نی نی بان: سیگار کشیدن شما در طول بارداری مانند این است که کودک شما نیز سیگار می‌کشد.

ترک کردن سیگار آسان نیست اما یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای سلامت کودکتان انجام دهید.

مهم نیست چقدر از زمان شروع سیگار کشیدن شما گذشته است، برای ترک آن هیچوقت دیر نیست.چرا سیگار کشیدن در دوران بارداری خطرناک است؟

هر سیگاری که شما می‌کشید بیش از 4000 ماده شیمیایی شامل نیکوتین، مونوکسید کربن، سیانید، سرب و حداقل 60 ماده سرطان زا دارد که تمام آنها به کودک منتقل می‌شود.

دود سیگار به ریه‌ها سپس به خون شما و از آنجا توسط بند ناف به کودکتان منتقل می‌شود و از آنجا که مونوکسیدکربن جایگزین اکسیژن در خون می‌شود،  کودک شما نیز با کمبود اکسیژن مواجه می‌شود.

چگونه سیگار کشیدن در طول بارداری بر کودک تاثیر می‌گذارد؟

وزن

کودکان زنان سیگاری حدودا 200 گرم از کودکان دیگر سبک‌تر هستند. کاهش وزن می‌تواند در طول و پس از زایمان مشکلاتی را بوجود آورد و کودکتان را نیز در معرض مرگ ناگهانی قرار دهد.

قلب

سیگار مقدار اکسیژن مصرفی کودکتان را محدود می‌کند. به این معنی که هر زمان که شما سیگار می‌کشید، او سخت‌تر نفس می‌کشد.

گوش

سیگار کودک را در خطر عفونت‌ گوش مانند التهاب گوش میانی قرار می‌دهد.

ریه

کودک شما در خطر ابتلا به آسم و دیگر عفونت‌های قفسه سینه‌ در دوران کودکی است.

مغز

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد زنانی که در طول بارداری سیگار می‌کشند، مغز کودکشان کوچک‌تر است و در طول زندگی بیشتر عصبانی می‌شوند.

فواید ترک سیگار چیست؟

ترک سیگار احتمال سقط جنین، عوارض بارداری مانند بارداری خارج رحم و تولد نوزاد نارس را کاهش می‌دهد. حالت تهوع شما در دوران بارداری نیز کاهش می‌یابد.

هر چه زودتر سیگار کشیدن را ترک کنید، برای کودکتان بهتر است، اما حتی اگر چند هفته قبل از بارداری آن را کنار بگذارید باز هم برای کودکتان ضرر کمتری دارد.

من سیگار نمی‌کشم اما همسرم سیگاری است. آیا باید او را از این کار منع کنم؟

دود سیگار در طول بارداری می‌تواند شما و کودکتان را تحت تاثیر قرار دهد. اگر فردی در خانواده شما سیگار می‌کشد، از او بخواهید تا ترک کند. دود سیگار حتی می‌تواند منجر به کاهش وزن نوزاد شود و خطر مرگ ناگهانی برای او را افزایش دهد.