سلامت - شهرام‌بانکی: ورزش یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی سالم و یکی از اصلی‌ترین روش‌های حفظ سلامت از کودکی تا سالمندی است.‌ بیشتر افرادی که از کودکی به فعالیت و ورزش عادت می‌کنند، در بزرگسالی نیز با وجود مشغله‌های کاری خود زمانی را به ورزش اختصاص می‌‌دهند. همراه کردن ورزش با بازی، بهترین روش برای تبدیل فعالیت‌های بدنی به کاری مفرح است. همه می‌دانیم امروزه چاقی کودکان در جامعه زیاد شده و به معضل تبدیل شده است. کودکانی که اضافه‌وزن دارند، در آینده با مشکلات متعدد سلامت روبرو خواهند شد.‌

اینکه کودکان از سنین کم به لذت بازی و ورزش پی ببرند و کمتر به انجام بازی‌های کم‌تحرک مثل بازی با رایانه بپردازند، باعث می‌شود در آینده سالم و تندرست بمانند و دچار بسیاری از بیماری‌های مفصلی، گوارشی و قلبی نشوند. اما حفظ تناسب‌اندام کودکان در منزل بسیار سخت است. از سوی دیگر باشگاه‌هایی که مهدکودک داشته باشند یا مهدکودک‌هایی که وسایل ورزشی ایمن و مناسب داشته باشند یا بسیار کم هستند یا بسیار پرهزینه.از این رو برای کودکان، رفتن به پارک‌ها و انجام تمرین‌های ورزشی بازیگونه با آنها بهترین، کم‌هزینه‌ترین و ایمن‌ترین راه برای متناسب شدن کودکان و البته خود والدین است. در این شماره، شما را با چند حرکت ورزشی ساده، مفرح و ایمن که با کمک و مراقبت والدین انجام می‌گیرد و به تقویت و هماهنگی سیستم عصب و عضله و بالا رفتن اعتماد به نفس و قوای جسمی و روانی کودکان منجر می‌شود، آشنا می‌کنیم.

گرم‌کردن با بازی

ابتدا اجازه دهید کودک چند دقیقه بازی کند، بدود، بالا و پایین بپرد و با دستگاه‌ها تا حدی آشنا شود. مثلا از تونل منتهی به سرسره عبور کند.سرسره بازی کند یا تاب بخورد.
بعد با او آرام حرکات کششی بالا و پایین تنه را انجام دهید و هر حرکت را 2 ست، در حد توان کودک انجام دهید.

پله و طناب

برای بالا رفتن از پله یا طناب‌های درهم پیچیده به کودک آموزش دهید و اجازه دهید چند بار به تنهایی بالا و پایین برود. شما فقط از پشت سر مراقب خسته شدن احتمالی دست و پای کودک باشید.این حرکت انگشتان دست، دست‌ها، رو و پشت پاها را درگیر و تقویت می‌‌کند.

بارفیکس

کمک کنید کودک با هر دو دست از میله بارفیکس آویزان شود و در حد توان، خودش را آویزان نگه دارد. در طول انجام حرکت از پشت مراقب باشید و با 2 دست کنار بدن کودک را به آرامی نگه دارید.
این حرکت به کشیدگی اندام، درگیر شدن بسیاری از عضلات و تقویت قوای جسمی و اعتماد به نفس کودک کمک می‌کند.

سنگ‌نوردی

برای بالا رفتن از دیوار سنگ‌نوردی هم مثل پله و طناب اجازه دهید خود کودک جای دست‌ها و پاها را یاد بگیرد و بالا و پایین برود. شما پشت‌سر او بایستید.

کودکان


این حرکت علاوه بر بالا بردن توان کلی بدن،‌ انگشت‌های دست و پا و قدرت تفکر و تصمیم‌گیری کودک را هم افزایش می‌دهد.

دراز و نشست

برای دراز و نشست، دست‌های کودک را بگیرید و به او بگویید برای بالا آمدن کمی از دستان شما کمک بگیرد. توجه داشته باشید حرکت برگشت به پایین آرام انجام شود.

این حرکت عضلات شکمی کودک را تقویت می‌کند و باعث بهتر ایستادن، جلوگیری از گودی کمر و جلو نیامدن شکم می‌شود.

شنا

برای حرکت شنا رفتن روی دست‌ها، با 2 دست خود کودک را از زیر سینه و دست‌هایش بگیرید و آرام به کمک خود کودک، او را بالا بیاورید و در برگشت آرام کنترل کنید.

ورزش


این حرکت عضلات سینه، دست‌‌ها و پشت را تقویت می‌کند.

پلانک

برای حرکت پلانک، کودک روی ساعدها و نوک انگشتان پاهایش قرار می‌گیرد و تمام بالا‌تنه خود را به طور یک دست بالا آورده و کمی نگه دارد. برای حفظ تعادل با هر 2 دست از زیر شکم کودک را گرفته و بالا نگه دارید.

این حرکت در بالا بردن قوای تمام عضلات بدن و بالا رفتن تعادل فرد کمک بسیاری می‌‌کند.