رسالت: کودکان کمتر از دو سال و افراد مسن در برابر گرمای هوا و کاهش آب و املاح بدن مقاومت کمتری دارند و در فصل تابستان باید آب و املاح بدن آنان تامین شود. در هوای گرم تابستان، تبخیر آب بدن افزایش می یابد و در صورتی که آب از دست رفته تامین نشود، بدن دچار تشنج شده و حتی خطر مرگ وجود دارد. مصرف میوه های تابستانی در فصل گرما که بدن به مایعات و املاح معدنی بیش از سایر فصل ها نیاز دارد، نقش اساسی در ایجاد تعادل سیستم بدن انسان ایفا می کند.

کودکان مبتلابه نوعی اختلال پرکاری تیروئید موسوم به بیماری `گریوز` تحمل گرما را ندارند و دمای هوایی که برای عموم متعادل تلقی می شود، برای آنان گرم است.کودکان تیروئیدی، تحمل گرما را ندارند.

بیماری `گریوز` شایع ترین علت پرکاری غده تیروئید به دلیل مشکلات ایمنی بدن است.در این بیماری، غده تیروئید از حد طبیعی بزرگ تر می شود و بیش از اندازه هورمون ترشح می کند، گاهی غده تیروئید آنچنان بزرگ می شود که موجب اختلال در بلع کودک می شود.کودکان مبتلابه گریوز دچار کمبود وزن همراه با اشتهای فراوان می شوند.تغییرات رفتاری شامل بی قراری و تمرکز نداشتن، بد خوابیدن، خستگی و خواب آلودگی و افت درسی را از جمله نشانه های بروز بیماری گریوز در کودک برشمرد. گاهی والدین، کودکان مبتلابه بیماری گریوز را با علائم بیش فعالی و تمرکز نداشتن نزد متخصصان می برند.

نکته دیگر در خصوص گرمازدگی نوزادان است.افزایش حجم ادرار در نوزادان منجر به کم آبی بدن آنها می شود.دمای محیط زندگی نوزاد در هفته های نخست تولد باید بین 26 تا 27 درجه سانتی گراد باشد؛ برای این اندازه گیری می توان دماسنج را در محل خواب نوزاد قرار داد.در فصل تابستان بهتر است نوزادان پوشش معمولی داشته باشند و استفاده از یک کلاه نازک پارچه ای توصیه می شود، اگر دمای اتاق گرم شد، می توان از وسایل خنک کننده نیز استفاده کرد اما باید دقت شود که نوزاد نباید در مسیر جریان هوا قرار گیرد.فراموش نکنیم که نوزادان نسبت به گرما حساس هستند.

اگر درجه حرارت بدن نوزاد بالارود، آب بدن وی کم خواهد شد و همین مسئله اختلال در شیر خوردن را برای نوزاد به وجود می آورد؛ افزایش حجم ادرار، بی حالی و بی قراری از علائم گرمازدگی در نوزادان است و افزایش حجم ادرار منجر به کم آبی بدن نوزاد می شود. حجم شیر و دفع ادرار نوزاد یکی از نکاتی است که باید مورد توجه والدین قرار گیرد؛ از این رو اگر در روز 6 تا 8 پوشک را خیس کرد، مشخص می شود که میزان دریافت شیر و دفع ادرار نوزاد مناسب است؛ اگر این میزان بیشتر شد، باید مورد بررسی قرار گیرد چرا که این مسئله موجب کم آبی بدن نوزاد می شود.

قرار دادن ترومتر در زیر بغل نوزاد یکی دیگر از اقداماتی است که می تواند به اندازه گیری درجه حرارت بدن نوزاد کمک کند؛ درجه حرارت بدن نوزاد باید 37 درجه سانتی گراد باشد و هر چقدر دمای محیط بالاباشد، دمای بدن نوزاد نیز بالامی رود. پزشکان راهکارهایی نیز برای جلوگیری از گرمازدگی و در نتیجه جلوگیری از سردردها پیشنهاد می کنند . اولین نکته مهم این است که تا حد امکان بدن تان را خنک نگه دارید و در محیط های خنک بیشترین ساعات روز را سپری کنید.

