کودکان به‌طور طبیعی به ورزش، بازی و تحرک علاقه نشان می‌دهند و این بازی و تحرک برای رشد و نمو آن‌ها لازم و ضروری است. بنابراین وظیفه والدین و مربیان این است که سعی کنند کودکان را به ورزش و بازی تشویق کنند تا فکر، روح، جسم و شخصیت‌شان را ساخته و آن‌ها را برای زندگی اجتماعی سالم و مفید آماده کنند. هر چند داشتن فعالیت بدنی باعث ایجاد عادات سلامت می‌شود اما امروزه کودکان نسبت به نسل‌های قبل کمتر علاقه به تحرک و ورزش دارند اما چگونه می‌توان بچه‌ها را از پای کامپیوتر و تلویزیون بلند کرد؟ شاید به‌نظر سخت بیاید اما نگران نباشید، کودک شما می‌تواند براساس راهنمای فعالیت بدنی، جنب و جوشش را هدفمند کند. به‌زودی تمام راه‌های هیجان‌انگیز و لذت‌بخش برای کمک به فرزندتان را کشف خواهید کرد. فرزندتان را تشویق کنید تا در فعالیت‌هایی که متناسب با سن او بوده و لذت‌بخش است، شرکت کند. می‌توانید برخی ایده‌های هیجان‌انگیز برای فعال و سالم نگهداشتن کودکان را بررسی کنید.الگو شوید

بدون شک کودکان با کمک مثال، بهتر یاد می‌گیرند و ورزش هم از این قاعده مستثنا نیست. در جایی که شما به جای راه رفتن از پله برقی استفاده می‌کنید یا 20 دقیقه برای پیدا کردن نزدیک‌ترین نقطه با ماشین می‌چرخید، بچه‌ها هم همین‌ها را از شما یاد می‌گیرند. وقتی شما برخی حرکات و ورزش‌ها را وارد زندگی روزانه خود کنید، تبدیل به عادت خواهد شد و برای کودکان هم دیگر انجام این کارها سخت نیست. همان طور که بدن ما به اشکال مختلف ورزش نیاز دارد، بچه‌ها هم به انواع فعالیت نیاز دارند تا خسته نشوند. حالا که قرار است شما الگوی فرزندتان در ایجاد علاقه برای ورزش باشید بهتر است برخی کارها را انجام دهید.ورزش تیمی مورد علاقه فرزندتان را پیدا کنید

تنها راهی‌که بدانید کودک‌تان به چه ورزشی علاقه دارد این است که اجازه دهید تیم‌های ورزشی مختلف را امتحان کند و از فوتبال گرفته تا هاکی، از بسکتبال تا بیس‌بال و همچنین از او نخواهید برای بازی کردن حتما ثبت‌نام کند. برای کودکان خردسال ممکن است تئوری این ورزش‌ها چندان جالب نباشد اما وقتی تیم را می‌بینند، از جنبه‌های اجتماعی ورزش‌های تیمی لذت خواهند برد.راهکارهای ورزشکار کردن کودک

  • اگر وقت کردید، پیاده‌روی کنید
 این نکته بسیار مهم است که با کمک مدرسه بتوانید فعالیت‌های بدنی را انتخاب کنید که با سن و توانایی فیزیکی بچه‌ها متناسب باشد. یکی از اهداف اصلی متخصصان این است که بتوانند 30 دقیقه ورزش سبک و آرام را در اکثر روزهای هفته دانش‌آموزان بگنجانند. پیاده‌روی و پیمودن پله، باعث تناسب همه جانبه و سلامت روز افزون می‌شود. اگر به جای سفر روزانه با اتوبوس، پیاده‌روی کنید یا از پله‌ها به جای آسانسور استفاده کنید، سودش به بدن‌تان می‌رسد. بنابراین می‌توانید کودکان را زمانی که حوصله دارند به پیاده‌روی تشویق کنید. اگر این اتفاق نیفتد بدون شک بالا رفتن از یک تپه ساده هم در سال‌های آتی طاقت‌فرسا خواهد بود.

  • فعالیت‌هایی در فضای باز داشته باشید
گفتن این جمله به کودکان که «ورزش کنید» می‌تواند با نگاه سردرگم و البته خنده آن‌ها همراه باشد. به جای این جمله کلیشه‌ای بازی‌های خلاق طراحی کنید. یک بازی با هولا هوپ، طناب یا هر چیز دیگر تعبیه کرده و سعی کنید یکسری راه‌های مارپیچ از میان آن‌ها بسازید، بپرید، سینه‌خیز بروید و... برای هر فرد زمانی را درنظر بگیرید و مسابقه راه بیندازید. ایجاد رقابت کنید ولی آنقدر سختش نکنید که کودک از آن زده شود.

