چشم، حساسیت در کودک

واکنش‌های حساسیتی ممکن است ملتحمه، پوست روی پلک‌ها و یا دور رگ‌ها را گرفتار کند (ملتحمه به بافت شفافی می‌گویند که سفیدی چشم‌ها و داخل پلک‌ها را می‌پوشاند).
حساسیت‌های چشمی، در اثر بسیاری از مواد که به‌وسیله هوا یا دست به چشم‌ها منتقل می‌شوند، به‌وجود آید. موادی که در فصول مشخصی حساسیت ایجاد می‌کنند عبارتند از: گرده درختان و دیگر گیاهان. موادی که در تمام فصل حساسیت‌زا هستند شامل غبار خانگی، پر، قارچ‌ها و شوره حیوانات می‌باشند.

 بسیاری از مواد تحریک‌آمیز و آزاردهنده مانند مواد پاک‌کننده خانگی، خورده‌های اسباب‌بازی لاک ناخن و رنگ‌های انگشتی می‌توانند به‌وسیله دست‌ها به چشم منتقل شوند.
● علائم و نشانه‌ها
سفیدی چشم‌ها، قرمز است و شخص در آنها احساس خارش می‌کند. از چشم‌ها اشک می‌آید، ولی چرم ایجاد نمی‌شود. گاهی سفیدی چشم‌ها به‌طور آشکار ورم می‌کند و ماده زلال ژله‌مانندی در آن جمع می‌شود. پلک چشم‌ها قرمز و متورم می‌شود. پوست پلک‌ها ممکن است نرم یا خشن و پوسته پوسته بشود. کیسه زیر چشم، ممکن است باد کند و آبی شود. موارد مشخصی می‌توانند حساسیت‌های چشمی را از دیگر علل قرمزی چشم‌ها (مانند ملتحمه‌، عفونت‌ها، ویروسی، اجسام خارجی در چشم، گل‌مژه و آب‌مروارید) متمایز کنند: حساسیت‌های چشمی، خارش و اشک‌ریزش ایجاد می‌کنند. ولی تقریباً هیچگاه درد و یا چرک تولید نمی‌کنند. تورم سفیدی چشم نشانه کلیدی حساسیت چشمی است.
● مراقبت خانگی
آنتی‌هیستامین‌های خوراکی معمولاً مفید هستند. پزشک، استفاده از قطره‌های چشمی را پیشنهاد خواهد کرد که شامل فنیل‌افرین و افدرین خواهد بود و درد را موقتاً قطع می‌کند. کمپرس آب سرد روی چشم‌ها می‌تواند ناراحتی را از بین ببرد. با این حال، شناخت و اجتناب از ماده آزاردهنده بهترین راه‌حل است.
● موارد احتیاط
- اگر در چشم، چرک یا درد وجود دارد، تقریباً با اطمینان می‌توان گفت که حساسیت نیست.
- اگر مردمک چشم‌ها گشاد شده‌اند و یا آهستگی به نور پاسخ می‌دهند، با پزشک خود تماس بگیرید.
- اگر درمان خانگی ظرف بیست و چهار ساعت مؤثر واقع نشد، یا پزشک تماس بگیرید.
- اگر بینائی مختل شد، با پزشک تماس بگیرید.
ِ● درمان پزشکی
پزشک، خارج و داخل چشم را معاینه خواهد کرد. قطره‌های چشمی باید بعد از تجویز پزشک مصرف شوند. ممکن است تست‌های پوستی برای پیدا کردن ماده حساسیت‌زا انجام گیرد. بعد از پیدا کردن ماده حساسیت‌زا عمل حساسیت‌زدائی که به زمانی طولانی نیاز دارد، انجام خواهد گرفت، بدین‌ترتیب که مقادیر بسیار کم ماده را به دفعات و با فواصل زمانی مشخص به شخص تزریق می‌کند تا به‌تدریج حساسیت بدنش نسبت به آن از بین می‌رود.


منبع:ویستا
ویرایش و تلخیص:آکاایران