مجله سیب سبز: اگر شما هم نگران سلامت فرزندن‌تان هستید و در عین حال اعتمادتان را به شیوه‌های تهاجمی درمانی در طب رایج از دست داده‌اید، اگر دوست ندارید با هر اختلال و بیماری کوچک فرزندتان را مجبور به خودرن انواع و اقسام داروهای شیمیایی با عوارض دارویی بالا کنید، پیشنهاد می‌کنیم برای یک بار هم که شده شیوه‌های طبیعی درمان را تجربه کنید. طب سنتی چین یکی از این شیوه‌های درمانی است که می‌تواند شایع‌ترین اختلال‌ها و بیماری‌های شایع میان کودکان را بدون تجویز دارو و با کمک طبیعی‌ترین و بی‌خطرترین روش‌ها درمان کنید. آنچه می‌خوانید بعضی از کاربردهای شیوه‌درمانی طب سنتی چین و طب سوزنی برای درمان شایع‌ترین اختلال‌ها در میان کودکان و نوجوانان است.

چرا نباید از طب سوزنی برای کودکان بترسیم

طب سوزنی در کودکان بسیار متفاوت‌تر از طب سوزنی در بزرگسالان است، به این ترتیب که کودک سوزن را مشاهده نمی‌کند و مانند بزرگسالان نیست که 20 تا 30 دقیقه سوزن در بدن آنها باقی می‌ماند بلکه درمانگر با مهارتی که دارد سوزن را در لحظه به نقطه موردنظر می‌زند و تا کودک متوجه دریافت سوزن شود، تحریک مورد نظر انجام شده است. باید یادآوری کنم که سوزن‌های طب سوزنی، سوزن‌هایی مویی و به نازکی تار مو هستند که دریافت آنها از دریافت نیش یک پشه کمتر درد دارد و گاهی ممکن است در حد خارشی کوچک برای بیمار به نظر بیاید. به این ترتیب کودک در جلسه اول سوزن دریافت می‌کند و در جلسات بعدی در نقاط طب سوزنی ماساژ می‌گیرد. این ماساژ می‌تواند از طریق پزشک طب چینی یا والدین او که شیوه ماساژ را تحت نظارت متخصص طب چینی آموزش دیده‌اند، برای او تکرار شود.بهبود بی‌اشتهایی در کودکان

بسیاری از والدین نگران بی‌اشتهایی کودک خود هستند. آنها دلواپس‌اند که بی‌اشتهایی کودک‌شان برای خوردن موادغذایی موجب کاهش موادمغذی و مورد نیاز بدن‌شان شود و رشد آنها تحت تاثیر این بی‌اشتهایی قرار گیرد. درمانگر طب سنتی چین درمانی موثر برای افزایش اشتها در کودکان سراغ دارد. این درمانگران با تحریک نقاطی خاص از بدن که به معده مرتبط است، می‌توانند حس پر بودن معده را در کودکان کاهش دهند و تمایل آنها را به مصرف مواد غذایی بیشتر کنند. ضمن آنکه فشار درمانی نقاط مربوط به معده و عملکرد آن موجب افزایش حرکت معده و روده‌ها شده و این کار به تخلیه سریع موادغذایی درون آنها کمک می‌کند. استمرار این امر موجب می‌شود تا کودک احساس گرسنگی کرده و مشکل بی‌اشتهایی‌اش درمان شود.

