مجله شهرزاد: از لحاظ فیزیکی رشد بدن کودک بعد از 2 سالگی آرام‌تر خواهد شد و سطح انرژی او بالا می‌رود. مهارت‌های کودک شما از 2سالگی به سرعت افزایش پیدا می‌کند. خیال‌تان راحت باشد، طولی نخواهد کشید که فرزند شما با فعالیت‌هایی که انجام می‏دهد فردی چالاک می‏شود. افزایش مهارت‌های فیزیکی فرزندتان باعث می‌شود او تعادل و هماهنگی بیشتری در بدنش داشته باشد. بازی یکی از بهترین‌راه‌هایی است که برای تقویت رشد وتوانایی‌های فیزیکی کودک می‌توانید به کار ببرید. شما می‌توانید با این بازی‌ها مهارت‌های فیزیکی روبه رشد کودک‌تان را تقویت کنید. این بازی‌ها عبارتند از:بالارفتن و حفظ تعادل

کودکان دوست دارند وقتی راه رفتن را یاد می‌گیرند از آن برای کارهای مشکل‌تر و موقعیت‌های مختلف استفاده کنند. راه رفتن روی دیوار کوتاه و جدول کنار خیابان وقتی که دست کودک را گرفته باشید برایش خیلی هیجان‌انگیز است، یا مثلا وقتی از جایی بالا می‌رود و احساس قدبلندی می‌کند بیشتر برایش جذاب است.کودکان علاقه زیادی به بالارفتن از جاهای مختلف دارند. این حالت را ممکن است از یک سالگی در کودکان مشاهده کنید. مثلا می‌بینیدکه کودک از دسته‌های قفسه‌های آشپزخانه استفاده می‌کند تا خودش را به بالای کابینت‌ها برساند. برای استفاده از بازی‌هایی که در مورد حفظ تعادل و بالارفتن است، والدین باید فضای امنی را برای کودک فراهم کنند تا کودک در ایمنی کامل تمریناتش را انجام دهد و خطری برایش نداشته باشد. وسایل بازی که ترکیبی از پله و نردبان یا سرسره است برای تمرین این مهارت‌ها توسط کودک مکان‌های مناسبی هستند. حتی شما در خانه می‌توانید با روی هم گذاشتن چند بالش با کودک بازی کنید یا با قرار دادن یک سرسره کوچک با چند پله می‌توانید کودک را سرگرم کنید.اگر کودک‌تان خیلی مشتاق بالارفتن و حفظ تعادل است، چند جعبه مقوایی بزرگ را روی هم قرار دهید و چند پتوی نرم کف اتاق پهن کنید تا کودک بتواند بازی کند.

خط خطی کردن و نقاشی کردن

کودک نوپای شما از 12 تا 18 ماهگی برای نقاشی کردن ونوشتن تلاش می‌کندکه اول به صورت خط خطی روی کاغذ است و در 18 تا 24 ماهگی ممکن است خطوط افقی بکشد یا حتی یک دایره و این شما را شگفت‌زده می‌کند.تشویق کودک در این سن موجب بروز توانایی‌های جدید در کودک می‌شود.وقتی کودک مدادرنگی به دست می‌گیرد، حرکت گرفتن و نگه داشتن توسط انگشتانش به کار برده می‌شود.نقاشی کردن باعث پیشرفت بینایی و تخیلات کودک می‌شود. نقاشی با انگشتان تمرینی برای مهارت‌های حرکتی کودک است.همچنین می‌توانید از علاقه کودک به طبیعت بهره ببرید و برگ‌های درختان و گلبرگ‌های گل را رنگ کنید.

لباس پوشیدن و لباس درآوردن

کودک علاقه خاصی به لباس پوشیدن و درآوردن دارد.حتما برای‌تان پیش آمده که بهترین لباس کودک را برای رفتن به مهمانی تنش می‌کنید و بعد از چند دقیقه می‌بینید که کودک لباسش را درآورده است.لباس پوشیدن و درآوردن می‌‌تواند تمرینی برای افزایش هماهنگی دست و انگشت کودک باشد.وقتی کودک خودش می‌خواهد لباس‌هایش را بپوشد توجه کنید که شلوارهایی که کمربند یا زیپ ندارد و کمرشان کشی است وکفش‌های چسبی و پیراهن ساده برای اوانتخاب کنید تا به راحتی کودک بتواند خودش  لباسش را بپوشد.هر چند وقت یکبار هم یک نمونه از لباس‌هایی که پوشیدنش سخت‌تر است در اختیارش بگذارید تامهارتش بالاتر برود.

