معمولا نوزادان سالم در یکی دو روز اول بعد از تولد، یک مدفوع سبز تیره ی چسبنده که "مکونیوم" نام دارد، دفع می‌ کنند.

پس از آن، در نوزادانی که شیر مادر می‌ خورند، دلمه‌ های شیر در مدفوع دیده می ‌شود و رنگ آن معمولا زرد و کمی آبکی است.

باید توجه کرد که در مدفوع نوزاد سالم نباید هیچ‌ گونه خلط، بلغم یا خون ‌دیده شود.

مدفوع نباید بیش از اندازه آبکی باشد، ضمن اینکه در یک نوزاد طبیعی، مدفوع هیچ‌ گاه سفت و خشک نیست، بلکه باید کاملا شل و نرم باشد و هیچ ‌گاه نباید مدفوع گلوله گلوله سفت دفع کند.

مادر باید به قوام، رنگ و محتویاتی که غیر از شیر در مدفوع وجود دارد، توجه کند.

یک ‌سری از علایم مهم هم هستند که مربوط به مدفوع نیست، علامت اول مثل نوزادی که شکم ‌اش خیلی شل کار می ‌کند و اطراف مقعدش سوخته است. این علایم ممکن است به دلیل ایجاد مشکل در هضم و جذب کربوهیدرات‌ های بدن نوزاد باشد. در این صورت، اگر مادر حتی هیچ ‌گونه خلط و بلغم در مدفوع نوزادش نبیند، باید به پزشک مراجعه کند.

علامت مهم دیگر زمانی است که مادران وقتی نوزادشان را با دست می‌ شویند، احساس می ‌کنند که مدفوع بیش از حد چرب است و لازم است دست‌ شان را چند بار با صابون بشویند تا چربی ناشی از شستن بچه از دست ‌شان پاک شود. این علامت نیز غیرطبیعی است و لازم است که حتما به پزشک مراجعه کنند.

اگر مادران دیدند که قوام مدفوع سفت‌ تر از حالت طبیعی است، یا نوزاد هنگام مدفوع کردن بیش از حد زور می ‌زند، باز باید به پزشک مراجعه کنند زیرا در نوزادان به هیچ‌ وجه انتظار دیدن مدفوع سفت و خشک را نداریم.

اگر مادر دید شکم نوزاد بیش از حد کار می ‌کند، باز باید پزشک را در جریان قرار دهد.

پس از اینکه دوره نوزادی گذشت، در کودکانی که شیر مادر می ‌خورند مدفوع همچنان باید شل و نرم بوده و هیچ ‌گونه بوی بدی نداشته باشد. منظور، بوی نفوذکننده‌ای است که مدت‌ ها در اتاق می‌ ماند.

باید بدانید در مدفوع کودکان در تمام گروه‌ های سنی شامل دوره نوزادی، شیرخوارگی، پیش ‌دبستانی و مدرسه و نوجوانان دو رنگ همیشه غیرطبیعی است؛ یکی مدفوع قرمز و دیگری مدفوع سفید رنگ است. در این حالت باید هر چه سریع ‌تر کودک را به پزشک ارجاع داد.

بنابراین اگر رنگ مدفوع به قرمزی و سفیدی تمایل داشت، بوی خیلی تندی داشت، خیلی چرب بود، رگه‌ های خون در آن دیده شد، مدفوع حالت ژله‌ ای صورتی رنگ داشت، یا خون واضح در آن وجود داشت، باید کودک توسط پزشک متخصص معاینه شود.

بعضی از مادران می ‌گویند چون رنگ مدفوع کودک ‌شان، سبز است، شاید پهلوها یش سرماخورده است، ولی در معاینات معلوم می شود کودک حال عمومی خوبی داشته و مشکلی ندارد و اصلا جای نگرانی نیست.

همان ‌طور که گفتم، فقط رنگ مدفوع قرمز و سفید غیر طبیعی است.

 

دکتر مهناز صادقیان - فوق‌تخصص گوارش کودکان

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید. 

*

منبع : tebyan.net