تعریق زیاد نوزاد یا شیرخوار در بیشتر مواقع طبیعی است اما گاهی می‌تواند نشانه یک مشکل جدی باشد که باید بررسی شود. بنابراین اگر نگران این مسئله هستید بهتر است با متخصص کودکان مشورت کنید.

علائم نگران کننده:

 اگر تعریق زیاد کودک ناشی از یک بیماری به‌خصوص باشد علائم آن عبارتند از: امتناع از شیر خوردن، تنفس سریع و وزن نگرفتن.

نارسایی قلبی مادرزادی:

 اگر کودک هنگام شیرخوردن عرق می‌کند احتمال دارد به نارسایی قلبی مادرزادی مبتلا باشد. این کودکان حین شیرخوردن خسته می‌شوند، تنفس تند دارند، سرفه می‌کنند و افزایش وزن خوبی ندارند. بنابراین اگر فرزندتان خیلی عرق می‌کند و علائم گفته شده را دارد باید به یک فوق تخصص قلب نوزادان مراجعه کنید.

پرکاری تیروئید:

گاهی تعریق بیش از حد ناشی از تیروئید پرکار است که در کنار آن علائم دیگر این بیماری هم باید وجود داشته باشد.

هر عرقی نشانه بیماری نیست:

با تمام این اوصاف نباید با دیدن هر علامتی زندگی را به کام خود و خانواده‌تان تلخ کنید. گاهی در زمستان خانه بعضی خانواده‌ها بیش از حد گرم است و چون خودشان به این قضیه عادت دارند متوجه دمای بالای منزل‌شان نمی‌شوند. دمای بالای محیط یکی از مهم‌ترین علل تعریق زیاد شیرخوار است. در مواردی هم والدین بیش از اندازه لباس‌ به فرزندشان می‌پوشانند در صورتی که محیط آن‌قدر‌ها هم سرد نیست. یادتان باشد گرم شدن بیش از حد بدن نوزاد و شیر خوار خطر سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار را افزایش می‌دهد. پس دمای منزل و نوع پوشش فرزندتان را طوری تنظیم کنید که یک فرد عادی در آن دما یا پوشش احساس راحتی می‌کند.

تعریق بیش از حد در خواب:

گاهی برخی شیرخواران هنگام خواب در مرحله خواب عمیق دچار تعریق بیش‌ از حد می‌شوند. خواب عمیق در نوزادان و شیرخواران طولانی‌تر است. بنابراین ممکن است هنگام خواب شبانه متوجه شوید که فرزندتان غرق عرق است.

اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها Bartarinha.ir