برترین ها:  متخصصان و مشاوران ما به پرسش‌های شما درباره فرزندانتان پاسخ داده‌اند
  دختر ۲ساله‌ای دارم که اگر چیزی بخواهد و به او ندهیم یا چیزی را بخواهیم از او بگیریم، سرش را به زمین می‌کوبد. لطفا راهنماییم کنید.

گاهی اوقات کودکان برای رسیدن به خواسته‌های خود از این روش‌ها استفاده می‌کنند. به اصطلاح سعی می‌کنند با قشقرق و کوبیدن سرشان به جایی، به خواسته‌های خود برسند. قبل از هرچیز باید مطمئن شوید، جایی که می‌خواهد سرش را بکوبد نرم است و سرش صدمه نمی‌بیند. می‌توانید دست‌تان را حائل بین زمین، کمد،... و سر کودک قرار دهید تا ضربه‌ای به سرش وارد نشود. بهترین روش این است که نسبت به این رفتار او بی‌توجه باشید و وقتی می‌خواهید چیزی را از او بگیرید، حواسش را پرت کنید. بی‌توجهی شما به رفتار غیرمعقول کودک‌تان فراوانی این رفتار را آرام آرام کمتر می‌کند و در ‌‌‌نهایت از بین می‌برد.

  پسر ۵/۴ساله‌ام از صداهایی مثل صدای آسانسور یا صدای ناگهانی زنگ در که یک دفعه ایجاد می‌شود،  می‌ترسد و پا به فرار می‌گذارد. لطفا راهنماییم کنید.

در ۴ تا ۵سالگی کودکان، ترس از خطرات بیرونی کاملا طبیعی است. در این مرحله از رشد‌شناختی، آن‌ها کم کم با خطراتی که انسان را تهدید می‌کند مثل حیوانات، ترس و مرگ آشنا می‌شوند. می‌توانید علت صدا را برایش توضیح دهید؛ مثلا با هم از خانه بیرون بروید و آسانسور را چک کنید و او را مطمئن کنید، خطری تهدیدش نمی‌کند.


  دختر ۵ساله‌ام نسبت به اسباب‌بازی‌ها و وسایلش بسیار حساس است و هر وقت کسی به وسایلش دست می‌زند، ناراحت شده و گریه می‌کند. راهنماییم کنید.

در ۵ سالگی کودک مفهموم تقسیم کردن را متوجه نمی‌شود، باید برایش توضیح داده شود که دست زدن دیگران به وسایلش به معنی مالکیت آن‌ها نیست. کودکانی که به مهدکودک می‌روند این مفاهیم را یاد می‌گیرند و می‌توانند وسایل خود را با دیگران تقسیم کنند. بهتر است با کودک خود صحبت کنید و وقتی در منزل با او تنها هستید، بازی‌هایی را ترتیب دهید که حین بازی مجبور باشید از وسایل یکدیگر استفاده کنید. به این ترتیب حساسیت کودک از بین می‌رود و تقسیم کردن وسایل هنگام بازی را یاد می‌گیرد.

   دختر ۳ساله‌ام از زمان نوزادی شصت دستش را می‌مکد. برای ترک این عادت چه کنم؟

مکیدن شست دست جزو اختلالات عادتی شیرخواران محسوب می‌شود، تا 4سالگی می‌توان به کودک برای ترک این عادت فرصت داد؛ اگر بعد از پایان ۴سالگی این رفتار همچنان ادامه داشت باید از تکنیک‌های رفتاری برای ترک این عادت استفاده کرد.

 
 دختر ۲ساله‌ام از نوزادی هر وقت از خواب بیدار می‌شود، بدنش می‌لرزد. آیا مشکل خاصی وجود دارد؟


به طور کلی لرزش در شیرخواران ممکن است تا ۶ ماهگی وجود داشته باشد. در این حالت در اطراف دهان یا اندام‌ها لرزش وجود دارد که به آن ترمور گفته می‌شود. این لرزش کاملا طبیعی است و علایم دیگری ندارد و چنانچه هنگام لرزش، کودک را بگیریم، از بین می‌رود. ترمور از ۶ ماهگی به بعد از بین می‌رود، ولی اگر لرزش در اطراف لب و اندام‌ها طولانی مدت بوده و تکرار می‌شود، احتمالا تشنج است. توصیه می‌شود حتما به پزشک مراجعه کنید تا درمان‌های مناسب انجام شود.

