آکاایران: بازی کودکانه , بازی برای بالا بردن هوش کودک , آموزش بازیهای بچگانه برای فرزندان 1 سال 2 سال و 3 سال , بازیهایی که باعث تقویت جسمی و هوشی کودک

در روزهایى که با فرزندتان تنها هستید، وقتتان را چطور پر مى کنید؟ از صبح تا ظهر او را مقابل تلویزیون مى نشانید و درحالى که از بهاره اسلامی بى حوصلگى اش را از بین مى برید؟ محققان بارها و بارها ثابت کرده اند که ساعت ها نشستن پاى برنامه هاى تلویزیونى دیدن کارتون محبوبش خوشحال است، به کارهاى شخصى تان مى رسید یا اینکه چندساعتى به پارک محله تان مى روید و به لطف وسایل بازى، یا انجام دادن بازى هاى ویدئویى و رایانه اى، به سلامت و مهارت هاى مغزى بچه ها آسیب مى زند اما براى والدینى که هیچ ابزار ه های تلویزیونی و کارتون ها باقى نمى ماند. پریسا قیاسى، روان شناس کودک مى گوید فقط براى سرگرم کردن فرزندتان نیست که باید با او دیگرى را براى سرگرم کردن کودک پرجنب وجوششان سراغ ندارند، گاهى چاره اى جز روشن کردن تلویزیون و تشویق بچه ها به دیدن برنام بازى کنید. از نظر او بازى براى بچه ها فقط جنبه ی سرگرمى ندارد و کودکان از طریق بازى کردن یاد مى گیرند، مهارت هاى حرکتى شان رشد مى کند، ، 10 بازى ساده را که مى تواند شما و مهارت هاى کلامى شان شکل مى گیرد، مهارت هاى اجتماعى پیدا مى کنند و حتى ذهنشان در جریان بازى کردن رشد مى کند. او معتقد است که بازى کردن با بچه ها بیشتر از آنکه به ابزار هاى خاصى نیاز داشته باشد، به کمى حوصله و خلاقیت نیاز دارد و در این مطلب فرزندتان را ساعت ها مشغول کند و به بهبود مهارت هاى حسى، حرکتى و حتى رشد هوش کودکتان کمک کند، به شما معرفى مى کند.

آکاایران: آموزش 10 بازی کودکانه برای فرزندان زیر 3 سال

به خلق وخوى کودک توجه کنیم

بچه ی پرتحرک و پرانرژى ممکن است میلى به پازل درست کردن نداشته باشد. در مورد این بچه ها باید بازى ها را به نوعى تغییر دهیم که در عین فکرى بودن، حرکت هم داشته باشد. تکه هاى پازل را روى یک میز و صفحه ی پازل را روى میز دیگر بگذاریم که کودک آن ها را از گوشه هاى مختلف اتاق بیاورد و در عین اینکه تحرک دارد، کنار هم بچیند.

بازى با تکه هاى یخ

یکى از بازى هاى مناسب براى روزهاى گرمى که پیش رو دارید، بازى با یخ است. شما با یخ مى توانید بدون آنکه هزینه خاصى را خیلى زیادى را براى فرزندتان طراحى کنید. براى خرید وسایل سرگرمى کنید، بازى هاى براى مثال، مى توانید در یک قالب یخ بریزید و یخ هایى با شکل هاى مختلف و رنگ هاى مختلف در اختیارش قرار دهید تا در دست هایش لمسشان کند و با آن ها سرگرم شود. مى توانید به کودکتان بگویید با این یخ ها که با چوب بستنى دسته دار شده اند، نقاشى بکشد یا اینکه تنها با تکه هاى یخى که در یک سینى تکان مى خورند، بازى کند. یا اینکه مى توانید یک تکه یخ بزرگ را به کودک بدهید تا رویش با کمى رنگ و قلم مو نقاشى بکشد یا اینکه تکه هاى یخ را در آرد بریزید تا درحالى که آرام آرام آب شکل گرفته بازى کند. کار دیگرى که مى توانید بکنید مى شود، خمیر درست شود و درنهایت کودک با خمیر پنهان کردن یک شىء کوچک در قالب هاى یخ است. یخ توسط آب گرم یا ضربه زدن به آن با وسیله در این بازى از فرزندتان بخواهید با آب کردن ایمنى که به او داده اید، شىء را بیرون بیاورد. این بازى هم مهارت هاى حرکتى کودک را تقویت مى کند و هم مهارت هاى حسى اش را بالا مى برد و به خصوص در بچه هاى زیر یک سال به بیشتر شدن تمرکز کودک کمک مى کند. شما مى توانید از چهار، پنج ماهگى با فرزندتان چنین بازى هایى را انجام دهید.

