آکایران :مجله سیب سبز - بهاره اسلامی: کسی که نوزاد را بعد از شیر خوردن بغل می گیرد، باید حواسش به لباسش باشد چون هر لحظه ممکن است شیری که از دهان او خارج می شود، لکه سفیدی روی پیراهن درست کند! برگشت شیر به دهان یا خارج شدن آن از دهان تقریبا مشکل ابتدایی همه نوزادهاست اما برخی کودکان، این مشکل را با شدتی بیشتر تجربه می کنند و برگشت شیر برای شان به دلیلی برای گریه های بی وقفه تبدیل می شود.
بنا به گزارش آکاایران : بعضی والدین فکر می کنند حتما اشکالی در کار است که فرزند چند روزه یا چندماهه شان مدام از دهان شان شیر بیرون می ریزد و البته از نظر متخصصان نمی توان گفت که شیر بی دلیل برمی گردد و هیچ عوارضی را هم برای نوزادان مبتلا ایجاد نمی کند. دکتر مهتا فاطمه بصیر، فوق تخصص نوزادان به تمام سوالات درباره برگشت شیر و ریفلاکس نوزادان پاسخ می دهد.

آکاایران: کودک شما هم در خطر است؟وقتی از ریفلاکس حرف می زنیم، از چه حرف می زنیم؟
مایعی که نوشیده می شود از مجرای مری وارد کیسه معده می شود. در محل اتصال مری و معده یک عضله حلقوی شکل قرار دارد که گاهی محکم بسته نمی شود. در نتیجه تحت فشاری که به معده وارد می شود، بخشی از مایعات به داخل مری برمی گردد که گاه تا دهان هم بالا می آید. این حالتی است که در اصطلاح عام به آن «ترش کردن» و در اصطلاح علمی به آن ریفلاکس معده می گویند. این ناراحتی گوارشی سن و سال مشخصی نمی شناسد و حتی ممکن است در دوران نوزادی هم بروز کند.
از کجا بفهمیم مشکل دارد؟
معمولا در نوزادی که دچار ریفلاکس است چند دقیقه ای بعد از اتمام شیردهی مقدار کمی شیر از دهانش بیرون می ریزد. شاید هم گاهی میزان شیری که برمی گردد آنقدر نباشد که بیرون بریزد و فقط تا دهان نوزاد برگردد. در هر دو حالت نوزاد ترش کرده است ولی نباید این نشانه را با نشانه های دیگر اشتباه گرفت. مثلا شیری که با فاصله زیاد بعد از شیردهی و به صورت بریده بریده از دهان نوزاد خارج می شود، پنیرک است و با ترش کردن فرق می کند.
کودک شما هم در خطر است؟
شایعه ای بین مادران رواج دارد که می گوید نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند در مقایسه با نوزادانی که شیر خشک می خورند، بیشتر ترش می کنند. این مساله واقعیت ندارد. نه تنها شیر مادر باعث ترش کردن نوزاد نمی شود؛ بلکه این احتمال می رود نوزادانی که شیر خشک مصرف می کنند و زمینه ابتلا به بیماری های گوارشی را دارند، بیشتر در معرض این مشکل قرار داشته باشند. صرفنظر از این موضوع و به طور کلی نوزادانی که احتمال ابتلا به رفلاکس در آنها بیشتر است این شرایط را دارند:
- نوزادان چاق یا تپل
- نوزادانی که به هر شکل در معرض دود سیگار هستند
- نوزادانی که مادران شان غذاهایی مثل توت، کیوی، سبزیجات، گوجه خام، بادنجان، فلفل دلمه ای، انجیر و. . . می خورند یا بیش از حد لزوم لبنیات مصرف می کند.
راهی برای درمان هست؟
ریفلاکس نوزاد یک بیماری به حساب نمی آید و بیشتر یک ناراحتی خوش خیم است که 80 در صد کودکان زیر چهار ماه دچارش می شوند. 50درصد نوزادان تا 10ماهگی به خودی خود بهبود پیدا می کنند و باقی تا 18 ماهگی بدون دارو درمان می شوند. در این میان رعایت یکسری نکات از سوی مادر درباره نحوه شیردهی و خواباندن کودک می تواند تا حد زیادی این مشکل را تخفیف بدهد یا از بین ببرد.
چطور شیر بدهیم؟
اگر راه و رسم درست شیر دادن به نوزادتان را بدانید، می توانید تا اندازه زیادی ریفلاکس او را کنترل و درمانش را آسان تر کنید. شاید این توصیه ها بتواند به شما برای رسیدن به این هدف کمک کند:
- نوزاد را حتما در آغوش بگیرید و شیر بدهید. بعضی مادران کودک را روی پای شان می گذارند و خودشان خم می شوند یا در حالت درازکش شیر می دهند. تنها حالت استاندارد برای شیر دادن این است که مادر بنشیند و نوزاد را در آغوش بگیرد.
- پشت نوزاد حتما باید صاف باشد.
- حتی اگر به نوزاد شیرخشک می دهید، نباید در حالت خوابیده شیشه شیر را در دهانش بگذارید چون احتمال برگشت شیر و خفگی و همچنین عفونت گوش وجود دارد. حتما نوزاد را در آغوش بگیرید و شیر بدهید.
- حین شیر دادن به نوزاد نگاه کنید و نوازشش کنید.
- در یک نوبت حجم زیادی از شیر را به نوزاد ندهید. تعداد دفعات شیردهی با حجم کم شیر را افزایش دهید. حتی اگر نوزاد شیر خشک می خورد، باز باید این نکته رعایت شود.
- به هیچ وجه نوزاد را بلافاصله بعد از شیر خوردن، نخوابانید.
- 20 تا 30 دقیقه بعد از شیر خوردن نوزاد را در حالت عمودی (نه نشسته نه خوابیده) نگه دارید. نوزاد را کاملا در آغوش بگیرید. سر نوزاد باید روی شانه مادر قرار بگیرد.
- در این حالت با ظرافت و آهسته پشت کودک را با دست ماساژ دهید تا آروغ بزند.
,کودک شما هم در خطر است؟ سلامت کودک,ریفلاکس,بیماری های کودکان ,بیماری نوزاد ,بیماری کودک