پر و خالی کردن

خالی کردن یک ظرف یا سبد در مقایسه با پرکردن آن به دقت و مهارت کمتری نیاز دارد وکودک این را خیلی خوب می‌داند.این کار موجب تسلط کودک شما بر مهارت‌هایش می‌شود.وقتی کودک یکبار یاد بگیرد که ظرف را به طور کامل خالی کند این کار را بارها تکرار می‌کند.این کار برای کودک یک تمرین ذهنی بسیار مهم است.کودک یاد می‌گیرد که که یک شی می‌تواند چند شی دیگر را در خود جای دهد. شما می‌توانید با آماده کردن برخی مکان‌ها برای بازی کودک و ارائه فعالیت‌های ساده و مناسب به او، برای این مرحله آماده شوید. بیرون ریختن بلوک‌های خانه‌سازی از داخل یک جعبه بزرگ، اسباب بازی‌ها از داخل قفسه یا حتی به هم ریختن قطعات یک پازل، می‌توانند کودک شما را سرگرم کند.

دویدن و پریدن

کودکان از دویدن و پریدن خوش‌شان می‌آید، اما جدا کردن هر دو پا از زمین به طور همزمان سخت‌تر از آن چیزی است که ما به یاد می‌آوریم و البته برای کودکی که می خواهد این کار را انجام دهدوموفق نمی‌شود ناامید کننده است. شما می‌توانید دو دست او را بگیرید و بگذارید روی تختخواب فنری یا یک ترامپولین کوچک (که مخصوص حرکات ژیمناستیک است) بالا و پایین بپرد. به این ترتیب او می‌تواند انجام این حرکت را تمرین کند. همچنین می‌توانید چند بالش در کف اتاق قرار دهید و از او بخواهید که از روی یک صندلی کوتاه یا مبل، به روی بالش‌ها بپرد. اگر کودک شما از جمله کودکان ساکت و آرام است، می‌توانید دویدن و پریدن را با یک کار دیگری که او دوست دارد ترکیب کنید تا او را به انجام این حرکات تشویق کرده باشید. مثلا در حین بازی می‌توانید با هم شعر بخوانید.

,تأثیر بازی بر رشد فیزیکی بچه ها بازی,رشد فیزیکی,بچه ها,بیماری های کودکان ,بیماری نوزاد ,بیماری کودک

شکل دادن و به هم ریختن

کودکان دوست دارند هر چیزی در اطراف خود را بو کنند و مزه‌ها را بچشند و اجسام را لمس کنند.اگر بتوانید تعداد زیادی از اشیا را در اختیارش قرار دهید که آنها را لمس کند مدت طولانی او را سرگرم کرده‌اید و فرصتی برای افزایش قدرت و همچنین ظرافت دست‌ها و انگشتانش به دست می‌آورد.استفاده از خمیر بازی برای تمرین دست‌ها و انگشتانش خیلی خوب است. غلتاندن،شکل دادن، مشت زدن  و ورم دادن خمیر به شکل دلخواه موجب استفاده از دست‌ها و انگشتان کودک می‌شود. اگر به نظر می‌رسد کودک شما تمایلی به این کارها ندارد، می‌توانید از گزینه‌های دیگر استفاده کنید. در واقع او ممکن است از بوی یک چیز یا شکل و بافت یک چیز دیگر خوشش نیاید. در ضمن هر چقدر خمیر مورد استفاده کودک نرم‌تر باشد، کار کردن با آن برای دست‌های کوچک او ساده‌تر خواهد بود. البته مسلما خمیر کیک واقعی، می‌تواند بهترین گزینه باشد. هنگامی که می‌خواهید کیک یا کلوچه بپزید، مقداری از خمیر را به او بدهید تا به سلیقه خودش شکل بدهدو سپس آن را هم به همراه کیک اصلی بپزید.

روی هم سوار کردن، مرتب کردن و به نخ کشیدن

قرار دادن یک بلوک روی بلوک دیگر و متعادل کردن آن یا گذراندن یک تکه نخ از وسط حلقه‌های رنگی و البته در نهایت به هم ریختن همه چیزهایی که درست شده است، یکی از سرگرمی‌های اصلی کودکان است. این کارها برای استفاده از انگشت‌هایی که روز به روز هنرمندتر و ماهرتر می‌شوند و نیز تمرین منظم کردن و ساختن چیزهای مختلف، بسیار سودمند خواهد بود.بلوک‌هایی در اندازه‌ها، شکل‌ها و رنگ‌های مختلف در اختیار او قرار دهید. وسایل متنوع دیگری نیز برای ساختن و بازی کردن در اختیار او بگذارید. هرچند کودک شما هنوز هم نمی‌تواند اسباب‌بازی‌هایی را که به شکل حروف الفبا یا اعداد باشند، به ترتیب حرف یا عدد مرتب کند، اما از مرتب کردن (مثلا) مهره‌های کوچک برحسب رنگ یا اندازه آن‌ها، لذت خواهد برد.