 دختری ۱۷ماهه دارم که معمولا ۳وعده غذا می‌خورد. وزنش ۱۰کیلو و۸۰۰گرم است و علاقه زیادی به تخم مرغ دارد. آیا می‌توانم هر روز به او تخم مرغ بدهم؟ برای کمبود وزنش چه کنم؟

شیرخواره ۱۷ماهه با وزن ۱۰کیلو ـ با در نظر گرفتن وزن تولدش ـ کمبود وزن دارد. وزن طبیعی برای این نوزاد ۱۲ کیلو است و در حال حاضر ۲کیلو کمبود وزن دارد. این کمبود وزن ممکن است مربوط به شیر مادر باشد، بنابراین باید از غذاهای تکمیلی استفاده شود. برای صبحانه، نان، پنیر و شیر پاستوریزه جوشیده و برای میان وعده، میوه به او بدهید. مصرف یک‌روز در میان تخم‌مرغ با سفیده آن خوب است. می‌توانید از غذای سفره هم به او بدهید. باید در برنامه غذاییش مواد پروتئینی مانند گوشت قرمز و گوشت سفید در نظر گرفته شود. نیم ساعت پس از ناهار و شام می‌توانید به کودک ماست بدهید. مصرف داروهای مکمل مانند شربت ویتامین و شربت آهن تاثیر خوبی روی وزن دارد.

  آیا نخوردن قطره آهن بر هوش کودک تاثیر دارد؟ و آیا خوردن قطره آهن بعد از ۶ماه تاخیر، موثراست؟قطره آهن معمولا باید از ابتدای ۶ ماهگی خورده ‌شود. توصیه می‌شود روزانه ۲۵ قطره هم زمان با قطره ویتامین و آب میوه به نوزاد داده شود. علاوه بر قطره آهن باید از غذاهای تکمیلی حاوی آهن، استفاده شود. گوشت قرمز، جگر، زرده تخم مرغ، سبزی‌هایی مثل اسفناج و همچنین عدس آهن دارند و باید حتما این مواد در رژیم غذایی شیرخواره در نظر گرفته شود. نوزاد باید از نظر کم خونی هم تحت نظر پزشک باشد و آزمایش خون انجام شود. علایم کم خونی بی‌اشتهایی، سستی و کاهش حافظه است. بنابراین به این مادر توصیه می‌شود تا ۲سالگی به کودک خود قطره آهن و مواد غذایی حاوی آهن، بدهد و از ۲سالگی به بعد از مکمل آهن استفاده کند. باید در رژیم غذایی کودک از مواد غذایی آهن‌دار استفاده کنند تا بعد‌ها کودک به کم خونی مبتلا نشود.

  دختر ۷ماهه‌ام دندان درآورده و همراه آن دچار آبریزش بینی شده است. دکتر گفت این موضوع به دندان‌هایش ارتباط دارد، ولی سینه‌اش هم خس‌خس می‌کند. لطفا مرا راهنمایی کنید.

دندان درآوردن از ۶ماهگی آغاز می‌شود و هر ماه یک دندان و معمولا ابتدا دندان پایین و بعد ۴دندان بالا در می‌آید. سایر دندان‌ها ماهیانه در می‌آیند و ۲۰عدد دندان شیری هم تا آخر ۲سالگی کامل می‌شود. رویش دندان‌های شیرخواران مربوط به رشد استخوانی است. گاهی اوقات رویش تاخیر دارد و تا یک سالگی طول می‌کشد، اما اگر رشد کودک طبیعی باشد باید این تاخیر بررسی شود. برای رشد دندان، باید قطره ویتامین د و همچنین لبنیات که منبع کلسیم است به کودک داده شود. اگر رویش دندان‌ها دیر آغاز شده باشد، مکمل ویتامین D و کلسیم تجویز می‌شود تا رشد دندان‌ها کاملا طبیعی باشد. علایم دندان در آوردن در کودکان بی‌قراری و گاهی مختصری تب است. در این شیرخوار هم به صورت آبریزش بینی و سرفه بروز پیدا کرده است. برای اطمینان باید کودک از نظر عفونت تنفسی و سرماخوردگی ویروسی بررسی شود تا در صورت نیاز اقدام‌های لازم انجام شود.

 دختر۱۴ماهه‌ای دارم که پس از انجام سونوگرافی مشخص شد، ریفلاکس دارد. از۳ماه قبل داروی رانیتیدین استفاده می‌کند و رژیم غذایی کنترل شده‌ دارد. اگر رژیم غذایی رعایت نشود، شب بسیار بی‌قراری می‌کند. چه مدتی باید دارو بخورد و رژیم غذایی داشته باشد؟ درمان قطعی دارد؟


