کودکان موجودات حساس و ظریفی هستند و مادر، فرشته رسیدگی به آن‌هاست. برای مادرها به ویژه آن دسته که برای نخستین بار مادر می‌شوند، سؤالات بسیاری در مورد نگهداری از فرزند پیش می‌آید. بخشی از این سوالات برمی‌گردد به حمام کردن و شست‌وشو و مراقبت از پوست و موی کودکان. در این هفته خانم دکتر فریبا قلمکار به بخشی از سؤالات مادران در همین رابطه جواب می‌دهند.از آنجا که پوست کودکان ظریف‌تر است باید توجه داشته باشیم شامپو و صابونی که استفاده می‌کنیم PH اسیدی داشته باشد. موادی که PH اسیدی یا 5 دارند کمتر به پوست آسیب می‌رسانند و برای کودکان مناسب‌ترند.چرا می‌گوییم پوست کودکان حساس است؟ آیا تفاوتی بین پوست کودکان و افراد بالغ وجود دارد؟

پوست کودکان نسبت به افراد بالغ سد دفاعی آسیب‌پذیرتری دارد و در ضمن به ویژه در سنین پایین و بعد از تولد، چون سطح پوست به نسبت وزن زیادتر است، موادی که در تماس با پوست آنهاست به نسبت بزرگسالان بیشتر به پوست آسیب وارد می‌کند.آیا این حساسیت در برخی از نقاط پوست بیشتر است یا خیر؟

اگر از نظر حساسیت به مواد شیمیایی یا جذب پوستی نگاه کنیم، بله. هم در بزرگسالان و هم در کودکان نواحی چین‌های بدن و نواحی‌ که خون‌رسانی بالاتری دارند چون جذب مواد شیمیایی در آنها بالاتر است آسیب‌پذیرتر و حساس‌ترند.با کودکانی که مبتلا به این ناراحتی هستند چگونه باید برخورد کرد؟ به‌عنوان نمونه درجه آب حمام هنگام حمام کردن آنها باید چقدر باشد و آیا باید کرم خاصی برای آنها استفاده کرد یا خیر؟

لباسی که برای این کودکان استفاده می‌شود بهتر است از جنس نخ باشد. لباس پشمی یا پلاستیکی برای پوست آنها مضر است. در مورد حمام کردن هم بهتر است هفته‌ای یک یا دو بار با مواد شوینده و باقی روزها بدون صابون و شامپو انجام شود. حمام‌کردن نیز باید با آب ولرم باشد. آب داغ بدون مواد شوینده می‌تواند به سلول‌های پوستی آسیب برساند. در محیط خانه و اتاق این کودکان هم باید بخور روشن کرد تا هوا مرطوب باشد زیرا خشکی هوا می‌تواند اگزمای پوستی آنها را شدیدتر کند. در ضمن می‌توان از کرم‌های مرطوب‌کننده پوست هم برای آنها استفاده کرد تا سد دفاعی پوست تقویت شود.چند بار در هفته می‌توان کودکان را حمام کرد و آیا مالیدن شامپو با دست به بدن شیرخواران و کودکان کفایت می‌کند یا لازم است از لیف استفاده کنیم؟

می‌توان کودکان را هر روز حمام کرد ولی کودکانی که پوست خشک و حساس دارند بهتر است هر روز برای آنها از شامپو و صابون استفاده نکنیم. رعایت این موضوع به ویژه در زمستان که هوا خشک است و پوست کودکان آسیب‌پذیرتر می‌شود، مهم‌تر است.

هفته‌ای یک یا دو بار صابون زدن به تن کودکان کافی است. لیف کشیدن هم به دفعات حمام بردن کودک بستگی دارد. هفته‌ای 2 بار لیف زدن با پارچه‌ای نرم و لطیف که به‌ صورت اختصاصی مال کودک است، مشکلی ندارد و باید به محض اینکه تغییر رنگ داد آن را تعویض کنند.

مهم است که پس از استفاده از لیف آن را در محیط خشک و تمیز نگهداری کرد. نگهداری لیف در محیط مرطوب حمام، احتمال رشد قارچ‌ها را روی آن بیشتر می‌کند و ممکن است سبب بروز ناراحتی‌های پوستی برای کودکان  شود.شایع‌ترین ناراحتی پوستی کودکان چیست؟

این موضوع به سن کودکان بستگی دارد ولی خشکی پوست و اگزما از جمله مهم‌ترین ناراحتی‌های پوستی کودکان است. دلیل این امر هم این است که IGE خون آنها به برخی از مواد واکنش بیشتری نشان می‌دهد.اکثر لوسیون‌ها و حتی کرم‌های مخصوص کودکان معطر است. آیا این اسانس‌ها برای کودکان آزاردهنده نیست؟

مسلما هر چقدر کرم‌ها و لوسیون‌های مخصوص کودکان بی‌اسانس‌تر بوده و خنثی‌تر بوده و بوی کمتری داشته باشد، مناسب‌تر است. اما یک عطر ملایم چندان مشکل‌ساز نیست.یکی دیگر از دغدغه‌های مادران نحوه برخورد با عرق‌سوز شدن یا ادرارسوختگی در کودکان است. آیا استفاده از پودر را توصیه می‌کنید؟

از آنجا که غدد عرقی پوست در کودکان هنوز تکامل پیدا نکرده، تعریق سبب آزردگی بیشتر پوست می‌شود. ناحیه چین‌ها به ویژه گردن از جمله نواحی‌ هستند که عرق‌سوز می‌شوند. تنها کاری که برای پیشگیری از عرق‌سوز شدن لازم است انجام دهید شست‌وشو با آب خالی و هوا خوردن این نواحی است. استفاده از پودر بچه اصلا توصیه نمی‌شود چون منافذ سطح پوست را پوشانده و سبب بروز آسیب بیشتر می‌شود. برای درمان و پیشگیری از  ادرار سوزی هم بهترین کار، عوض‌کردن سریع کودکان است یا اینکه مادران می‌توانند در طول روز، اجازه بدهند ساعتی پاهای کودک هوا بخورد. محیط مرطوب و خیس به ویژه مواد داخل ادرار، سبب آسیب‌دیدگی سطحی پوست و از بین رفتن سطح پوست می‌شوند. طولانی باقی ماندن پوشک مرطوب هم زمینه را برای رشد قارچ‌ها فراهم می‌کند.

گاهی اوقات، درمان‌های اشتباه سبب تشدید و زمینه‌سازی برای قارچ‌ها خواهد شد. پس بهترین کار، خشک نگه داشتن ناحیه است. اگر قرمزی سطحی روی پوست دیده شد، می‌توان از روغن ماهی یا کرم هیدروکورتیزون روزی 2 بار به مدت 3 تا 4 روز استفاده کرد. اگر احیانا از حد سوختگی فراتر رفت و دانه‌های چرکی رو یا اطراف ضایعه پدیدار شد، یعنی قارچ در ناحیه رشد کرده است؛ پس می‌توان از کرم موضعی کلیسترومازول استفاده کرد. استفاده از کرم‌های کورتن‌دار قوی به مدت طولانی می‌تواند سبب رشد قارچ روی ضایعات شود.