از یک‌سالگی به بعد روند رشد کودک نسبت به سال اول کندتر شده و نیاز کودکان به مواد غذایی کاهش می‌یابد؛ بنابراین باید میزان شیر روزانه کاهش یافته (حداکثر 4بار در روز با شیرخودتان که در سال دوم نیز ارزش و اهمیت بسیار بالایی دارد، کودک را تغذیه کنید) و با حذف غذاهای دوران شیرخواری، کودک با سفره خانواده‌ آشنا شود اما توجه داشته باشید با حضور او سر سفره و خوردن یا نخوردن غذای تهیه شده نباید هیجانی از خود نشان دهید، زیرا هرگونه عکس‌العمل مثبت یا منفی و تشویق و توبیخ شما در این مورد کودک را متوجه خواهد کرد که چقدر غذا خوردن او برای اعضای خانواده اهمیت دارد؛ بنابراین از این حربه برای به کرسی نشاندن خواسته‌های کودکانه و گاهی نامعقول خود استفاده می‌کند؛ در این موارد:

1- در مورد زمان، مکان و نوع غذای عرضه شده قاطع باشید ولی عصبانی نشوید تا نظم لازم در کودک ایجاد و نهادینه شود.

2- گرچه باید به تمایل و علاقه کودک توجه کرد، ولی نباید اجازه داد که او همواره عقیده خود را مبنی بر دوست داشتن یا نداشتن غذایی خاص به خانواده تحمیل کند.
در چنین مواردی مادر باید غذای تهیه شده را در بشقاب کودک ریخته و به او بگوید اگر دوست دارد غذا را بخورد، زیرا غذای دیگری وجود ندارد.

3 - باید توجه کنید اگر در قبال خواسته فرزندتان به هر دلیلی مخالفت کردید‌ تحت هیچ‌ شرایطی، حتی با وجود توصیه‌های دلسوزانه خانواده، عقب‌نشینی نکنید؛ زیرا اولین تسلیم شما در قبال خواسته نامعقول فرزندتان آخرین انصراف شما از تصمیم‌گیری‌های عاقلانه و مشفقانه‌تان نخواهد بود و همواره مجبور خواهید شد تسلیم خواسته‌های ناتمام کودک‌تان شوید. به این ترتیب کودک‌سالاری به‌تدریج بر تمام امور تربیتی شما حاکم خواهد شد و نمی‌توانید به طور صحیح و شایسته به تربیت او بپردازید.

4- بهتر است با توجه به شناخت و تجربه خود در مورد کودک غذاهایی را تهیه کنید که مورد علاقه او باشد؛ اما در این مورد نیز اصرار زیادی به خوردن یا تمام کردن غذای او نداشته باشید.

5- غذای کمتری در ظرف کودک بریزید و از ظروف و سفره و حتی غذاهایی استفاده کنید که رنگ‌های گرم و شاد دارند (مثل نارنجی یا قرمز) زیرا رنگ‌ها و غذاهای خوشرنگ و بو موجب تحریک اشتهای کودک می‌شوند. در ضمن، هنگام صرف غذا، مرتبا به بشقاب کود‌تان نگاه نکنید همچنین توضیح درباره محسنات غذا یا اصرار برای خوراندن غذایی خاص سبب خواهد شد بچه به‌طور دائم حتی در سنین بعدی از خوردن آن خودداری کند.

6- بچه‌ها دوست دارند با دست خود غذا را لمس و با غذا بازی کنند، اجازه دهید کود‌ک‌تان این کار را انجام دهد. مطمئن باشید در آینده‌ای نه چندان دور غذا خوردن با قاشق و چنگال را کاملا یاد خواهد گرفت و از لیوان آب یا شیر خود با مهارت بیشتری استفاده خواهد کرد.

7- اگر می‌خواهید کودک وعده‌های اصلی غذا یعنی صبحانه، ناهار و شام را با اشتها بخورد، نباید خسته و خواب‌آلوده دور میز یا سر سفره بنشیند. خانواده‌هایی که اجازه می‌دهند بچه‌ها تا پاسی از شب بیدار بمانند و همواره او را با کارتون و برنامه‌های تلویزیونی سرگرم می‌کنند، فرزندان آن‌ها رشد و  نموکامل نداشته و اشتهای چندانی به غذا ندارند در نتیجه روند رشد مناسبی را طی نخواهند کرد.

8- قاطعانه از دادن نوشابه‌های رنگارنگ، هله‌هوله، شکلات و بستنی‌های رنگی، چیپس و پفک که فاقد موادمغذی لازم و مواد نگهدارنده با طعم و رنگ‌دهنده‌های مختلف یا بسیار شور یا شیرین و چرب دارند، خودداری کنید. هرماده بی‌ارزشی اگر بیش از 6 تا 8 بار در ماه به کودک عرضه شود، چنان او را وابسته می‌کند که تمام عمر قادر به کنار گذاشتن آن نخواهد بود.