چطور بخوابانیمش؟
حتی خواباندن نوزادان ریفلاکسی هم آداب خودش را دارد. برای کم کردن ترش کردن های نوزادتان می توانید از این راه ها کمک بگیرید:
- استفاده از بالش تا دو الی سه سالگی نوزاد قدغن است. حوله یا پارچه ای را در قسمت سر زیر تشک نوزاد قرار بدهید. طوری که قسمت سر کمی بالاتر از معده قرار بگیرد.
- قدیمی ها توصیه می کنند که نوزاد را به یک طرف و به پلو بخوابانید. به این توصیه عمل نکنید. خوابیدن روی شکم و به پهلو برای سلامت نوزاد خوب نیست. تنها حالت درست خواباندن نوزاد این است که او را به پشت بخوابانید. به این ترتیب مانع برگشت شیر می شوید و تنفس کودک بهتر صورت می گیرد.
چه مواقعی ریفلاکس خطرناک است؟
-  اگر برگشت شیر با علائم تنفسی نظیر سرفه همراه باشد و حالت کبودی صورت و خفگی ایجاد کند.
- اگر شیر از بینی خارج شود که باعث اختلال در تنفس اش می شود.
- در صورتی که برگشت شیر به شکم نوزاد فشار وارد کند و باعث بروز درد و ناراحتی اش می شود.
-  بی خوابی یا بدخوابی ناشی از دردهای شکمی که او را ناآرام می کند.
-  وقتی رفلاکس معده و بی اشتهایی توأم شوند و در نتیجه نوزاد وزن نگیرد. و از نمودار رشد ش پایین تر باشد.
- وقتی نوزاد گرسنه است ولی از خوردن شیر امتناع می کند. کلافه است و احساس ناراحتی دارد.
چطور پیشگیری کنیم؟
دکتر مینا محبی- دستیار طب سنتی:
گاهی با اصلاح نحوه رفتار با نوزاد می توانید مانع از ابتلای او به ریفلاکس معده شوید. کافی است یکسری نکات ساده ولی در عین حال مهم را رعایت کنید.
-  اگر نوزاد یبوست دارد، هر چه زودتر آن را درمان کنید.
- به هیچ وجه در حالت درازکش به نوزاد شیر ندهید. بنشینید و کودک را در آغوش بگیرید و به او شیر بدهید.
- یک مرتبه در حجم زیاد به نوزاد شیر ندهید. بهتر است شیردهی در حجم کم و به تعداد دفعات بیشتر صورت بگیرد.
- در حالت خوابیده زیر سرنوزاد باید کمی بلندتر باشد.
- هرگز بلافاصله بعد از شیردهی نوزاد را نخوابانید.
-بعد از اتمام شیردهی، نوزاد را به حالت ایستاده نگه دارید و در آغوش بگیرید؛ طوری که سر نوزاد روی شانه تان قرار بگیرد. 10 تا 20 دقیقه او را در این حالت نگه دارید. بعد از اینکه آروغش گرفته شد، می توانید بخوابانیدش.
- جهت تقویت معده ناحیه زیر جناغ سینه نوزاد را با روغن مصطکی به آرامی و با ملاطفت ماساژ دهید.
,کودک شما هم در خطر است؟ سلامت کودک,ریفلاکس,بیماری های کودکان ,بیماری نوزاد ,بیماری کودک


توصیه هایی برای مادرها
ریفلاکس معده به سادگی و با تغییراتی در رژیم غذایی مادر قابل درمان است. این توصیه ها می تواند به مادران برای رسیدن به این هدف کمک کند:
- غذاهایی مثل انواع حبوبات نفاخ نباید مصرف شوند.
- سبزیجات خام مثل سیر، پیاز، پیازچه، ترب، تربچه و شاهی باید از برنامه غذایی مادر حذف شوند.
- شکی نیست که مادر برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن خود و نوزاد باید لبنیات مصرف کند اما گاهی مادران در این مورد افراط می کنند طب سنتی توصیه می کند که در دوران شیردهی مادر حتما شیر را با گلاب و عسل که مصلحات شیر هستند، بنوشد یا ماست را همراه نعناع و گل سرخ مصرف کند.
- خوردن مواد غذایی ترش از هر نوعی برای ریفلاکس نوزاد خوب نیست.

منبع : ریفلاکس