,نشانه های گرمازدگی در کودک گرمازدگی,نوزادان,کودکان,بیماری های کودکان ,بیماری نوزاد ,بیماری کودک


سعی کنید خیلی با تحرک و به شدت کار نکنید و حتی المقدور در فضاهای سرپوشیده بمانید. آلاسکا و بستنی یخی کمتر بخورید. تا حد امکان به استخر بروید و شنا کردن را در برنامه خود قرار دهید. بیشتر از لباس های نخی آزاد با رنگ روشن استفاده کنید. وقتی در ترافیک در خیابان و پشت چراغ قرمز قرار گرفته اید تا حد امکان زیرسایه درختان توقف کنید. از مجادله و بحث کردن با مردم و اطرافیان خود پرهیز کنید چون این کار دمای بدن شما را افزایش می دهد. می توانید برای اینکه خنک تر شوید هندوانه بخورید و روی هندوانه مقدار زیادی شربت سرد و یخ دار بریزید.

در صورت امکان بعد از ساعت 8 شب دوش آب سرد بگیرید. همچنین اگر برایتان مقدور است مدتی از وقت خود را در اماکنی که دستگاه تهویه و خنک کننده هوا همیشه روشن است بگذرانید.تعریق و بی حالی از علائم گرمازدگی در کودکان است بنابراین توصیه می شود کودکان بعدازظهرها بازی و فعالیت کنند.اگر کودک بر اثر گرمازدگی ضعف کرده باشد، ابتدا باید وی را در جای خنک خواباند؛ به طوری که سر او پایین تر قرار گیرد تا خون به مغز برسد. سپس با حوله آغشته به آب سرد دمای بدنش را پایین آورد و اگر به هوش آمد مایعات خنک به او خوراند وگرنه با فوریتهای پزشکی تماس بگیرید.گرمازدگی اختلال خطرناکی است که هنگامی که شخص درمعرض گرمای بیش از حد قرارگیرد به او دست می دهد و در جریان آن درجه حرارت بدن بالامی رود و بدن توانایی خود را درکاهش آن از دست می دهد. نوزادان و خردسالان خیلی نسبت به گرمازدگی حساس هستند.

اگر نوزاد شما بیش از حد در هوای خیلی گرم قرارگیرد ممکن است دچار گرمازدگی شود بخصوص اگر آب بدن را ازدست بدهد و یا لباسهای گرمی به او پوشانده شود. سوارکردن او در اتومبیل خیلی گرم و یا قراردادن او در اتومبیل پارک شده - کاری که هرگز نباید انجام دهید - نیز او را در معرض خطر قرار می دهد. (در حقیقت از آنجایی که درجه حرارت اتومبیل به سرعت می تواند بالارود و خیلی از دمای بیرون گرمتر شود، گرمازدگی در عرض چند دقیقه رخ می دهد).

نوزاد شما ممکن است در ابتدا علائم افزایش درجه حرارت را نشان دهد که علائم خفیف تری است. ممکن است متوجه شوید که بیش از حد تشنه یا خسته است و یا پوستش سرد و مرطوب است. اگر کودک درسنی باشد که قادر به حرف زدن باشد ممکن است از انقباض ساق پا یا شکم شکایت داشته باشد.در این خصوص باید هرچه سریعتر درجه حرارت بدن کودک را پایین آورید. زمان اهمیت زیادی دارد – کودکی که دچار گرمازدگی شده است ممکن است به راحتی به کما برود.ابتدا با اورژانس تماس بگیرید. سپس لباسهای کودک را از تنش خارج کنید و او را در یک محل خنک بخوابانید. (اگر خارج از منزل در زیر آفتاب قرار دارید یک محل سایه بیابید ویا او را به یک محل خنک منتقل سازید. درمدتی که منتظر آمبولانس هستید بدن او را با اسفنج یا پارچه نرمی که به آب سرد آغشته کرده اید ماساژ داده او را جلوی پنکه بگذارید (می توانید از یک پنکه برقی استفاده کنید و یا او را باد بزنید).