 سرماخوردگی کودکان
آموزش 10 بازی کودکانه برای فرزندان زیر 3 سال

بازى با آرد

کمى آرد در یک ظرف بریزید و از فرزندتان بخواهید به آن دست بزند و بافتش را لمس کند. لمس کردن بافت هاى متفاوت به تقویت هوش بچه ها کمک زیادى مى کند. البته بهتر است که زیر پاى فرزندتان یک سفره ی بزرگ یک بارمصرف بیندازید یا در محیط باز این کار را انجام دهید تا نگران پاشیده شدن آرد روى زمین نباشید، چراکه پاشیدن آرد و پخش کردنش جزئى از بازى است. حالا مى توانید آب به آرد اضافه و خمیر سفتى را برایش درست کنید تا با قاشق آن را هم بزند. این بازى را مى توانید از کنید تا به آن شکل بدهد یا اینکه خمیر شلى درست چهار، پنج ماهگى با کودکتان انجام دهید و با بالاتر رفتن سنش از او بخواهید خمیر را قالب بزند، شکل هاى مختلف را درست کند و حتى شکل هاى درست شده را با رنگ و قلم مو رنگ آمیزى کند. مطمئن باشید هنرمند کوچولوى کنجکاوتان حسابى با این وسایل ساده، سرگرم خواهد شد.

بازى با تکه هاى پارچه

پارچه هایى که معمولاً در خانه ی همه ی ما پیدا مى شود، مى توانند وسایل مناسبى براى بازى کردن باشند. مى توانید با این تکه هاى پارچه یک دفترچه درست کنید که هر برگش یک طرح، یک رنگ و یک جنس دارد. این دفترچه ها به ویژه براى بچه هاى زیر یک سال بسیار جذاب هستند و دقایق طولانى سرگرمشان مى کنند. در قالب یک بازى دیگر هم مى توانید تکه هاى پارچه را در یک جعبه مثل جعبه ی دستمال کاغذى بریزید تا یکى یکى آن ها را بیرون بکشد و مهارت هاى دستى اش در جریان همین تمرین ساده، تقویت شود. مى توانید این پارچه ها را به بچه هاى سه تا چهارساله بدهید تا با سوزن هاى پلاستیکى دوخت هاى ساده اى را رویشان انجام دهند و براى بچه هاى بالاتر از چهار سال، مى توانید الگوهاى ساده اى را دربیاورید تا بر اساس آن ها براى عروسکشان لباس بدوزند یا یک رومیزى کوچک براى میز اسباب بازى هایشان درست کنند. یادتان نرود که سوزن هاى پلاستیکى یا سوزنهای نوک تیز نیستند، به فرزندتان بدهید.

 قطره واکسن
آموزش 10 بازی کودکانه برای فرزندان زیر 3 سال

بازى با آب پاش

سوزن هایى را که نوک بچه ها عاشق آب پاش هستند و شما مى توانید با شستن ظرف شیشه پاک کن و پر کردنش از آب رنگى، فرزندتان را حسابى سرگرم کنید. کافى است کمى رنگ خوراکى به آب اضافه کنید و از فرزندتان بخواهید با اسپرى کردن آن، شکل هاى خلاقانه اى را روى این آب پاش را به فرزندتان بدهید تا روى دیوارها آب سطوح بکشد. شما مى توانید در فضاى باز یا در حمام رنگی بپاشد و طرح هاى جالبى را درست کند. این بازى را معمولاً بعد از هجده ماهگى مى توانید انجام دهید تا به رشد خلاقیت و بهبود مهارت هاى دستى مى توانید در یک روز آفتابى با همین آب پاش پر از کودک کمک کند. اگر رنگ در دسترستان نیست، آب به حیاط خانه بروید و از فرزندتان بخواهید که با اسپرى کردن آب، روى موزاییک ها نقاشى کند.

