می خواهم این نکته مهم را به اطلاع پدر و مادرها برسانم که اگر می ‌بینند فرزندشان تمایل دارد از سجاده آن ها مُهر بردارد و بخورد و یا مواد دیگری مانند خاک گلدان و ... را می خورد، حتما برای بررسی این اشتیاق به خاک خوردن در فرزندشان، به پزشک متخصص مراجعه کنند.

دلیل هشدارم این است که خوردن خاک توسط بچه ‌ها، علامتی از کمبود آهن در آن ها است و از آنجا که کمبود عناصری مانند روی و آهن آثار ناخوشایندی در سلامتی دارد، باید برای تشخیص و درمان به موقع اقدام کنید.

شاید دلیل این کمبود آهن را خودتان بهتر بدانید، بله منظورم اهمال‌ کاری بعضی از والدین درباره ی استفاده از قطره خوراکی آهن، از سنین شش ماهگی تا پایان دو سالگی است.

بعضی از والدین به دلیل ترس از رنگ گرفتن دندان‌ ها یا خرابی آن، قطره آهن تجویز شده را به درستی به کودک خود نمی ‌دهند.

مقابله با کمبود آهن فواید بی ‌شماری از جمله پیشگیری از کاهش IQ و هوش و تمرکز بچه‌ ها دارد، حتی در مورد پیشگیری از کوتاهی قد کودکان نیز می ‌توان وجود این عنصر حیاتی را موثر دانست.

فقر آهن چند مرحله دارد: در مراحل اولیه فقط آهن بدن کم می‌شود، ولی در مراحل آخر، کم ‌خونی هم اتفاق می ‌افتد که علامت آن معمولا با رنگ‌ پریدگی در بین مردم معروف است.

آهن عنصری است که علاوه بر خون، در قسمت ‌های دیگر بدن هم وجود دارد. منظورم این است که وقتی کم‌ خونی یا آنمی ایجاد می ‌شود، نشان می دهد کمبود آهن در بدن خیلی پیشرفته است و شما به علایم هشدار کم توجه بوده ‌اید.

کمبود آهن در ماهیچه‌ ها، باعث خستگی می ‌شود. همچنین کمبود آن در اعصاب می ‌تواند در یادگیری بچه‌ ها خلل ایجاد کند.

اگر این مشکل دیر کشف و درمان شود، می‌ تواند اثرات مادام‌ العمر روی کودکان باقی بگذارد

همان‌طور که در مورد ضرورت مصرف قطره آهن تذکر دادم، باید یادآوری کنم مقدار مصرف آن را باید مطابق با دستور پزشک تنظیم کنید، زیرا مصرف زیاد آن باعث مسمومیت می شود.

خطر کم ‌خونی فقر آهن در بچه ‌های 9 ماهه تا 2 ساله بیشتر است. البته در سنین مدرسه هم دیده می شود، ولی در این سن مصرف مکمل آهن(قطره یا قرص آهن) توصیه نمی‌شود و باید رژیم غذایی بچه‌ ها اصلاح شود و به جای مصرف غذاهای کم ‌ارزش مانند چیپس، پفک، سوسیس و کالباس، برای آن ها غذای خانگی با گوشت قرمز تهیه کنید. لبنیات، حبوبات و بعد غلات را هم باید برای تامین آهن به بچه‌ ها بدهید.

یادتان باشد در بچه ‌های کوچک اولین علائم کمبود آهن: بی ‌حوصلگی، کم‌ خوابی و کاهش اشتها است که در روزهای اول درمان، به وضوح علایم بهبود اشتها و خواب و تحرک را در کودک خود خواهید دید.

دکتر فریده موسوی - متخصص هماتولوژی اونکولوژی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا را کلیک کنید.

*

منبع : tebyan.net