آبسه دندان،یکی از بیماری های شایع در کودکان     

آکاایران : سلامت کودکان در سنین پایین به دلیل رشد و همچنین ضعیف بودن بچه از اهمیت زیادی برخوردار است و توجه به سلامت آنان بسیار مهم می باشد . یکی از مهمترین بخش های مهم کودک دهان و دندان آنهاست. یکی از بیماریهای شایع که بیشتر کودکان با آن دست و پنجه نرم می کنند آبسه دندان است که در این مقاله از سایت کودک آکاایران می خواهیم به علائم و خطرات این بیماری اشاره کنیم تا بیشتر با این بیماری آشنا شوید.

علائم :

برآمدگی قرمز و متورم در یک طرف دندان در لثه - درد زق زق کننده - حساسیت و تورم در همانطرف صورت - ورم غده های گردن - درد زیرگوش در همانطرف پیله دندان، یا آبسه دندان، یک حفره پر از چرک است که در ریشه دندان پوسیده بوجود می آید...

در دندانهای شیری پیله دندان در صورتیکه درمان نشود میتواند بر دندان دائمی که بعداً باید در بیاید. آسیب برساند. پیله دندان بسیار دردناک است زیرا در یک محیطی بسته و محصور قرار دارد و مسکن ها هم بر روی آن تأثیر نمی گذارند.

آیا خطرناک است؟

به نقل از آکاایران : پیله دندان باید فوراً درمان شود زیرا ناراحتی زیادی تولید می کند و میتواند منجر به از دست دادن دندان شود.

ابتدا چه کار باید بکنید؟

1- لثه اطراف دندان را بررسی کنید و اگر متوجه یک برآمدگی قرمز شدید بآرامی آنرا با نوک انگشت خود لمس کنید. چیزی نرم و اسفنجی را احساس خواهید کرد که در حقیقت انبوهی از چرک جمع شده است.
2- برای تسکین دادن درد به کودک خود آسپرین بچه یا شربت استامینوفن بدهید. از بیحس کننده های موضعی مانند دانه میخک استفاده نکنید. زیرا ممکن است به حاشیه لثه لطمه بزند و مشکلات دندانی بیشتری بوجود آورد.
3- دهان کودک خود را با یک محلول آب نمک ضعیف شستشو دهید تا دمل را زودتر بترکاند و هرگونه چرک را که از آن خارج شده است بشوید.
4- از یک کیسه یا بطری آب گرم برای آرام کردن درد استفاده کنید.
5-بلافاصله به دندانپزشک یا نزدیکترین مرکز اورژانس مراجعه نمائید.

آبسه دندان,آبسه دندان چیست,آبسه دندان عقل

دکتر چه اقدامی انجام خواهد داد؟

دکتر ی دندانپزشک یا از طریق شکافتن لثه و یا کشیدن دندان (در صورتیکه راهی برای حفظ آن وجود نداشته باشد).چرک را خارج می سازد. هر دو روش تحت بیحسی انجام میشوند.
برای ریشه کنی عفونت، دکتر یا دندانپزشک یک دور آنتی بیوتیک را تجویز می کند. ممکن است یک دهان شویه نیز برای مصرف سه یا چهار بار در روز تا بهبودی زخم توصیه نماید.

شما چه کمکی می توانید بکنید؟

برای به حداقل رساندن فساد دندان، مرتباً برای کودک مسواک بزنید.
از سن سه سالگی به بعد، کودک خود را بطور مرتب نزد دندانپزشک ببرید.
شیرینی جات و مواد قندی را از غذاهای کودک خود کمتر کنید.
ویرایش و تلخیص:آکاایران