ریفلاکس یا برگشت مواد غذایی در نزد شیرخواران به صورت استفراغ شایع است. اغلب شیرخواران بعد از خوردن شیر و به علت وجود مقداری هوا در معده دچار این حالت می‌شوند. اگر شیرخواره دچار تهوع است، ولی روی پایش رشد، وزن طبیعی دارد، این حالت طبیعی است. اگر استفراغ داشته باشد و وزنش طبق پایش رشد، کم باشد، دچار ریفلاکس است. از ۳ماهگی به بعد با سونوگرافی برگشت شیر از مری تشخیص داده می‌شود که مانند این شیرخوار برای درمان رانیتیدین تجویز می‌شود. شیرخواره باید برای مدتی رانیتیدین مصرف کند. هرگاه علایم کمتر شد و وزن به حد طبیعی رسید می‌توان مصرف دارو را قطع کرد. اگر نوزاد از یک سالگی به بعد مجددا دچار ریفلاکس شد، رانیتیدین آن را درمان می‌کند و باید قبل از صبحانه ۵/۲ سی‌سی به کودک خورانده شود. تا زمانی که نوزاد دچار استفراغ است، باید تحت نظر باشد و رژیم غذاییش هم کنترل شود. توصیه می‌شود از خواباندن شیرخواره بلافاصله بعد از خوردن شیر خودداری کنید. برای خواباندن نوزادی که دچار ریفلاکس است از بالشت ضخیم استفاده کنید.


  پسر من ۵ماهه است، بعضى وقت‌ها ادرارش زردرنگ است و بوی بدی دارد، وسط پا‌هایش قرمز شده و پوستش خشک می‌شود، علتش چیست؟به مادر این نوزاد توصیه می‌کنم بهداشت را رعایت کنند. بدن کودک را حتما شست‌وشو دهد. اگر ادرار یا مدفوع در پوشک بماند و دیر شست‌وشو شود سبب ایجاد بوی بد و سوختگی در قسمت لگن نوزاد می‌شود. توصیه می‌کنم در فواصل زمانی نوزاد را باز نگه دارند تا هوا بخورد. پوشک نباید سفت باشد، بهتر است به اندازه دو بند انگشت باز باشد تا هوا وارد شده و مانع سوختگی شود. برای بهبود نوزاد می‌توانند از کرم‌های مخصوص هم استفاده کنند. با رعایت موارد بهداشتی، سوختگی و بوی بد از بین خواهد رفت.


  آیا خوردن طولانی مدت قرص‌های فینستراید در خانم‌هایی که قصد بارداری ندارند، عوارضی دارد؟

این دارو، داروی قویی است و باید حتما با نظر پزشک استفاده شود، زیرا مصرف طولانی مدت آن عوارض دارد.

    آیا تشنج در باردارى و بیهوش شدن ناشى از آن، به جنین آسیب می‌زند؟

اگر تشنج طولانی مدت باشد، خطرناک است. اگر بیمار صرعی باشد باید حتما مداوا شود که به این منظور دوز دارو مصرفی‌اش بالا می‌رود. بالا بردن دوز داروی بیمار بهتر از تشنج در دوران بارداری است. اگر تشنج به علت فشارخون باشد باید به حاملگی خاتمه داده شود، چون فشارخون بالا در این دوران بسیار خطرناک است.

  زنی ۲۸ ساله هستم، ۱۴خرداد جراحی کیست داشتم. آیا می‌توانم برای بارداری اقدام کنم؟

بله، شما باید هرچه زود‌تر اقدام کنید، چون سابقه کیست داشته‌اید، این احتمال وجود دارد که دوباره به این عارضه دچار شوید. بنابراین بهتر است زود‌تر برای بارداری اقدام کنید.

  من 2ماهه باردارم ولی متاسفانه شکمم کار نمی‌کند و معده‌ام نفخ دارد. لطفا راهنمایی‌ام کنید.


این حالت به علت کاهش حرکات روده در دوران بارداری به وجود می‌آید. پروژسترون حرکات روده را کاهش می‌دهد. باید بیشتر مواد خوراکی طبیعی مصرف شود. حتما کاهو، کیوی و آب میوه با پالپ استفاده شود. استفاده از شربت منیزیم و شیاف گلیسرین موثر است، اما استفاده طولانی آن‌ها توصیه نمی‌شود. ورزش با توصیه پزشک معالج را فراموش نکنید.

   خانمی ۲٢ساله هستم. بعد از زایمان سینه چپم نسبت به سینه راست بزرگ‌تر شده است. علت آن چیست؟


اگر سینه‌تان کمی بزرگ‌تر شده است، حتما به پزشک مراجعه کنید. بهتر است سونوگرافی انجام دهید که اگر ضایعه‌ای مشاهده شد، درمان شود.

 من ٣٠سال سن دارم و در هفته ۲۲بارداری، زایمان زودرس داشتم. آیا این امکان وجود دارد که بافت دهانه رحمم شل باشد؟


بله، به احتمال زیاد به همین دلیل زایمان زودرس داشته‌اید. برای پیشگیری از این اتفاق در حاملگی بعدی، می‌توانید طول دهانه رحم‌تان را با اندازه‌گیری سریال طول دهانه رحم، اندازه گیری کنید. اگر بیراتاتول بولی شماره ۸ به راحتی از رحم شما رد شد، باید حتما در بارداری بعدی رحم‌تان دوخته شود. بین دو حاملگی هم می‌توانید با گرفتن عکس رنگی از دهانه رحم، این موضوع را بررسی کنید.