کودکان در سنین کم و در سال های ابتدایی زندگی با بیماری های زیادی دست و پنجه نرم می کنند ، دلیل وجود این بیماری ها هم ضعیف بودن سیستم دفاعی بدن کودکان در سال های ابتدایی می باشد که از این بابت بسیار باید مواظب سلامت کودکانبود ، یکی از بیماری هایی که بسیاری از کودکان دچار آن می گردند بیماری اسهال و استفراغ می باشد که سریعا با مراجعه به پزشک باید پیگیر این قضیه گردید ،  سایت کودک آکاایران قصد دارد در این مقاله تمامی مواردی که موجب این بیماری میگردد را برای شما بیان کند و همچنین راه های درمان این بیماری را هم بیان کند ، پس تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید :

 اسهال در کودکان خردسال چگونه است؟

اسهال حالتی است که مدفوع شل و آبکی است. معیار تشخیص اسهال شلی مدفوع است و نه دفعات زیاد اجابت مزاج. هر اجابت مزاجی که تمام یا قسمتی از آن روان باشد، اسهال است. دفعات و مقدار مدفوع آبکی، وخامت اسهال را تعیین می کند.

اسهال

اسهال در نوزدان و کودکان زیر پنج سال، می تواند خطرناک باشد. زیرا می تواند منجر به کم آبی شود. هر قدر سن کودک کم تر باشد، این خطر بیشتر است.
علل شایع اسهال نوزدان عبارتند از: عفونت های دستگاه گوارشی و واکنش نسبت به عذاها و داروها. در نوزادان، عفونت ممکن است در اثر ویروس های تنفسی، روده ای، باکتری ها و انگل ها به وجود آید. بعضی غذاها ممکن است در کودکان اسهال ایجاد کند. (به عنوان مثال مقادیر زیاد آلو). بعضی غذاها در بعضی نوزادان اسهال ایجاد می کنند، ولی در بعضی دیگر اسهال ایجاد نمی کنند. یعنی تعدادی از کودکان نسبت به غذاهای خاصی حساسیت دارند. بسیاری از آنتی بیوتیک ها می توانند در نوزادان اسهال ایجاد کنند.
ـ علائم و نشانه ها:
شلی مدفوع، علامت عمده است. مدفوع نسبتاً آبکی و احتمالاً حاوی ماده بلغمی و رگه های خونی است. کودکی که اسهال دارد، می تواند دل پیچه، تب از دست رفتن اشتها، استفراغ و کاهش وزن داشته باشد. اجابت مزاج می تواند از یک تا بیست بار در روز وجود داشته باشد. با این حال تنها یک یا دو بار داشتن مدفوع شل در روز و سپس بازگشت به حالت عادی، نمایانگر این است که اسهال احتمالاً وخیم نیست.
هنگامی که به دنبال علت اسهال می گردید، دقت کنید که آیا جدیداً غذائی به رژیم کودک اضافه شده است و آیا کودک جدیداً آنتی بیوتیک مصرف کرده است یا نه. اگر سایر کودکان خانوادهٔ شما نیز بیمار هستند، نوزاد شما نیز ممکن است بیماری آنها را داشته باشد.
ـ مراقبت خانگی:
اگر یک نوزاد یا کودک خردسال، هم اسهال و هم استفراغ دارد، ابتدا با محدود کردن رژیم غذائی کودک به مایعات صاف شده، استفراغ را درمان کنید و هنگامی که استفراغ خاتمه یافت، اسهال را درمان کنید.
تمام غذاها و نوشابه های جدید را با قاطعیت حذف کنید (این شامل سبزیجات و میوه جات به جز سیب و موز نیز می شود.) به کودک شیر گاو و یا شیر خشک با فرمول شیر گاو ندهید. تا هنگامی که پزشک تأیید نکرده است،استفاده از آنتی بیوتیک ها را قطع نکنید. کودک را تشویق کنید که مقادیر زیادی مایعات برای جلوگیری از کم آبی بنوشد که چای، ژلهٔ آبکی معطر و محلول های تجارتی که از داروخانه قابل تهیه است، برای این کار بسیار مناسب هستند. درمان را تا زمانی که اسهال کودک برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت قطع شود، ادامه دهید.
ـ موارد احتیاط:
۱. به نوزادان داروهای ضد اسهال ندهید. زیرا فایده ای ندارند و می توانند موجب عوارض وخیم شوند.
۲. غذاهای جامد، اسهال را بدتر می کنند و می توان بدون هیچ گونه نگرانی خاصی برای سلامت عمومی کودک، از آنها اجتناب کرد.
۳. گوش به زنگ علائم کم آبی باشید که شامل کم شدن دفعات ادرار، کاهش حجم ادرار، ادرار با بوی زیاد و سیاه رنگ، خشکی دهان، چشم های فرورفته، گریهٔ بدون اشک، گیجی، تنفس سریع یا آهسته و ملاج فرو رفته در نوزاد می باشد.
۴. اگر هر کدام از این علائم را دیدید، به پزشک مراجعه کنید.
۵. غذاهائی که به طور نامناسب تهیه و یا منجمد شده اند، یکی از علل شایع اسهال وخیم در نوزادان هستند، به خصوص در مکان هائی مانند پیک نیک و اردو و سفر و هنگام قطع برق که امکانات یخچال و اجاق گاز در دسترس نیست.
ـ درمان پزشکی:
در صورت وجود علائم کم آبی، پزشک درجهٔ وخامت آن را تعیین خواهد کرد (از دست رفتن پنج درصد وزن نوزاد به عنوان کم آبی وخیم تلقی می شود.) کشت مدفوع برای پیدا کردن باکتری انجام خواهد گرفت.
در صورت لزوم، کودک شما بستری خواهد شد. تا مایعات داخل وریدی به او داده شود و عملکرد روده ها ارزیابی شود.


منبع:ویستا
ویرایش و تلخیص:آکاایران