بازى با تصاویر

درست کردن پازل به تقویت ارتباط مغز، چشم و دست بازى حتماً لازم نیست پازل ها را از بیرون تهیه کنید. کودک کمک زیادى مى کند اما براى انجام دادن این کافى است عکس خودتان، کودکتان یا عکس هاى کارتونى ساده ى متناسب با سن کودکتان را ببرید و از او بخواهید تکه ها را کنار هم بچیند و چسب بزند. وقتى با یک کودک دوساله طرف هستید، کافى است این شکل را تنها به چهار قسمت تقسیم کنید اما با بالا رفتن سن کودک مى توانید تکه هاى پازل را بیشتر کنید.

بازى با طبیعت

بازى دیگرى که براى این فصل مناسب است، بازى با اجزاى طبیعت است. براى انجام دادن آن کافى است یک سبد بردارید، همراه با فرزندتان به پارک بروید و برگ هاى مختلف، شاخه ها و سنگ هاى ریزى را که مى بینید، جمع کنید و به خانه بیاورید. در خانه، ابتدا مى توانید در مورد برگ ها و سنگ ها با کودک صحبت کنید و بعد هم با کمک هم کاردستى هایى را با استفاده از آن ها درست کنید.

بازى با ماسه

ماسه بازى یکى از سرگرمى هاى موردعلاقه ی بچه هاست. براى این کار مقدارى ماسه در یک ظرف بریزید و چند صدف و سنگ را در آن بگذارید، ظرف هاى کوچک دیگر و بیلچه پلاستیکى را هم در اختیار و با آن بازى کند. مى توانید مقدارى آب به ماسه اضافه فرزندتان قرار بدهید تا بتواند ماسه را در ظرف ها بریزد کنید تا به هم بچسبد و بتواند با آن شکل بسازد. اگر نگران آلودگى ماسه ها هستید، براى خرید ماسه هاى بهداشتى به اسباب بازى فروشى ها مراجعه کنید.

بازى با رنگ ها

انواع رنگ هاى مختلف، رنگ هاى خوراکى و انگشتى را که متناسب با سن فرزندتان هستند، تهیه کنید گوش پاک کن یا حتى یک گل باشد. این بازى به ابزار او براى نقاشى مى تواند انگشتش، چند عدد و از او بخواهید با ابزارهاى مختلف نقاشى بکشد. رشد خلاقیت بچه ها و مهارت هاى دستى شان کمک کرده و جنبه آفرینندگى را در بچه ارتقا مى دهد.

بازى با آب

اغلب بچه ها آب بازى را دوست دارند و شما با کمک این روش مى توانید مهارت هاى حسى و حرکتى شان را بالا ببرید. کافى است در یک وان پلاستیکى آب بریزید و چند توپ در آب بیندازید و از کودک بخواهید با کمک یک سبد توپ ها را از وان بیرون بیاورد یا اینکه مى توانید داخل بادکنک ها را از آب پر کنید و از کودک بخواهید با چوب بادکنک ها را بترکاند. همچنین مى توانید کودک را در وان پر از آب بگذارید و چند اسباب بازى کوچک در اختیارش دهید تا در آب با آن ها بازى کند.

بازى با بطرى

تابه حال با کودکتان بولینگ بازى کرده اید؟ شما هم بچینید و یک بولینگ خانگى درست کنید. براى مى توانید چند بطرى خالى آب معدنى یا شیر را کنار هدف گرفتن این بطرى ها مى توانید از توپ، یک کیسه پر از حبوبات یا حتى یک عروسک پولیشى استفاده کنید. این بازی باعث ارتقای هماهنگى اختلالات یادگیرى در کودک مى گذارد. این بازى چشم و دستش شده و تأثیر خوبى در پیشگیرى از براى بچه هاى بالاى سه سال بسیار مفید است.

منبع :