برفک یکی از بیماری های شایع در کودکان     

علائم : - لکه‌های زرد مایل به شیری یا کف‌های سفید در داخل گونه‌ها روی زبان و سقف دهان که هنگام پاک کردن یا برطرف شدن از آنها خون می‌آید یا پوسته می‌اندازد - جوش قرمز رنگ در اطراف معقد برفک، عفونتی است که بر اثر قارچی به اسم کاندیدا آلبیکانس ایجاد میشود. در شرائط طبیعی این قارچ تحت کنترل دیگر باکتریهایی است که آنها هم داخل روده‌ها زندگی می‌کنند...

اگر تعادل بین آنها بهم بخورد، برای مثال زمانیکه کودک شما آنتی بیوتیک مصرف می‌کند و یا مقاومت طبیعی او بخاطر بیماری ضعیف شده است قارچ از این فرصت استفاده می‌کند و سریعاً رشد کرده و موجب عفونت درهمه جای مجرای معده و روده میشود.
اغلب اوقات، برفک بر دهان اثر می‌گذارد و لکه‌های سفیدی بر روی زبان، سقف دهان و داخل گونه‌ها بوجود می‌آورد همچنین می‌تواند در ناحیه مقعد ظاهر شود. در شیرخواران، برفک مقعد غالباً با جوش کهنه بچه اشتباه میشود زیرا لکه‌های قرمزی ایجاد می‌کند که داخل آنها دانه‌های قرمز وجود ندارد. اما به درمانهای معمولی که غالباً خود اشخاص بکار می برندجواب نمی‌دهد.

آیا خطرناک است؟

ابتدا چه کار باید بکنیم؟

 اگر کودک از خوردن غذا سرباز می‌زند داخل دهان وی را از نظر لکه‌های سفید بررسی کنید. بکوشید آنها را با یک دستمال تمییز پاک کنید. اگر پاک نشدند و یا لکه‌های سفید همچنان باقی بمانند و یا خونریزی داشته باشند کودک شما احتمالاً دچار برفک دهان است.
 از دادن غذاهای تند و ادویه‌دار به کودک خود اجتناب کنید و غذاهای پخته را به میزان ملایمی برای وی خنک سازید. ماست بهترین غذایی است که تا ملاقات دکتر می‌توانید به وی بدهید.
 زود به زود کهنه‌های بچه را عوض کنید زیرا قارچ‌ها می‌توانند در مدفوع وی باشند و این می‌تواند موجب بوجود آمدن برفک دور مقعد شود.

آیا مشورت با دکتر لازم است؟

اگر کودک شما برفک دارد هر چه زودتر با دکتر مشورت کنید.

دکتر چه اقدامی انجام خواهد داد؟

دکتر برای کودک شما یک داروی مایع ضد قارچ تجویز می‌کند تا آنرا بداخل دهان کودک، بچکانید.
اگر جوش به اطراف مقعد زده باشد دکتر به تجویز یک کرم ضد قارچ خواهد پرداخت.

شما چه کمکی می‌توانید بکنید؟

 اگر کودک دارای برفک دهانی است به او غذاهای ملایم و آبکی بدهید.
 دستهای کودک خود را تمیز نگهدارید بطوریکه عفونت از مقعد به دهان یا بالعکس سرایت نیابد.
 اگر کودک شما هنوز از پوشک استفاده می‌کند تا آنجا که ممکن است آنرا بردارید و بگذارید پائین تنه‌اش در معرض هوای آزاد باشد.
ویرایش و تلخیص:آکاایران