قنداق کردن نوزاد اشتباه است

پزشکان اطفال تاکید دارند والدینی که نوزادان خود را قنداق می‌کنند با آسیب رساندن به استخوان لگن آنان، سلامت فرزندشان را به خطر می‌اندازند.

 

این کار باعث می شود که استخوان لگن رشد مناسبی نداشته باشد و فرد در بزرگسالی به بیماری های مزمن لگن و ستون فقرات دچار شود.

 

قنداق باعث می شود که نوزادان به طور موقت آرامش پیدا کنند و بخوابند. بنابراین تصور والدین این است که قنداق کردن در درازمدت مفید است که تصور اشتباهی است.

 

قنداق کردن نوزادان ممکن است باعث آرامش لحظه ای آنان شود، ولی صدمات آن در درازمدت بسیار جدی و جبران ناپذیر است.

 

حالت طبیعی پاهای نوزاد باعث می شود که استخوان های ران و مفاصل به درستی رشد کنند و قنداق فرایند طبیعی رشد را مختل می کند.

 

پزشکان هشدار داده اند که قنداق علاوه بر آسیب به استخوان های تحتانی، باعث افزایش ناگهانی دمای بدن نوزاد و در برخی موارد سندرم مرگ ناگهانی کودک (SIDS) می شود.

 

«نیکولاس کلارک» از متخصصان بیمارستان دانشگاه «سوتامپتون» در انگلیس گفت: والدینی که برای آرام ساختن نوزدانشان آنان را قنداق کرده و دست‌ها و پاهای کودک را در میان پارچه می‌پیچند، به استخوان لگن آنان که در حال رشد است آسیب می‌رسانند.

 

قنداق کردن نوزادان در بسیاری از فرهنگ‌ها امری رایج است و والدین تصور می‌کنند که پوشاندن نوزادان در میان پارچه به آنان این حس را القا می‌کند که در رحم مادر هستند و در نتیجه آرام می‌شوند، اما با این کار حرکت پاهای نوزاد محدود می‌شود و می‌تواند در رشد مفصل لگن مشکل ایجاد کند.

بدون شک قنداق کردن نوزادان به صورت شل یا سفت کار غلط و باور اشتباهی است، زیرا امروزه نتایج تحقیقات نشان داده هر چه فاصله بین پاها بیشتر باشد، برای رشد بهتر مفاصل لگن مناسب‌تر است

نیکولاس کلارک گفت: برای آن که استخوان لگن رشد معمول خود را داشته باشد پاها باید بتوانند به راحتی خم شوند که این وضعیت به رشد طبیعی مفاصل لگن می‌انجامد.

 

پاهای نوزاد نباید به سختی پوشانده و به یکدیگر فشار داده شوند.

 

به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی،‌ رزماری دادز از موسسه تربیتی NCT نیز گفت: لازم است والدین نسبت به عارضه «دیسپلازی هیپ» ناشی از قنداق کردن نوزاد آگاهی داشته باشند.

 

دررفتگی مفصل لگن یا دیسپلازی هیپ، مشکلی است که نسبتا در نوزادان دختر شایع است. این عارضه یک اختلال در مفصل بین سر استخوان ران و حفره‌ای است که در استخوان لگن واقع شده است. این عارضه باعث ایجاد مشکل جهت حرکت استخوان ران به بالا و پیشگیری از حرکت طبیعی آن می شود. در نهایت نیز توانایی حرکت و راه رفتن را در فرد محدود کرده و بعدها به آرتریت منجر می‌شود.

 

برخی والدین تمایل دارند تا نوزادان خود را قنداق کنند اما توجه به این نکته مهم است که دمای بدن نوزادان بیش از حد افزایش نیابد و حرکت پاهایشان نیز محدود نشود.

 

منصور بهرامی، متخصص بیماری‌های اطفال گفت:

«بدون شک قنداق کردن نوزادان به صورت شل یا سفت کار غلط و باور اشتباهی است، زیرا امروزه نتایج تحقیقات نشان داده هر چه فاصله بین پاها بیشتر باشد، برای رشد بهتر مفاصل لگن مناسب‌تر است.

 

در صورت عدم تشخیص بیماری مادرزادی دررفتگی مفصل لگن و قنداق کردن نوزاد همین موضوع باعث می‌شود که این بیماری برای او عوارض غیرقابل جبرانی ایجاد کند.

 

دررفتگی مادرزادی مفصل لگن، بیماری شایعی نیست. در صورتی که این بیماری زود تشخیص داده شود با درمان‌های ساده‌ای مانند گذاشتن دو یا سه پوشک اضافی بین پاهای کودک قابل رفع است.

 

پزشک متخصص برای درمان این بیماری با یک چرخش ساده پا، مفصل را در محل خود قرار می‌دهد که البته این کار پزشکان است و نباید آن را در منزل انجام داد.»

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منابع :

ایسنا

کنجکاو

نامه نیوز

 

منبع : tebyan.net