چه غذایی هایی مفید هستند؟

درست مثل موقعی که باردار بودید، حالا هم مهم است که چطور و چه غذایی را بخورید؟ خب، حتما می‌دانید که بهترین غذاها برای شما میوه‌ها، سبزی‌ها، غلات کامل، پروتئین و لبنیات که سرشار از کلسیم هستند. این را هم اضافه کنیم که موقع شیردهی وقت مناسبی برای رژیم گرفتن نیست و شما در این زمان باید به میزان کافی غذا بخورید تا بدن‌تان قدرت شیرسازی داشته باشد. بنابر این شاید حتی بد نباشد کمی کالری به رژیم روزنه‌تان اضافه کنید. قبل از اینکه این تصمیم را عملی کنید حتما با پزشک‌تان مشورت کنید و در مورد این‌که چطور می‌توانید برنامه غذایی صحیح و پر از انرژی داشته باشید از او راهنمایی بخواهید. بعضی از پزشکان حتی صلاح می‌دانند که شما مصرف قرص‌های ویتامین دوران بارداری را در دوران شیردهی هم ادامه دهید. اما یکی از اصول مهم تغذیه در دوران شیردهی این است که به مقدار کافی مایعات مصرف کنید. بنابراین بهتر است در این دوران یک بطری شیشه آب را با خود همه جا همراه داشته باشید و در تمام طول روز آب بنوشید. مایعات سالم و مناسب دیگری که می‌توانید مصرف کنید شامل: آب میوه‌های طبیعی، شربت‌های گیاهی رقیق، ماء‌‌الشعیر و... هستند که بدون وارد کردن مواد شیمیایی، مصنوعی و محرک به بدن شما و نوزادتان موجب سیراب‌شدن بیشتر بدن و ساخته شدن شیر بیشتر می‌شوند.نکته : یکی از اصول مهم تغذیه در دوران شیردهی این است که به مقدار کافی مایعات مصرف کنید. بنابراین بهتر است در این دوران یک بطری شیشه آب را با خود همه جا همراه داشته باشید و در تمام طول روز آب بنوشید  آیا نباید بعضی غذاها را بخورم؟

در این مورد حکم کلی نمی‌توان صادر کرد. نوزاد با نوزاد فرق می‌کند. بعضی از مادرها متوجه می‌شوند که نوزادشان وقتی که آن‌ها کلم گل، کلم بروکلی، لوبیا و نخود و... را می‌خورند نفخ می‌کند، ولی در بعضی از مادرها قضیه صدق نمی‌کند.
بعضی از مادرها می‌گویند: وقتی غذای تند و پرادویه می‌خوریم کودک‌مان از مزه شیر خوشش نمی‌آید و... به هر حال در مورد اینکه فرزند شما چه سلیقه‌ای دارد و از چه طعمی بدش می‌آید خودتان باید به این نتیجه برسید.
  •   اما یک سری مواد‌غذایی هستند که ثابت شده مصرف آن‌ها باعث بی‌قراری کودکان می‌شود. مثلا نوشابه، قهوه، چای و نسکافه به‌دلیل آنکه مواد محرک دارند و می‌توانند باعث بداخلاقی و بی‌قراری بچه‌ها شوند.
  •  در ضمن این مواد به‌خاطر وجود کافئین موجب کشیده شدن آب از بدن شما و دفع بیشتر آب می‌شوند که برای شیرسازی خوب نیست. همچنین بهتر است مواد حساسیت‌زا مثل بادام‌زمینی را غذای‌تان کمتر مصرف کنید.آیا شیرخوار من آلرژی دارد؟

بعضی از نوزادان که شیر مادرشان را می‌خورند ممکن است به‌دلیل مصرف بعضی غذاها توسط مادر دچار آلرژی بشوند یا به آن حساسیت نشان دهند. (مثل حساسیت به شیر گاو، تخم‌مرغ، آجیل‌ها و به‌خصوص بادام‌زمینی)
برای شناختن علائم حساسیت، بد نیست چند تا از آنها را بشناسید.
اگر نوزاد شیرخوار شما علائم زیر را داشته باشد ممکن است دچار آلرژی یا حساسیت غذایی شده باشد، این موارد عبارتند از:
  • -درد شکم واضح به حدی که نفخ شکم کودک مشخص باشد یا کودک مدام پاهای خود را در شکمش جمع کند.
  • -اگر مدفوع کودک حالت اسهالی یا خونی داشته باشد.
  • -اگر کودک دچار کهیر پوستی یا تورم و قرمزی صورت و دست و پا شده است، اگر تنفس برای او سخت شده یا موقع نفس کشیدن صدا دارد البته از این علائم بالا، تنگی نفس و تورم صورت بسیار اورژانسی هستند و باید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.
  • بعد از این‌که آلرژی را در کودک درمان کردید باید به‌دنبال علت آن بگردید و تلاش کنید بفهمید چه چیز ‌تازه‌ای در غذای شما بوده که نوزاد به آن واکنش نشان داده است. بعد از اینکه حدس زدید ماده حساسیت‌زا چه بوده است دیگر نباید در دوران شیردهی خود از آن استفاده کنید