bxs1

خونریزی یکی از عوارض جراحی لوزه هاست. اگر کودک شما دچار خونریزی شد، به او کمی یخ بدهید تا بمکد. اگر خونریزی بعد از 5 دقیقه قطع نشد و یا اگر مقدار خونریزی زیاد بود، فورا به اورژانس زنگ بزنید و یا کودک خود را سریعا نزد پزشک ببرید.

در قسمت اول و دوم این مطلب درباره علائم و عوارض ناشی از مشکلات لوزه، طرز عمل جراحی لوزه، اتفاقات بعد از جراحی لوزه و راه های مراقبت از کودک در خانه برای شما صحبت کردیم.

 

1- خونریزی

- خونریزی محل جراحی از شایع ترین مشکلات بعد از عمل جراحی لوزه هاست.

 

- کم آبی بدن و فعالیت زیاد بدنی بعد از عمل جراحی، خطر خونریزی را افزایش می دهد.

 

- در بیشتر موارد، خونریزی نسبتا خفیف است. فقط تعداد کمی از کودکان برای قطع خونریزی، نیاز به جراحی مجدد و یا تزریق خون پیدا می کنند.

 

- خونریزی محل جراحی بیشتر مواقع طی 7 تا 14 روز بعد از عمل رخ می دهد، اما می تواند تا 21 روز بعد از عمل نیز دیده شود.

 

بهتر است در صورت خونریزی، تا سه هفته بعد از جراحی به جاهای دور مسافرت نکنید. اکیدا توصیه می شود طی این مدت به خارج از کشور و یا مناطق دوردست نروید.

 

- اگر کودک دچار خونریزی شد، بهتر است کمی یخ بمکد و یا آب سرد بنوشد. سپس دراز بکشد و زیر سرش چند تا بالش قرار دهد تا سرش بالا قرار بگیرد.

 

- اگر مقدار خونریزی زیاد بود ( بیشتر از یک تا دو قاشق مرباخوری پر) و یا بیش از 5 دقیقه ادامه داشت، به اورژانس (115) زنگ بزنید تا کودک را سریعا به بیمارستان برسانند.

 

2- عفونت

معمولا بعد از عمل جراحی لوزه ها، عفونتی رخ نمی دهد. درد فزاینده و تب از نشانه های ابتلا به عفونت هستند.

هرگز به کودک خود آسپیرین و یا داروهای حاوی آسپیرین را ندهید. آسپیرین خطر خونریزی را در طی عمل جراحی و یا بعد از آن افزایش می دهد و خطر ابتلا به بیماری خطرناک سندرم ری را زیاد می کند

چه موقع بایستی کودکم را نزد پزشک ببرم؟

در شرایط زیر فورا کودک را نزد پزشک ببرید یا به اورژانس (115) زنگ بزنید:

 

- خونریزی محل جراحی بعد از 5 دقیقه دراز کشیدن و بالا بردن سر و مکیدن یخ متوقف نشد.

 

- مقدار خونریزی زیاد و بیشتر از یک تا دو قاشق مرباخوری پر بود.

 

 

در موارد زیر نیز کودک را به همان بیمارستانی که در آنجا عمل شده است، و یا به نزدیک ترین بیمارستان محل زندگی خودتان برسانید:

- اگر کودک به طور مداوم استفراغ می کرد و نمی توانست مایعی بنوشد.

 

- اگر کودک درد داشت و درد او با مصرف داروهای مسکن تجویزشده توسط پزشک برطرف نمی شد.

 

- اگر کودک بیش از 4 ساعت، تب بالای 38 درجه داشت.

 

نکات کلیدی برای یادآوری

1- دلایل جراحی لوزه ها معمولا شامل خروپف کردن در خواب، ممانعت از تنفس عادی و قطع تنفس در خواب، عفونت مکرر و شدید لوزه ها و یا التهاب طولانی مدت لوزه ها است.

 

2- 10 تا 14 روز طول می کشد که بچه ها بعد از جراحی لوزه حالشان خوب شود.

 

3- بعد از جراحی لوزه شما می توانید با دادن داروهای مسکن به کودک خود (طبق دستور پزشک) و تشویق کودک به مصرف زیاد مایعات از او در خانه مراقبت کنید.

 

4- هرگز به کودک خود آسپیرین یا داروهای حاوی آسپیرین را ندهید. آسپیرین خطر خونریزی را در طی عمل جراحی و یا بعد از آن افزایش می دهد و خطر ابتلا به بیماری خطرناک سندرم ری را زیاد می کند.

 

5- خونریزی محل جراحی یکی از عوارض جراحی لوزه ها است. اگر کودک شما دچار خونریزی شد، به او کمی یخ بدهید تا بمکد. اگر خونریزی بعد از 5 دقیقه قطع نشد و یا اگر مقدار خونریزی زیاد بود (بیشتر از 1 تا 2 قاشق مرباخوری)، فورا به اورژانس زنگ بزنید و یا کودک خود را نزد پزشک ببرید.

آیلار آرزوگران

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net