جرب در کودک

جرب نوعی عفونت پوستی است که به وسیله هیره (سارکوپتس اسکابی) که یک حشرهٔ خزنده و به زحمت قابل دیدن است، ایجاد می‌شود. حشره در زیر پوست سوراخ‌خائی حفر می‌کند و در آن‌جا تخم می‌‌گذارد. تخم‌ها سریعاً سر بر می‌آورند و هیره‌های نابالغ برای دو هفته دالان‌هائی حفر می‌کنند تا این‌که بالغ شوند. هیره‌های بالغ دور فولیکول‌های مو تجمع پیدا می‌کنند، جفت‌گیری می‌کنند و سپس دوره را مجدداً تکرار می‌کنند.

جرب به‌راحتی در اثر تماس مستقیم به دیگران منتقل می‌شود. ولی ندرتاً از طریق حیوانات انتقال می‌یابد.
آلودگی با هیره‌ها عمدتاً در بین انگشتان پاها و دست‌ها، روی کف دست، در حفره آرنج و روی آلت تناسلی به‌وجود می‌آید. از آن‌جائی که هیره‌ها می‌توانند نوک پستان زن شیرده را نیز آلوده کنند، گاهی با شیر خوردن بچه این ضایعات روی صورت آنها ایجاد می‌شود. در سال‌های اخیر شکل آلودگی جرب تغییر کرده است و به جای آن‌که در جاهای مشخصی روی دهد، بیشتر کل بدن را آلوده می‌کند.
● علائم و نشانه‌ها:
حفاری حشرات و واکنش‌های حساسیتی نسبت به خود آنها در زیر پوست موجب خارش شدید می‌شود. کودک محل را می‌خاراند و بدین ترتیب عفونت‌های ثانویه ایجاد می‌کند.
تشخیص به این صورت انجام می‌شود که بر روی پوست، نقاط قرمز رنگی به‌وجود می‌آیند که همان دهانهٔ تونل‌های هیره‌ها هستند و خطوط خاکستری یا سیاه رنگی نیز وجود دارند که همان تونل‌ها هستند.
با این حال، گاهی اوقات، با خراش دادن این اشکال به‌هم ریخته می‌شوند.
● مراقبت خانگی:
می‌توان با استفاده از لوسیون یا پماد حاوی هگزاکلریدگامابنزن یا کروتامیتون، هیره‌ها را از بین برد. قبل از استفاده از آنها با پزشک مشورت کنید.
پماد را به تمام بدن بجز سر و صورت بمالید. اگر صورت نوزاد شما با جرب آلوده شده است، قبل از استفاده از هر داروئی با پزشک مشورت کنید. به علت این‌که جرب خیلی سریع در بین اعضاء خانواده پخش می‌شود، تمام اعضاء خانواده باید در یک زمان درمان شوند. درمان را می‌‌توان یک یا دوبار تکرار کرد. برای بهبود موقت خارش می‌توانید از داروهای ضد هیستامینی استفاده کنید.
● موارد احتیاط:
۱. اگر بعد از درمان، ضایعات همچنان روی پوست باقی ماندند، علت آن می‌تواند آلودگی مجدد، یا واکنش حساسیتی پایدار و یا عفونت‌ ثانویه باشد. سعی نکنید با امید به آن‌که بالاخره خوب خواهد شد، به درمان ادامه دهید. سریعاً کودک را به پزشک نشان دهید.
۲. با شستشوی دقیق، هیره‌های لباس زیر، رختخواب و حوله‌ها را پاک کنید.
۳. لیندین چه به صورت پماد و چه به صورت لوسیون سمی است. سعی کنید مواد حاوی لیندین را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
● درمان پزشکی:
پزشک، برای درمان عفونت‌های ثانویه آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی و برای تخفیف واکنش‌های حساسیتی مواد ضد هیستامین تجویز خواهد کرد.


منبع:ویستا
ویرایش و تلخیص:آکاایران