کودک - بیماری کودک - خونریزی بینی در کودکان

آکاایران : دوران کودکی را باید جزء دورانی دانست که بدن در عین بزرگ شدن حوادث فراوانی را نیز تجربه می کند از زمین خوردن ها تا خونریزی بینی ، این حوادث را حتما همه ی ما تجربه کرده ایم و با چند و چون آن آشنا هستیم . اما سوالی که وجود دارد اینست که دلیل خونریزی بینی در کودکان چیست و به چه علت رخ می دهد . در ادامه و در بخش کودک آکاایران میخواهیم به این سوال جواب داده و از زوایای مختلف به این موضوع بنگریم.

خونریزی بینی در کودکان

 

خونریزی یا خون دماغ مانند خراش زانو و کبودی یکی از حوادث فراوان دوران کودکی است. نود و نه درصد موارد خون دماغ از خونریزی عروق خونی ریز در تیغه بینی قسمت میانی بینائی که حدود یک سانتی متر تا سوراخ های بینی فاصله دارد اتفاق می افتد. این عروق خونی کوچک به راحتی توسط یک ضربه ملایم به بینی پاره می شود و لخته ای که در جریان التیام تشکیل می شود به راحتی با یک لمس ملایم یا مالش بینی کنده می شود که مجدداً موجب شروع خونریزی می شود. این سری از حوادث می تواند با داشتن یک واکنش آلرژیک یا عواملی که موجب گشادی عروق خونی می شوند، با تنفس هوای داغ که موجب خشکی مخاط بینی می شود، با عطسه، سرفه و خالی کردن بینی (فین کردن) یا با مالیدن و یا خراش دادن بینی به ویژه در جریان خواب (بیشتر خون دماغ ها در شب اتفاق می افتند) تشدید شوند.

ـ علائم و نشانه ها:
از آن جائی که هر دو طرف بینی در پشت به هم متصل می شوند و همچنین به گلو و مری وصل می شوند و نهایتاً به معده منتهی می شود خون ممکن است هم از سوراخ بینی و هم از دهان سرازیر شود و کودک خون بالا بیاورد.
ـ مراقبت خانگی:
به نقل از آکاایران : از سنین پائین به کودک خود یاد دهید که چطور خونریزی از بینی را متوقف سازد. به کودک بگوئید که آرام بماند و صاف نشسته سرش را بالا بگیرد، این کار می تواند فشار داخل رگ های خونی را کاهش دهد. به کودک نشان دهید که چطور تمام قسمت پائین بینی را بین شست و انگشتان بگیرد و بدین ترتیب هر دو طرف بینی را به سختی به تیغه بینی فشار دهد. کودک باید بینی را بدین ترتیب برای چندین دقیقه نگه دارد که اجازه دهد که زمان کافی برای لخته شدن خون وجود داشته باشد. اگر بعد از این که فشار آزاد شد خونریزی ادامه پیدا کرد احتمالاً بدین معنا خواهد بود که یک لخته بزرگ در داخل بینی جلوی بهم بسته شدن عروق خونی پاره شده را می گیرد. کودک باید شدیداً بینی اش را خالی کند، فین کند تا لخته را از جا بکند و بعد از اینکه لخته خارج شد، مجدداً برای ده تا دوازده دقیقه بینی را فشار دهد.
برای پیشگیری از بروز مجدد خونریزی از بینی، داخل بینی کودک وازلین یا پماد آنتی بیوتیک (دوبار، یک بار صبح و یک بار عصر برای هفت تا چهار ده روز) بمالید. با بخور یا مرطوب کننده، رطوبت هوا را زیاد کنید. (سعی کنید که آن را بسیار تمیز نگه دارید چون در غیر این صورت می تواند خودش به صورت یک منبع عفونت عمل کند.)

خونریزی بینی,خونریزی بینی نشانه چیست,خونریزی بینی در کودکان

خونریزی بینی در کودکان


ـ موارد احتیاط:
۱. برای متوقف کردن خونریزی تنها سوراخ های بینی را به همدیگر فشار ندهید بلکه تمام قسمت نرمه بینی را فشار دهید. زیرا در غیر این صورت خون در بالا تجمع پیدا کرده و به داخل گلو سرازیر می شود.
۲. هیچ گاه در جریان یک خونریزی از بینی یا بلافاصله بعد از آن کودک خود را نخوابانید. ایستاده باقی ماندن می تواند فشار داخل رگ ها را کاهش دهد.
۳. آرام بمانید و کودک را دلداری دهید.
۴. لزومی ندارد که کمپرس آب سرد بگذارید، روی لب بالا فشا بیاورید و یا از قطره های بینی و از دیگر معالجات خانگی استفاده کنید.
۵. بینی را با پنبه یا گاز بپوشانید.

آرامش خود را حفظ کنید!

 اولین اقدامی که والدین در برخورد با کودک در صورت مشاهده خونریزی بینی باید انجام دهند، این است که آن ها باید ابتدا آرامش خود را حفظ کنند. بی قراری و اضطراب آن ها ترس و وحشت زیادی را برای کودک ایجاد می کند که این ترس می تواند در آینده مانع شود تا کودک اگر خونریزی از بینی داشت به سراغ والدین بیاید، یا ترس او می تواند شرایط روحی اش را به هم بریزد و او را دچار تشویش و نگرانی کند.  

با آرامش از او بخواهید بنشیند. در کنار او بنشینید و سعی کنید با یک دستمال کاغذی تمیز یا پنبه بینی کودکتان را از جایی که استخوان نیست به مدت ۱۰ دقیقه بگیرید. در این مدت برای اینکه کودکتان را سرگرم کنید و حواسش را پرت کنید برایش داستان بگویید یا تلویزیون را روشن کنید و او به دیدن برنامه کودک دعوت کنید. 

نگذارید کودک سرش را به هنگام خون دماغ به عقب خم کند، زیرا این کار موجب می شود تا خون به پشت بینی و سپس داخل معده برود و موجب تحریک و در گاهی اوقات حالت تهوع می شود. 

خونریزی بینی,خونریزی بینی نشانه چیست,خونریزی بینی در کودکان

خونریزی بینی نشانه چیست

ـ درمان پزشکی:
در کل شما تنها هنگامی به مشورت با پزشک نیاز دارید که درمان خانگی مؤثر نیست. اگر خونریزی از بینی به خاطر حساسیت یا سرماخوردگی بود، پزشک بیماری را درمان خواهد کرد. ندرتاً پزشک احتیاج پیدا خواهد کرد که راه های بینی را ببندد یا این که رگ های خونی را بسوزاند تا این که خونریزی های مکرر درمان شوند.

گردآوری بخش کودک آکاایران