9- سعی کنید محیط آرام و درعین حال شادی هنگام صرف وعده‌های غذایی فراهم شود. گلایه و شکایت، بگوومگو، توصیه، تربیت، عصبانیت و تهدید را به زمان دیگری موکول کنید. همچنین اگر در روش‌های تربیتی و تغذیه کودک با همسرتان تضادی دارید، بهتر است این موضوع را به طور خصوصی حل و فصل کنید نه در سر سفره یا حین صرف غذا.

10- در حضور کودک‌تان راجع به نحوه غذا خوردن یا نخوردن فرزندتان با مادران دیگری که کودک هم‌سن و سال دارند صحبت و ابراز خوشحالی یا تاسف و دلتنگی نکنید. او نباید متوجه شود با نخوردن غذاهای موجود می‌تواند خود را در کانون توجه بیشتر پدرومادر و خانواده قرار دهد و خواسته‌های خود را از این طریق عملی کند. از طرفی‌، هرگونه ابراز شادی و قدردانی شما موجب خواهد شد کودک پرخور و چاق شود.

11- اگر بنا به تشخیص متخصص کودک و تغذیه، کودک شما از نظر جسمی سالم است و روند رشد طبیعی دارد، جای نگرانی نیست. خواسته‌های معقول شما به مرور زمان و با کنترل منطقی عملکردتان تحقق خواهند یافت.

12- نه تنها الگوی مصرف موادغذایی در بین کودکان هم‌سن‌و‌سال و هم‌جنس متفاوت است، بلکه رفتارهای غذایی آن‌ها نیز غیرقابل پیش‌بینی است. ممکن است، بچه‌ها مدت‌ها غذایی را با میل و رغبت بخورند ولی بناگاه از خوردن غذای موردعلاقه‌شان خودداری کنند. این عکس‌العمل اغلب موقتی و زودگذر است؛ به شرط آن‌که مادران هیجان‌زده نشده و به زور کودک را وادار به خوردن آن نکنند، زیرا در این صورت نبود میل و رغبت آن‌ها ماندگار خواهد شد یا اشتهای کاذب و پرخوری‌های دائمی جایگزین احساس گرسنگی واقعی می‌شود. با کمی دقت و حوصله ایجاد عادات غذایی خوب و ارزشمند امکان‌پذیر می‌شود.توصیه‌های کلی در غذا دادن به کودکان:

الف) غذای کودک باید سرساعت معین و در محیط روشن و خوشایند و در ظروف خوش‌رنگ (قرمز- نارنجی) در اختیار او قرار گیرد. توجه داشته باشید که رنگ‌های سرد،‌ مثل آبی، سبز و محیط تاریک و بدون نور کافی، اشتهای کودک را کاهش می‌دهد. در بین وعده‌های اصلی و میان‌وعده‌ها صبحانه اهمیت ویژه‌ای دارد. استفاده از غذاهایی مانند نان و غلات آماده شده،‌ شیر، پنیر، هلیم، کره،‌ تخم‌مرغ، میوه یا آبمیوه، سوپ و عدسی برای صبحانه بسیار مناسب است.

ب) غذا خوردن به همراه خانواده، به شرط آن‌که با  سروصدا و بگوومگو نباشد، شوق و ذوق کودکان را به غذا خوردن برمی‌انگیزد. محل نشستن کودک باید راحت و بشقاب غذایش گود باشد. قاشق و چنگال او بهتر است از جنس پلاستیک‌های قابل ضدعفونی و لیوانش خوش‌رنگ و کمی سرخالی باشد.

ج) کودکان تمایلی به غذاهای تند و تیز و پرادویه ندارند و چنین غذاهایی آن‌ها را بی‌اشتها می‌کند. همچنین دسر، شیرینی و شکلات نباید به‌طور مداوم و بیش از اندازه به کودکان داده شود. درضمن کودکان بیشتر تمایل دارند از گوشت‌های چرخ‌کرده، میوه و سبزی‌های قاچ و بریده شده و تکه غذاهایی مثل کتلت، همبرگر خانگی، شامی و برش‌هایی که با دست کوچک آن‌ها قابل لمس و برداشتن باشد، استفاده کنند.
د) خود را در مقابل شیرین‌کاری‌ها یا اشتباهات کودکانه بچه‌ها کنترل کنید. خندیدن، قهر و دعوا در برابر رفتارهای عمدی یا سهوی کودکان هر 2 زیانبار است و موجب بدآموزی آن‌ها می‌شود. از ظروف و سفره و حتی غذاهایی استفاده کنید که رنگ‌های گرم و شاد دارند (مثل نارنجی یا قرمز) زیرا رنگ‌ها و غذاهای خوشرنگ و بو موجب تحریک اشتهای کودک می‌شوند. در ضمن، هنگام صرف غذا، مرتبا به بشقاب کود‌تان نگاه نکنید همچنین توضیح درباره محسنات غذا یا اصرار برای غذا خوراندن غذایی خاص سبب خواهد شد بچه به‌طور دائم حتی در سنین بعدی از خوردن آن خودداری کند