اسهال کودکان هنگام مسافرت

با شروع فصل تابستان و تعطیلی مدارس، میزان مسافرت ها زیاد می شود. اسهال و بیماری های گوارشی از شایع ترین مشکلات کودکان در هنگام مسافرت می باشند.

شایع ترین بیماری هایی که سلامتی کودکان را در طی مسافرت تهدید می کنند عبارتند از:

- اسهال

- مشکلات پوستی

- بیماری های سیستمیک به خصوص مالاریا             

- بیماری های تنفسی

 

 

علایم و عوارض اسهال در کودکان

- از دست دادن آب بدن به طور متوسط یا شدید

- اسهال خونی

- تب کردن کودک

- استفراغ

اگر در اثر اسهال، چشمان کودک گود رفت، ادرارش کم شد و تولید اشک او کاهش یافت، حتما او را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید، زیرا این ها علایم کم آبی شدید بدن کودک هستند و ممکن است با زدن سرم خوب شود.

 

علل اسهال

علت اسهال در کودک شما می تواند مختلف باشد، مانند مسمومیت غذایی، حساسیت غذایی، آلودگی به میکروبی خاص و ... .

بهترین راه برای جلوگیری از کم آبی بدن و جبران کمبود املاح، استفاده از محلول او آر اس (ORS) می باشد

برای بهبود اسهال کودک چه کنیم؟

1- به سرعت جلوی کم آبی بدن کودک را بگیرید. مهم ترین مشکل کودک مبتلا به اسهال و استفراغ، کمبود آب و املاح بدن می باشد. تب کودک نیز سبب تسریع از دست دادن آب بدن او می شود.

یادتان باشد اگر آب و املاح بدن کودک شما از دست برود و جبران نشود، می تواند عواقب خطرناکی برای او در پی داشته باشد.

,بیماری های کودکان ,بیماری نوزاد ,بیماری کودک

بهترین راه برای جلوگیری از کم آبی بدن و جبران کمبود املاح، استفاده از محلول او آر اس (ORS)  می باشد. پودر او آر اس را در تمام داروخانه ها می فروشند.

 

برای تهیه محلول او آر اس،  آب را بگذارید تا خوب بجوشد. آب جوشیده را بگذارید تا خنک شود. چهار لیوان (یک لیتر) از این آب جوشیده را در پارچ بریزید و یک پاکت پودر ORS را در آن حل کنید. این محلول را در یخچال نگه دارید.

 

در طی روز هر چقدر که می توانید از این محلول، به کودک بدهید. بعد از 24 ساعت هر چقدر از این محلول را که مانده است دور بریزید و برای 24 ساعت بعدی، یک بسته جدید درست کنید.

 

مهم ترین نکته این است که پدر و مادر باید باور کنند که این محلول برای فرزندشان حیاتی است پس باید با حوصله و آرامش، در دادن محلول به کودک جدی باشند.

برای اینکه کودک بهتر محلول او آر اس را بخورد، آن را در یخچال بگذارید تا خنک شود. اینطوری قابل تحمل تر می شود. همچنین می توانید با کمی آب میوه طبیعی (مثل آب سیب) آن را مخلوط کنید. اخیرا ORS طعم دار هم ساخته شده است.

 

2- سرم قندی نمکی که برخی افراد در منزل تهیه می کنند، مناسب نیست و تاثیرات مفید محلول او آر اس را ندارد.

 

3- اگر اسهال با استفراغ همراه بود، از دادن غذا به کودک خودداری کنید و تنها از محلول او آر اس استفاده کنید تا بدن او دچار کمبود آب و املاح نشود.

 

4- در صورت تجویز پزشک متخصص اطفال، از داروهای ضد اسهال برای کودکتان استفاده کنید.

 

5- اگر خون در اسهال کودک خود مشاهده کردید، فورا او را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید.

بعد از تعویض پوشک کودک یا بعد از شستن او بعد از اجابت مزاج، دست های خود را حتما با آب و صابون بشویید

6- اگر فکر می کنید کودکتان به دلیل مصرف غذای فاسد و آلوده دچار اسهال شده است، آن را به پزشک بگویید. اسهال ناشی از مسمومیت غذایی اغلب با دل درد شدید همراه است و ممکن است خون هم در مدفوع دیده شود. معمولا طی 48 ساعت پس از مصرف غذای آلوده و فاسد، علایم آن ظاهر می شود.

 

7- از دادن مایعاتی مانند شیر و دوغ به کودکی که دچار اسهال شده است، خودداری کنید.

 

8- در طول سفر، کودکان باید بیشتر از زمانی که در  منزل هستند، آب مصرف کنند. باید توجه داشت که سرعت از دست دادن آب بدن کودکان خیلی بیشتر از بزرگسالان می باشد.

 

9- حتما از آب های بهداشتی و بسته بندی شده برای کودکان خود در طول سفر استفاده کنید.

 

10- غذاهایی که در طول سفر به کودکتان می دهید، کاملا پخته باشند و پوست میوه ها را قبل از خوردن بگیرید.

 

11- مواد لبنی تازه به کودکان خود بدهید و از مصرف مواد لبنی مانده خودداری کنید. همچنین مواد لبنی بدون بسته بندی و غیر پاستوزیره را به کودک خود ندهید.

 

12- کودکان در طول سفر تنقلات بیشتری مصرف می کنند و معمولا از مصرف وعده هایی مثل ناهار و شام خودداری می کنند. حتی المقدور سعی کنید تنقلات کمتری در اختیارشان قرار دهید تا از وعده های اصلی غذایی استفاده کنند.

 

توجه توجه

بیماری اسهال معمولا بیماری مسری و واگیرداری است. برای جلوگیری از انتشار آن، بعد از آمدن از توالت، دست های خود را حتما با آب و صابون بشویید.

همچنین بعد از تعویض پوشک کودک یا بعد از شستن او بعد از اجابت مزاج، دست های خود را حتما با آب و صابون بشویید.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net