بیش فعالی و بیماری های قلبی

آکاایران : در خدمت شما هستیم با مقاله ای دیگر از سری مقالات بخش کودک آکاایران ، در این مقاله میخواهیم به یکی از اختلالات مهم رفتاری کودکان بپردازیم ، اختلالی که در بعضی موارد منتهی به بیماری های قلبی می شود ، این اختلال بیش فعالی نام دارد که حتما شما هم آن را شنیده اید ، اختلالی که بسیار شایع در بین کودکان می باشد و نیاز به توجه توسط والدین دارد ، با آکاایران همراه باشید.

بیماری قلبی در کودکان

یکی از اختلالات رفتاری کودکان، بیش فعالی و کمبود توجه است. تحرک بیش از حد، محدودیت میدان توجه و اجبار درونی برای انجام کار سه خصیصه این اختلال است. اگرچه تمام کودکان به طور عادی تا اندازه ای بی قرارند، ولی چنانچه این بی قراری شدید و دائمی بوده و در رفتار کودک هماهنگی وجود نداشته باشد در این صورت بی قراری جنبه مرضی پیدا می کند.

 ناپایداری در این کودکان از ماه های اول زندگی به صورت حساسیت به نور، صدا، حرارت، گریه زیاد و خواب کم، فرار از آغوش مادر، جیغ زدن و... ظاهر می شود.اکثر این کودکان از قوای درک و هوش طبیعی و یا حسی بسیار بالا برخوردارند. خواب و خوراکشان معمولاً عادی است، در منزل بسیار ناراحت و در مدرسه غیرقابل تحملند، در انجام دادن تکالیف تحصیلی نظم و ترتیب خاصی ندارند و به دشواری غذا می خورند. به علاوه به راحتی نمی توان آنها را حمام کرد، لباس پوشاند و خواباند.حواس پرتی، منفی گری، لجبازی، عدم ثبات عاطفی و هیجان پذیری از دیگر خصوصیات این کودکان است. مطالعات نشان می دهند که در پسران این اختلال سه تا پنج برابر بیشتر از دختران است. این کودکان بیشتر احتمال دارد در بزرگسالی به رفتارهایی مانند استعمال دخانیات که برای قلب مضر است روی آورند.

بیماری قلبی در کودکان, بیماریهای قلبی در کودکان, قلب

بیش فعالی و بیماری های قلبی

به نقل از آکاایران : وضع عاطفی افراد مورد مطالعه در سنین ۳ تا ۹ سالگی در اوایل دهه ۱۹۸۰ ارزیابی شد، سپس در سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵، سلامت سرخرگ های افراد شرکت کننده با سونوگرافی مورد مطالعه قرار گرفت. از این افراد همچنین درباره عادات سلامتی آنها از جمله سیگار کشیدن سؤالاتی پرسیده شد. نتیجه این بود افرادی که در دوران کودکی خود بیش فعال بوده و از سایر کودکان منزوی بوده اند، روحیه منفی داشته و چندان خویشتن دار نبوده اند، احتمال این که در بزرگسالی به استعمال دخانیات روی آورند بیشتر است. همچنین احتمال بروز ازدیاد فشار خون و داشتن اضافه وزن در سنین بزرگسالی در این کودکان بیشتر دیده شد.
ممکن است عامل اصلی همه این موارد تنش و نه خود بیش فعالی باشد. محققان می گویند تذکر مکرر به کودکان بیش فعال که آرام باش، سر و صدا نکن و... به آنها تنش وارد می کند.

علائم

۳ علامت برای این بیماری وجود دارد:

  1. کم توجهی (یا کم دقتی)
  2. بیش فعالیتی (یا فزون کنشی)
  3. رفتارهایی که انگیزه آنی دارند و بدون فکر قبلی انجام داده می شوند

رفتار کودک معمولاً همراه با پرتحرکی، بی توجهی و رفتارهای ناگهانی است. این رفتارها از قبیل انجام کارها به طور نیمه کاره، عدم تلاش ذهنی برای انجام تکالیف، فعالیت و تحرک بدنی بسیار بالا حتی زمانی که مشغول بازی نیستند، گم کردن پی در پی وسایل شخصی، نداشتن تمرکز و دقت بالا در انجام کارها می باشد. در دوران مدرسه ممکن است بروز اختلالات یادگیری خصوصاً اختلال در خواندن و نوشتن را داشته باشیم.

معمولا این کودکان با افزایش سن بهتر می شوند . البته بهبودی قبل از دوازده سالگی بعید است ولی بین سنین دوازده تا بیست سالگی اکثریت موارد مبتلا به این اختلال بهبود می یابند . در پانزده تا بیست درصد موارد علائم تا بزرگسالی باقی می ماند . افراد مبتلا به این اختلال در بزرگسالی علائم مربوط به پرتحرکی را ندارند بلکه بیشتر بی قراری دارند؛ تکانه ای عمل می کنند و اختلال توجه و تمرکز نشان می دهند.

بیماری قلبی در کودکان, بیماریهای قلبی در کودکان, قلب

بیماریهای قلبی در کودکان

دسته بندی کودکان بیش فعال

۱. پر تحرکی: بچه هایی که دچار بیش فعالی از نوع پرتحرکی هستند بچه هایی بیقرار و ناآرام هستند که هیچگاه در یک جا به شکل ثابت نمی نشینند و دائم در حال راه رفتن هستند که این مشکلات در مدرسه نمود بیشتری پیدا می کند .

۲. کم توجهی: کودکانی هستند که دائما در حال رویا پردازی بوده و این موجب عدم تمرکز در این کودکان می شود که این مشکل هم در مدرسه بیشتر خود را نشان می دهد.

۳. تکانه ای: صبر و تحمل کمی دارند و میان صحبت های دیگران می پرند و نمی توانند صبر کنند که صحبت های طرف مقابل تمام شود و یا حوصله ایستادن داخل صف در حیاط مدرسه ندارند.

 گردآوری بخش کودک آکاایران