کنید.

4) از نوشابه های کافئین دار استفاده نکنید.

منبع تبیان

گردآوری کودک آکاایران