  • بعد از شام قایم‌باشک‌‌بازی کنید
 زمانی را برای با هم بودن اختصاص دهید. می‌توانید یک برنامه پیاده‌روی بعد از شام راه بیندازید. وسایل تعادلی پارک محله‌تان برای ایجاد هیجان و کمک به هماهنگی اعضای بدن او بسیار کارآمد است. اگر وسایلی در کار نیست، دیوارهای کوتاه هم می‌توانند یک وسیله تعادلی و پله‌ها هم وسیله‌ای برای پرش باشند.

,سوپرمن این گونه تربیت می شود ورزشکار,ورزش های تیمی,ورزش,بیماری های کودکان ,بیماری نوزاد ,بیماری کودک


  • مزایای ورزش برای بدن را به او آموزش دهید
بچه‌ها همیشه از مسائل پشت‌پرده استقبال می‌کنند و دوست دارند چرایی اتفاق‌ها را دریابند. به آن‌ها بیاموزید در هرکدام از فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند کدام بخش از بدن‌شان درگیر می‌شود. یادتان باشد وقتی صحبت از ورزش و تشریح علوم پایه می‌شود نباید بچه‌ها را دست کم بگیرید. به‌عنوان مثال کودک 5 ساله‌ای از پدرش درباره عضلات بازو و پا سوال می‌کند و می‌داند ورزش برای قلب مفید است و پیاده‌روی و ورزش‌های کششی برای عضلات پا مفید هستند.ورزش‌های انفرادی منطبق با شخصیتش را برای او پیدا کنید

این نکته مهم است که بچه‌های خود را در روند فعال‌تر شدن قرار دهید. به آن‌ها اجازه دهید فعالیت دلخواه‌شان را انتخاب کنند و به آن‌ها کمک کنید تا محیط هیجان‌انگیزشان را بیابند. اگر فرزندتان پر جنب و جوش بوده و دائم در حال دویدن است، مسابقه دو راه بیندازید و از مدرسه یا پارک محل برای این‌ کار استفاده کنید. برخی کودکان اما از حرکات آهسته استقبال می‌کنند بنابراین می‌توانید با هم حرکات کششی و تای چی کار کنید. برای کودک هدف‌گرا هم می‌توانید کلاس‌های کاراته یا هنرهای رزمی ترتیب دهید تا پیشرفت کند و یکی پس از دیگری رنگ کمربند کاراته‌اش را عوض کند.چه میزان ورزش برای کودکان لازم است؟

راهنمای فعالیت کودکان و نوجوانان کانادا توصیه می‌کند، بچه‌ها دست‌کم دقیقه در روز باید فعالیت کنند که بخشی از این زمان باید صرف انجام ورزش شدید مانند دویدن یا فوتبال شود.

محققان می‌گویند، اگر امروز برای انجام حرکات ورزشی و تحرک کافی در کودکان کاری انجام نشود، ‌20 تا 30 سال بعد باید منتظر پدیده چاقی به‌صورت اپیدمی بود. گروهی از پزشکان معتقدند، کودکان 8 تا 11 سال به‌طور میانگین 5 دقیقه فعالیت ورزشی متوسط تا شدید طی فعالیت‌های روزانه خود انجام می‌دهند و حتی تحقیقات در آمریکا نشان داده است، کودکان به‌طور میانگین کمتر از 25 دقیقه فعالیت ورزشی طی برنامه‌های آموزشی هفتگی در مدرسه دارند. درحالی‌که فعالیت‌های ورزشی باعث می‌شود کودکان در دروس خود نیز عملکرد بهتری داشته باشند و به موفقیت‌های بیشتری نایل شوند. بنابراین آن‌ها توصیه می‌کنند فعالیت‌های ورزشی از کودکستان تا پایان دوره دبیرستان در تمام برنامه‌های آموزشی گنجانده شود. برای رسیدن به این نقطه با 30 دقیقه ورزش در روز شروع کنید و به‌تدریج فعالیت‌هایی با تحرک کم را کاهش دهید.

اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها Bartarinha.ir