درمان بیش‌فعالی با رفلکسوتراپی

بیش‌فعالی کودکان از جمله اختلال‌هایی است که برخی پدر و مادران از آن شکایت دارند و برای کنترل آن دست به دامن انواع و اقسام قرص‌های شیمیایی می‌شوند. در حالی که درمانگران طب چینی خیلی راحت و ساده بدون نیاز به داروهای شیمیایی می‌توانند بیش‌فعالی را در کودکان کنترل کنند. این درمانگران بر این باورند که بدن انسان از ماده و انرژی تشکیل شده است و تا زمانی که تعادل میان ماده و انرژی وجود داشته باشد و این دو یکدیگر را جذب کنند رفتارها و ویژگی‌های انسان در تعادل باقی می‌ماند اما زمانی که به هر دلیل ماده – که بدن ما را تشکیل می‌دهد- قابلیت جذب انرژی را نداشته باشد این انرژی در بدن کودک سرگردان می‌شود و به صورت رفتارهای باورناپذیر و حتی آزار دهنده از او نمایان می‌شود. به این ترتیب فعالیت‌های فیزیکی کودک در مقایسه با کودکان دیگر بیشتر می‌شود. حتی ممکن است فعالیت‌های مغزی او نیز در کنار فعالیت‌های فیزیکی افزایش پیدا کند. در طب سنتی چین برای درمان این مورد شیوه‌ای وجود دارد که در آن درمانگر با کمک طب سوزنی یا فشاردرمانی به ایجاد تعادل میان انرژی و ماده در بدن کودک کمک می‌کند و به این ترتیب انرژی موجود در بدن را صرف  بهبود عملکرد اندام‌های درونی و تقویت آنها می‌کند.

شیر سرد به کودک ندهید

خانواده‌های زیادی با شیر خوردن کودک‌شان مشکل داشته و دائم از این موضوع شکایت دارند که کودک‌شان با خوردن شیر دچار اسهال می‌شود. یکی از مهم‌ترین دلایل ابتلا به اسهال درکودکانی که نوشیدنی‌های سرد به ویژه شیر می‌خورند کاهش انرژی معده و اختلال در عملکرد این عضو است. وقتی شما شیر را از یخچال درمی‌آورید و آن را به کودک‌تان می‌دهید و او بی‌وقفه آن را می‌نوشد حجم زیادی شیر سرد را وارد معده می‌کند و معده پیش از آنکه مشغول هضم و جذب آن شود بخش زیادی از انرژی‌اش را به دلیل سردی شیر از دست می‌دهد. پس انرژی کمتری برای هضم و جذب آن ذخیره می‌کند. یکی از بهترین روش‌ها برای بهبود عملکرد اندام‌های داخلی و تقویت انرژی‌های کودک استفاده از نقاط رفلکسولوژی در کف دست و پای کودک است. هر یک از این نقاط در دست یا پای کودک به یکی از ارگان‌ها و اندام‌های بدن او مرتبط است و ماساژ این نقاط می‌تواند تاثیر زیادی در تقویت میزان انرژی در آن عضو و تقویت آن به کمک مریدین‌های مربوط به هر عضو باشد. به‌عنوان مثال وقتی نقطه معده را روی دست کودک زیر انگشت شست و نزدیک به مچ دست او با کمک ماساژ فشاری تحریک می‌کنیم به این ترتیب به بهبود عملکرد این عضو کودک کمک کرده‌ایم. این تکنیک را می‌توان با مشاوره متخصص طب سوزنی یا طب چینی برای دیگر اعضای بدن کودک مانند مثانه، شش‌ها و روده‌ها نیز به کار برد.

,درمان اسهال و یبوست با سائو سائو درمان,اسهال,یبوست,بیماری های کودکان ,بیماری نوزاد ,بیماری کودک


با این متد شب‌ادراری را مهار کنید

شب‌ادراری کودکان دلایل مختلفی دارد. مصرف بیش ‌از اندازه مایعات و میوه‌ در ساعت‌های پایانی شب، استرس، اضطراب و ضعف عضلات مثانه و دستگاه ادراری از جمله دلایلی است که موجب ابتلای کودکان و حتی برخی نوجوانان به شب‌ادراری می‌شود. درمانگر طب سوزنی برای درمان این اختلال از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌کند که این تکنیک‌ها می‌تواند هر یک از عوامل ایجادکننده شب‌ادراری را از بین ببرد. فشاردرمانی یا طب سوزنی هر کدام می‌تواند با کنترل استرس، اضطراب و شرایط روحی و هیجانی کودک در کنار تقویت سیستم عصبی او مهم‌ترین عوامل ابتلا به شب‌ادراری را در او کنترل کند. ضمن آنکه درمانگران طب سنتی چین برای کنترل این بیماری دستورالعمل‌ها و تدابیری دارند که رعایت آنها روند درمان را در 8 تا 10 جلسه درمانی تسریع می‌کند.