غلتاندن و پدال‌زدن

وقتی کودک بفهمد پاهایش کلید حرکت کردن هستند، از این طرف وآن طرف رفتن لذت خواهد برد.شما می‌توانید چرخی برای او بخرید که به صورت یک اسباب‌بازی ساده باشد که یک صندلی کوچک دارد و ارتفاع آن از سطح زمین هم کم باشد، تا کودک بتواند پاهایش را به زمین بفشارد و چرخ را به جلو هل بدهد. کودک شما ممکن است در ابتدا از هر دو پایش به طور همزمان استفاده کند، اما به تدریج یاد می‌گیرد که چگونه چرخ خود را به درستی جلو براند. ابتدا پای راستش را روی زمین بگذارد و چرخ را به جلو براند و سپس با پای چپش همین کار را تکرار کند. پس از این‌که کودک شما توانست این کار را به خوبی یاد بگیرد (معمولا پس از 2 سالگی)، برای پدال زدن آماده شده است. در این مرحله، یک سه چرخه ساده می‌تواند به او کمک کند تا هم ماهیچه‌های پاهایش را تقویت کند و هم بین اعضای مختلف بدنش، هماهنگی بیشتری ایجاد کند و مسلما از سرعت بیشتر حرکتش نیز لذت خواهد برد. برای او یک کلاه ایمنی کوچک و مناسب تهیه کنید تا در هنگام تمرین به او آسیبی نرسد.

آب‌بازی و شنا کردن

بازی‌های آبی موجب افزایش هماهنگی بین اعضای کودک می‌شود.بهتر است کودک را مرحله به مرحله با آب آشنا کنید. بعضی از بچه‌ها دوست دارند سرشان را زیر آب ببرند، اما این کار برای برخی دیگر دشوار به نظر می‌رسد و مدتی زمان می‌برد. بعضی‌ها از آب بازی خوش‌شان می‌آید، اما بعضی دیگر دوست دارند که به آرامی با دست یا پا، با آب بازی کنند.کودکان احساس شناور بودن در آب را دوست دارند. بعضی از بچه‌ها ممکن است دوست نداشته باشند کاملا خیس شوند. سعی کنید بفهمید او از چه چیزی خوشش می‌‌آید یا با چه کاری راحت‌تر است و از همان جا شروع کنید.حفظ امنیت کودک نکته مهمی است. شما باید تا زمانی که کودک‌تان بتواند به تنهایی شنا کند با او درآب بمانید. در صورت تمایل کودک می‌توانید از جلیقه نجات یا بازوبند بادی استفاده کنید که می‌توانند به ایمنی او کمک کنند. اما این وسایل نمی‌توانند جایگزینی برای حضور شما باشند. اگر کودکی را که شنا بلد نیست به داخل آب برده‌اید، همواره او را محکم نگه دارید.

,تأثیر بازی بر رشد فیزیکی بچه ها بازی,رشد فیزیکی,بچه ها,بیماری های کودکان ,بیماری نوزاد ,بیماری کودک


پرتاب کردن و گرفتن

توپ در اندازه‌های مختلف (برای پرتاب کردن، گرفتن و غلتاندن) موجب افزایش هماهنگی بین دست و چشم او می‌شود و هم چابکی و مهارت‌های حرکتی او را افزایش می‌دهد. کودک شما مدت‌ها پیش (بین 3 تا 7 ماهگی) یاد گرفته است که اشیا مختلف را با دست بردارد، اما هماهنگی کامل دست که توپ را بغلتاند یا به سمت چیزی (یا کسی) پرتاب کند، معمولا بین 18 ماهگی تا 3 سالگی اتفاق می‌افتد. او ابتدا غلتاندن توپ را یاد می‌گیرد، سپس پرت کردن آرام یک توپ از روی زمین را یادمی‌گیرد، بعد ابتدا برداشتن توپ و پرتاب آن به سمت پایین و نهایتا پرتاب توپ به سمت بالا را یاد خواهد گرفت. کودکان معمولا چپ دست یا راست دست بودن خود را در سال دوم زندگی نشان می‌دهند، پس می‌توانید به دنبال علائم این مطلب باشید. اما ممکن است انتخاب کودک در طول مراحل بعدی رشد، تغییر کند. پس اگر کودک شما هنوز هیچ‌کدام از دست‌هایش را بر دیگری ترجیح نمی‌دهد، لازم نیست نگران شوید.