برترین ها به نقل از هفت صبح : یکی از معضلاتی که برای کودکان به خصوص در سن رشد به وجود می آید، کمبود و فقر آهن است. برای اینکه بتوانید از چنین معضلی جلوگیری کنید باید این نکات را مدنظر داشته باشید:

1 – شیر مادر منبعی مناسب برای تامین آهن موردنیاز کودکان است و آهن موجود در شیر مادر نسبت به شیر خشک بیشتر جذب بدن نوزاد می شود. به همین خاطر تغذیه نوزاد با شیر مادر تا یک سالگی ضروری است.جایگزین مناسب برای شیر مادر نیز شیرخشک های غنی شده با آهن است. فراموش نکنید که استفاده از شیر گاو برای تغذیه کودک اصلا مناسب نیست و به هیچ وجه نباید کودکتان را با آن سیر کنید.

2 – مادران به طور معمول از 6 ماهگی غذاهای جامد را به وعده های غذایی نوزادان اضافه می کنند. بهترین انتخاب برای غذاهای کمکی، خوردنی های حاوی آهن مانند زرده تخم مرغ، گوشت قرمز، مرغ، ماهی، حبوبات و سبزیجاتی با برگ سبز تیره هستند.

یادتان باشد که غذاهایی مانند چیپس سیب زمینی سرشار از کالری هستند و مواد معدنی و ویتامین های کمی دارند و بهتر است چنین اسنک هایی را به وعده های غذایی کودکتان راه ندهید.

3 – فرآیند مصرف تا جذب آهن در بدن کودکان نیازمند محرک هایی نیز هست. مثلا وجود ویتامین ث سبب می شود آهن راحت تر جذب بدن شود.

به دلیل اینکه مصرف آب مرکبات برای کودکان زیر یک سال مناسب نیست، بهتر است از مواد غذایی دیگری مانند هندوانه، زردآلو، کیوی، بروکلی، گوجه فرنگی و سیب زمینی که سرشار از ویتامین ث هستند، استفاده کنید.

4 – اگر نوزادتان زودتر از زمان معین شده به دنیا آمده یا اینکه فقط 6 ماه به او شیر داده اید، یا اینکه با تغذیه درست کودک و گنجاندن ترکیبات آهن دار در وعده های غذایی او آشنا نیستید از پزشک کودکتان بخواهید تا مکمل های غذایی آهن دار مناسبی را به شما معرفی کند.


باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir