لوزه‌‌ها دو توده گوشتی و بخشی از بافت لنفاوی هستند که پشت گلو قرار گرفته‌اند. اگر با دهان باز در آینه نگاه کنید، لوزه‌ها را که در دو طرف زبان کوچک قرار دارند، می‌بینید. آنها مانند دیگر اندام‌های سیستم لنفاوی به عنوان بخشی از سیستم ایمنی، از بدن در مقابل عفونت‌ها محافظت می‌کنند.

به نوعی لوزه‌‌ها در مبارزه با عفونت‌های حلقی و دستگاه تنفسی فوقانی موثرند، به طوری که باکتری‌ها و ویروس‌های وارد شده به گلو را به دام می‌اندازند و برای مبارزه با عفونت‌ها، آنتی‌بادی تولید می‌کنند.

لوزه‌‌ها در بلوغ به بزرگ‌ترین اندازه خود می‌رسند و پس از آن رفته‌رفته کوچک می‌شوند.

در کودکان اندازه آن در حدود قطر گلو است و در صورت انسداد راه‌های هوایی یا اختلال در بلع و ... در اثر بزرگ شدن و التهاب، باید خارج شوند.

لوزه‌‌های سالم، صورتی کمرنگ بوده و نقاط سفید رنگی روی آنها مشاهده می‌شود.

لوزه‌‌های عفونی بیشتر قرمز هستند و روی آنها نقاط چرک سبز یا زرد رنگ، زخم‌های خاکستری یا پوشش ضخیم سفید مایل به خاکستری مشاهده می‌شود.

در سنین بالاتر، نامتقارن شدن لوزه‌‌ها، نشانه ویروسی شدن آنها، تومورهای لنفاوی یا سرطان سلول‌های فلس‌دار است.

متخصصان گوش و حلق و بینی با محافظه‌کاری، برداشتن لوزه‌‌ها را توصیه می‌کنند، چون خارج کردن آنها قابل برگشت نیست و قدرت سیستم ایمنی بدن را کم می‌کند و تنها در صورتی عمل جراحی را توصیه می‌کنند که عفونت لوزه ‌ها به طور مکرر اتفاق بیفتد.

لوزه‌‌های عفونی

با این که لوزه‌‌های سالم به نابودی عفونت‌ها کمک می‌کنند، ولی گاهی بیش از اینکه مفید باشند باعث ایجاد مشکل می‌شوند. این مشکل زمانی بروز می‌کند که لوزه‌‌ها ملتهب و عفونی ‌شوند.

اگر با یک چراغ ‌قوه داخل گلوی کودک خود را نگاه کنید، ممکن است لوزه‌‌ها قرمز و ملتهب باشند یا سطحی سفید یا زرد رنگ داشته باشند.

از علائم التهاب لوزه‌‌ها می‌توان به گلودرد، درد و ناراحتی هنگام بلع غذا، تب، التهاب غدد لنفاوی گردن، سردرد، احساس سرما، تغییر صدا و گلودردی که با گوش‌درد اشتباه می‌شود، اشاره کرد.

البته لوزه‌‌ها ی بزرگ و متورم در میان بسیاری از کودکان شایع است و امکان دارد سال‌ها ادامه یابد، ولی شما به عنوان والدین کودک نباید زود قضاوت کنید. در صورت مشکوک بودن به عفونت، با پزشک مشورت کنید تا پزشک تشخیص دهد چه وقت لوزه‌‌ها باید خارج شوند.

پزشک با مشاهده یک یا چند علائم، برداشتن لوزه‌‌ها را توصیه می کند:

- التهاب لوزه‌‌ها به طور دائمی یا گلودرد میکروبی

- لوزه‌‌های ملتهبی که تنفس و خوردن گوشت و غذاهای جویدنی را دشوار کرده است.

- خرخر کردن که ممکن است بر فعالیت‌های روزانه کودک تاثیر بگذارد.

- توقف تنفسی هنگام خواب، یعنی کودک در زمان خواب به دلیل لوزه‌‌های بزرگ حدود چند ثانیه دچار ایست تنفسی می‌شود که این حالت معمولا انسداد راه‌های هوایی را در پی دارد.

در مطلب بعدی درباره نوع تغذیه و مشکلات بعد از عمل جراحی لوزه ها برای شما مطالبی بیان خواهیم کرد.

ادامه دارد...

ندا اظهری – جام جم

*

منبع : tebyan.net