گلودرد معمولاً نشانه‌ای از وجود عفونت در مجرای تنفسی است شیرخواران و اطفال کوچک طبیعتاً نمی‌توانند احساس درد و جراحت گلویشان را بیان کند اما شما از طریق دشواری بلع، آنرا خواهید فهمید.

گلودرد غالباً بر اثر ورم لوزه‌ها (Tonsillitis) پدید می‌آید. ورم لوزه‌ه را یک باکتری به اسم استرپتوکوک ایجاد می‌کند. علاوه بر این، ویروسهای سرماخوردگی یا آنفلوآنزا می‌توانند مسئول این دردها باشند. همچنین گلودرد ممکن است بدلیل التهاب در مناطق دیگر نظیر ورم حنجره Laryngaitis بوجود آید. گلو درد بهمراه تورم غده‌های گردن نیز دیده میشود. (مثلاً در اوریون)

آیا خطرناک است؟


بیشتر گلودرده خطرناک نیستند. اما چنانچه کودک شما نسبت به باکتری استرپتوکوک حساسیت داشته باشد و مبتلا به عفونت استرپتوکوکی در گلو باشد ممکن است در جاهای دیگر بدن تأثیر بگذارد. از عوارض خطرناک احتمالی آن می‌توان ورم کلیه Nephritis و تب روماتیسمی را نام برد.

ابتدا چه کار باید بکنید؟


1- اگر گلوی کودکتان درد می‌کند و ی عمل بلع را به دشواری انجام می‌دهد و از خوردن غذا سرباز می‌زند گلوی او را زیر نور کافی نگاه کنید برای اینکار سر وی را به عقب برده با دست یک قاشق تمیز زبان وی را به پائین فشار دهید و از او بخواهید یک آ طولانی بگوید. این عمل، گلوی او را در معرض دید شما می‌گذارد بطوریکه اگر ورمی در کار باشد می‌توانید آنرا ببینید.

3- برای آگاهی از تب، دمای وی را اندازه بگیرید.

 علت گلو درد

4- از آنجا که گلودرد عمدتاً ناشی از عفونت است تا زمان مراجعه به دکتر، کودک را از رفتن به مدرسه باز دارید.

آیا مشورت با دکتر لازم است؟


بلافاصله به دکتر مراجعه کنید زیرا عفونت استرپتوکوکی گلو باید فوراً درمان شود تا از بروز عوارض ناگوارتر جلوگیری بعمل آید.

دکتر چه اقدامی انجام خواهد داد؟


دکتر، برای تعیین علت گلودرد به معاینه کودک شما خواهد پرداخت، اگر علت آن باکتری استرپتوکوک است دکتر به تجویز آنتی بیوتیک خواهد پرداخت.

 بیماری گلودرد در کودکان

شما چه کمکی می‌توانید بکنید؟


گلو درد کودک را با نوشیدنی‌های خنک یا شربت لیموی داغ تسکین دهید. به کودک مایعات فراوان بدهید. اگر بخاطر گلودرد نمی‌تواند چیزی را راحت قورت دهد تا آنجا که ممکن است غذاهایی را که به او بدهید آبکی کنید.

گلودرد,بیماری گلودرد در کودکان,علت گلو درد, درمان گلو درد کودکان گلودرد,بیماری گلودرد در کودکان,علت گلو درد, درمان گلو درد کودکان