برترین ها: برنده ایرانی اسکار اصغر فرهادی، چند سال پیش با شاهکارش، درباره الی، هنرمندانه نشان‌ داد تنها چند لحظه غفلت از کودکان چگونه آسایش خانواده را دگرگون می‌کند. بچه‌ها آب‌بازی را دوست دارند، چه با یک دبه آب، چه در یک وان کوچک و مهم‌تر از همه در استخر یا دریا. پدر و مادرهای شناگر‌های کوچک هنگام آب‌تنی فرزندشان هم خیلی باید حواس‌شان جمع باشد و از قبل شرایط ایمنی را برای او فراهم کنند. خفگی و غرق شدن یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ کودکان است اما بازی و آب‌تنی در استخر رعایت موارد مهم دیگری را هم می‌طلبد، مثلا خطر ابتلا به عفونت. آیا اصلا بچه‌ای که هنوز یاد نگرفته دستشویی‌اش را نگه دارد، می‌توان در آب برد؟ در استخر خانگی چطور مواظب فرزندتان باشید؟ با واقعیت بلعیدن آب در استخر و دریا چه باید کرد؟ برای دستیابی به پاسخ تمام این پرسش‌ها بهتر است راهنمای ایمنی شیرخوار و نوپای زیر را مطالعه کنید.ریختن ادرار کودک در آب مشکل‌ساز نیست؟

وجود ادرار در آب از وجود مدفوع در آب خطر کمتری دارد. اگر فرزندتان را هنوز پوشک می‌کنید بهتر است هر از چندگاهی او را از آب بیرون بیاورید و پوشکش را عوض کنید یا او را به دستشویی ببرید. در ضمن کودکی که پوشک می‌شود را نباید وارد جکوزی یا استخرهای آب‌گرم طبیعی کرد.


آیا شیرخواران و نوپایان می‌توانند با پوشک وارد آب شوند؟

در بازار انواعی از پوشک‌های طراحی شده برای زیر آب وجود دارد. این پوشک‌ها از مواد آب‌گریزی ساخته‌‌شده‌اند که در ناحیه کمر و کشاله‌های ران روی پوست محکم می‌شوند و به آب اجازه ورود نمی‌دهند اما به‌هر حال ضدآب نیستند. اگر هنگام بازی در آب شکم فرزندتان کار کند ممکن است مدفوع از پوشک بیرون‌زده و باکتری‌های مدفوع را به آب منتقل کند. اگر کودکی به اسهال مبتلا باشد میکروب مولد اسهال به آب انتقال یافته و زمینه آلودگی برای دیگران فراهم می‌شود؛ خصوصا اگر سیستم ایمنی آن‌ها ضعیف باشد. یادتان باشد اگر فرزندتان اسهال دارد او را وارد آب نکنید.


بهترین راه پیشگیری ازعفونت گوش چیست؟

به دنبال ورود آب آلوده به گوش کودک، ممکن است گوش او عفونی شود. این عفونت با تجویز قطره‌های گوش مخصوص از بین می‌‌رود. برای پیشگیری از این مشکل:

  •  در گوش‌های فرزندتان گوش‌گیر بگذارید.
  •  بعد از خروج از استخر گوش فرزندتان را با حوله یا سشوار خشک کنید. استفاده از گوش پاک‌کن خود یکی از عوامل عفونی شدن گوش است زیرا گوش پاک‌کن سبب ایجاد خراش‌های بسیار ریزی در مجرای گوش شده و به این ترتیب محل مناسبی را برای رشد میکرو‌ب‌ها به وجود می‌آورد.
  •  می‌توانید در گوش فرزندتان قطره ایزوپروپیل الکل بریزید که خروج و تبخیر آب را از گوش سرعت ببخشد.

آیا کودک بعد از خوردن غذا می‌تواند وارد آب شود؟

شنا کردن بعد از یک میان وعده یا غذای سبک اشکالی ندارد اما اگر فرزندتان غذای حجیمی خورده و احساس بی‌حالی می‌کند بگویید اول کمی استراحت کند بعد داخل آب برود.


آموزش شنا را باید از چه سنی برای کودک شروع کرد؟

پدر و مادرها باید اجازه دهند کودک 4-5 ماهه شود و بتواند سر خود را بالا بگیرد، سپس او را برای آب‌تنی ببرند. اما بهتر است آموزش شنا را بگذارید برای 4 سالگی به بعد. قبل از این زمان خودتان یا مربی باید شنایی را به او بیاموزید که لازم نباشد کودک سرش را زیر آب ببرد. به این ترتیب کودک کمتر آب می‌بلعد.


برای پیشگیری از قرمزی چشم چه کنیم؟

آب استخر کلر دارد و مجاورت این آب با قرنیه و صلبیه چشم سبب تورم و قرمزی آن می‌شود. برای کاهش این علائم چشم فرزندتان را با محلول استریل شستشو دهید یا در چشم او قطره اشک مصنوعی بریزید. اگر می‌خواهید چشم‌های فرزندتان دچار این حالت نشود برای او یک عینک شنا بخرید.

آیا می‌توان شیرخوار یا نوپا را به جکوزی برد؟

دمای بدن بچه‌ها بعد از ورود به سونا، جکوزی یا استخر آب‌های گرم طبیعی به سرعت بالا می‌رود بنابراین مدت قرار گرفتن در آب با دمای داغ برای کودک باید بسیار کوتاه باشد و بزرگترها باید دقت کنند که سر کودک زیر آب نرود زیرا هم سبب ایجاد عفونت گوش او می‌شود هم ممکن است لباس یا موی کودک به میله‌های استخر گیر کند و سبب خفگی او شود. همان‌طور که گفته شد بچه‌هایی که هنوز پوشک می‌شوند نباید وارد سونا، جکوزی یا استخر آب گرم طبیعی شوند.


ایمنی کودک در استخر خانگی

  •  هیچ‌وقت و تحت هیچ شرایطی فرزندتان را در استخر و محیط اطراف آن تنها نگذارید.
  •  حتما دور استخر را حصار بلند بکشید. حصار باید حداقل یک متر و 20 سانتی‌متر بلندی داشته باشد.
  •  از بازوبندهای بادی به عنوان  جلیقه نجات استفاده نکنید.
  •  بعد از تمام شدن شنای فرزندتان در حصار را خوب ببندید تا کودک نتواند به محیط استخر بازگردد.
  •  همیشه قبل از ورود فرزندتان به آب مطمئن شوید که میله نجات و تلفن کنار استخر هستند.
  •  بعد از اتمام شنای فرزندتان تمامی اسباب‌بازی‌ها و وسایل متعلق به او را از داخل یا محیط استخر خارج کنید تا به هوای آن‌ها خودش را به خطر نیندازد.