عضو انجمن جراحان عمومی ایران گفت: خوددرمانی در شکم دردهای اورژانسی کودکان باعث حادتر شدن بیماری کودک می شود.  

وی افزود: با انجام کارهای مخاطره آمیزی مانند تجویز انواع ملین ها از جمله روغن زیتون و روغن کرچک، دادن خاکشیر و گل ختمی و یا گرم کردن ناحیه شکم و استفاده از کیسه آب گرم و در برخی مواقع استفاده از مُسکن های موجود در منزل، کودک به مشکلات حادتری دچار می شود.

رحمانی با اشاره به این که اورژانس های شکم و لگن یکی از مسایل مبتلا به جامعه است، گفت: اگر یک شکم درد در کودک دو ساله اورژانس شکم و لگن تلقی شود پدر و مادر اولین کسانی هستند که با این مساله اورژانسی برخورد می کنند و در خط اول درمان قرار دارند و چنانچه دچار اشتباه رفتاری شوند در واقع می توانند سرنوشت بیمار را تغییر دهند.

بسیاری از شکم دردها دارای اهمیت جراحی نیستند ولی لازم است بین این

گونه شکم دردها و مواردی که نیاز به جراحی دارد تفکیک داده شود و با

خوددرمانی، درمان بیمار به مخاطره انداخته نشود

وی برخی تظاهرات شکم دردهای اورژانسی را شامل درد، بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، تب و لرز عنوان کرد و افزود: بسیاری از شکم دردها دارای اهمیت جراحی نیستند ولی لازم است بین این گونه شکم دردها و مواردی که نیاز به جراحی دارد تفکیک داده شود و با خوددرمانی، درمان بیمار به مخاطره انداخته نشود.

این متخصص به والدین توصیه کرد: به محض مواجه شدن با شکم دردهای اورژانسی به پزشک مراجعه کنند و با استفاده از روش های موجود تشخیصی مانند آزمایش خون، سونوگرافی، سی تی اسکن، MRI و معاینات تخصصی، راه را برای درمانی مناسب هموار نمایند.

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

 

*

منبع : tebyan.net