کتابی در‌آمریکا منتشر شده است‌ ‌به‌‌نام «مامان زیبای من» تا شاید دیگر کودکان و نوجوانان هنگام خواب ‌کتاب‌های «تام‌و‌جری» یا «سیندرلا» را کنار بگذارند و مادرشان این کتاب داستان را برایشان بخواند تا خواب‌شان ببرد! این کتاب به‌وسیله یکی از جراحان پلاستیک آمریکایی‌ نوشته شده‌ که در‌آن، جراحی‌های پلاستیک و زیبایی را که روی یک مادر انجام شده است، برای دخترش به زبانی کودکانه توضیح می‌دهد؛ از جراحی بینی گرفته تا لیپوساکشن. حرف و حدیث‌های منتقدان درباره این کتاب حسابی داغ است. برخی معتقدند‌ کودکان و نوجوانان با این توضیحات، می‌توانند با چهره جدید والدینشان پس از جراحی‌های زیبایی کنار بیایند؛ ولی از سوی دیگر، برخی می‌گویند کتاب‌ها و فیلم‌هایی مانند این، کودکان و نوجوانان را زودتر از زمان مناسب، درگیر دغدغه‌های مد و زیبایی می‌کند و دختر بچه‌ها فکرشان را درگیر این رقابت‌های بی‌پایان برای زیباتر‌شدن خواهند کرد! نیم‌نگاهی به عالم مد و زیبایی بیندازید. هیچ‌ کجا، جای کودکان و نوجوانان خالی نیست. از جراحی‌های پلاستیک و زیبایی زودهنگام گرفته تا مطابق بزرگسالان کفش و لباس پوشیدن! استفاده از کودکان خوش‌رو در‌تبلیغات کالاها و لباس گرفته و پوشاندن لباس‌های آنچنانی به آنها‌، نمونه‌هایی از بدرفتاری با کودکان و زیر‌پا‌گذاشتن حقوق آنها در‌عالم مد و زیبایی به‌شمار می‌رود.قد‌کشیدن با جراحی!

در‌میان جراحی‌های زیبایی (که نوجوانان کشور ما را هم به تب خود گرفتار کرده)، جراحی بینی و جراحی افزایش قد، در‌خط اول قرار دارند. بسیاری از نوجوانان در‌دوران بلوغ نسبت به وضع بدنی و روانی خود تصور درستی ندارند و در‌عین‌حال خود را با استانداردهای قد نوجوانان سایر نقاط دنیا می‌سنجند! همین‌کار باعث می‌شود‌ بیشتر مراجعه‌کنندگان ‌به پزشکان برای افزایش قد، در‌گروه سنی نوجوانان باشند که حتی ممکن است به معلولیت و ناتوانی آنها منجر ‌‌شود.نوجوانی در‌آرزوی زیبایی

دوران نوجوانی با آن بینی بزرگ و جوش‌های قرمز و چشمان بی‌حال را هر‌کسی به‌یاد دارد؛ لحظاتی که جلوی آینه می‌ایستاد و آرزو می‌کرد‌‌ کاش اندکی زیباتر بود!

این روزها، آرزوی نوجوانانی که شوق زیباتر‌شدن دارند به‌ آه‌ کشیدن جلوی آینه ختم نمی‌شود، بلکه در‌سراسر دنیا آمار جراحی‌های پلاستیک که روی نوجوانان انجام می‌شود افزایش چشمگیری یافته است! بیشتر این نوجوانان هم دست‌یافتن به اعتماد به‌نفس بیشتر را انگیزه اصلی خود برای تن‌دادن به تیغ جراحی می‌دانند!‌ بهار امسال نوجوانی 18‌ساله اهل فلوریدا ‌زیر‌عمل جراحی سینه جان سپرد و زنگ خطر را برای پزشکان و والدینی به صدا درآورد که فرزندشان به اصرار، آنها را مجاب به امضای برگه‌ رضایت عمل جراحی می‌کنند. به‌تازگی در‌یکی از ایالت‌های استرالیا عمل‌های جراحی زیبایی که به‌دلایل غیرپزشکی انجام می‌شدند، برای نوجوانان زیر‌18 سال ممنوع شده است.جراحی زیبایی؛ جایزه شما

کارشناسان معتقدند‌ عمل جراحی زیبایی برای نوجوانان به 2‌دلیل غلط است:

1- رشد جسمی آنها کامل نشده و امکان حفظ نتایج زیبایی این جراحی‌ در‌بلند‌مدت کمتر است.

2- تصمیم‌گیری برای این نوع جراحی‌ها در‌سنین نوجوانی شاید عجولانه باشد، زیرا نوجوان هنوز به بلوغ فکری لازم نرسیده‌ و ممکن است در‌آینده تصمیم به عمل جراحی زیبایی را کاری مردود و بیهوده بداند.

بر‌اساس نظرسنجی که به‌تازگی در‌آلمان انجام شده‌،‌20‌درصد نوجوانان 9 تا 14‌سال آرزو دارند‌ یک عمل جراحی زیبایی انجام دهند!

نقش رسانه‌ها را هم در‌تبلیغات و تشویق نوجوانان به عمل‌های جراحی نمی‌توان نادیده گرفت. در‌بسیاری از مسابقات تلویزیونی در‌کشورهای اروپایی و آمریکایی، پاداش برندگان، تقبل هزینه‌های چنین اعمال جراحی است که از پرهزینه‌ترین اقدامات پزشکی هستند! پارلمان آلمان هم قصد دارد عمل جراحی زیبایی روی نوجوانان زیر‌20‌سال را ممنوع اعلام کند.ستاره‌های کوچک صحنه

وقتی از کودکان در‌تبلیغات کالاها و خدمات در‌رسانه‌‌ها استفاده می‌شود، همیشه 2 سوال مطرح می‌شود:

1- نقش والدین در‌باز‌کردن زودهنگام پای کودکانشان به عالم مد و زیبایی چیست؟
 
2- قانون کار و حقوق کودکان در‌این‌باره چیست؟

خیلی از والدین به شوق مشهور‌ یا پول‌دار‌شدن‌ یا حتی پول‌درآوردن از کودکان و نوجوانانشان، آنها را به رسانه‌ها می‌سپارند تا از زیبایی و معصومیت آنها برای فروش کالاها استفاده ‌شود؛ کاری‌که برای کودکان از نظر جسمی و روحی دشوار و طاقت‌فرساست و آنها را از زندگی کودکانه دور می‌کند و مجبور به تکرار کلیشه‌ای ژست‌ها، برای بارها و بارها خواهد کرد.

طبق قانون برخی از کشورها، دختران نوجوان، نمی‌توانند پیش از‌ 16‌سالگی در‌حرکات و ورزش‌های نمایشی ژیمناستیک‌ یا اسکیت، در‌بازی‌های المپیک شرکت کنند، زیرا آن را نوعی ظلم در‌حق کودکان می‌دانند؛ ولی متاسفانه در کشور ما در‌باز‌کردن پای کودکان به قلمرو مد و زیبایی، حد و مرزی قانونی وجود ندارد!

اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها Bartarinha.ir