خواب آلودگی

باز هم در خدمت شما هستیم با مقاله ای دیگر از بخش کودک آکاایران ، در این مقاله می خواهیم به علل خواب آلودگی و درمان این مشکل بپردازیم . مشکلی که در بیشتر کودکان و حتی بزرگسالان دیده می شود . در این عارضه فرد همیشه احساس خستگی و خواب آلودگی را در خود احساس می کند . پس اگر میخواهید با این موضوع آشنا شوید با ما در این بخش از آکاایران همراه باشید.

خواب آلودگی

اکثر افراد بزرگسال به هفت تا هشت ساعت خواب شب نیاز دارند درحالیکه بعضی به مقدار بیشتر و بعضی کمتر نیازمندند.کم خوابیدن یا بد خوابیدن می تواند عواقب جدی به دنبال داشته باشد. نداشتن خواب خوب کافی با مشکلات جدی سلامتی مثل فشارخون بالا، بیماری های قلبی، سکته، دیابت، اضافه وزن و جنون در ارتباط است.
اگر به اندازه کافی می خوابید اما باز هم همیشه احساس خواب آلودگی دارید، ممکن است دچار اختلال خواب باشید. اختلالات خواب توانایی فرد برای خوابیدن یا بیدار ماندن را برهم می زند یا ممکن است موجب رفتارهای عجیب حین خواب شود مثل خواب گردی. برخی اختلالات خواب حتی موجب حمله خواب می شود که در آن فرد بی اراده در طول روز خوابش می برد.

● علائم :
خواب آلودگی در کودکی که قبلاً از نظر هوشیاری مساله ی نداشته است نشانه بیماریهای مختلف می باشد از آنجمله می توان به تب، پایین بودن دمای بدن ، کمتر از حد طبیعی) یا بی آب شدن بدن (Dehydration) اشاره کرد، همچنین می تواند قبل یا بعد از تشنج یا بر اثر استفاده از داروهایی مانند آنتی هیستامین اتفاق بیافتد.

● آیا خطرناک است؟
اگر کودکی خواب آلود باشد اما ناراحتی احساس نکند و دمای بدن او طبیعی باشد و از جهات دیگر نیز مساله ای وجود نداشته باشد دلیلی برای نگرانی نیست و کودک احتمالاً مختصری احساس خواب دارد اما اگر کودک بعد از بهبودی یافتن از بیماریهای عفونی چون سرخک یا آبله مرغان خواب آلود شود و از سردرد و درد گردن شکایت کند می تواند نشانه ورم مغز، مننژیت یا سندروم ری باشد که همه آنها بیماریهایی خطرناک هستند و باید فوراً درمان شوند.
● ابتدا چه کار باید بکنید؟
۱) درجه حرارت بدن کودک را اندازه بگیرید اگر بیشتر از ۳۸ درجه باشد دچار تب است و اگر کمتر از ۳۵ درجه باشد دچار کاهش دمای بدن یا Hypothermia شده است.
۲) اگر خواب آلودگی همراه با اسهال و استفراغ باشد مصرف مایعات کودک را بالا ببرید تا جلو بی آب شدن بدن (Dehydration) گرفته شود.
۳) بررسی کنید که آیا کودک ضربه مغزی داشته است یا نه.
۴) کودک را از نظر سردرد یا درد گردن بررسی کنید.
۵) تنفس کودک را بو کنید شاید الکل خورده باشد و یا گنجه داروها را نگاه کنید شاید داروهای خواب آور مصرف کرده باشد (به اطراف کودک نیز توجه کنید شاید ماده مسموم کننده ای مصرف کرده و شما بتوانید آنرا پیدا کنید).
۶) اگر کودکتان دچار تشنج شده است بعد از تمام شدن غش یا حملات تشنجی بگذارید استراحت کند.
● آیا مشورت با دکتر لازم است؟
اگر درجه حرارت بدن کودک بیشتر از ۳۸ درجه یا کمتر از ۳۵ درجه باشد و به سختی بیدار شود فوراً با دکتر مشورت کنید همچنین اگر دچار سردرد یا درد گردن است و یا به تازگی به سرخک، آبله مرغان یا اوریون مبتلا بوده است بلافاصله دکتر را مطلع سازید.
● دکتر چه اقدامی انجام خواهد داد؟
دکتر بعد ازآنکه کودک را معاینه کرد به تعیین علت خواب آلودگی پرداخته و درمان مناسب با آنرا ارائه خواهد کرد.

خواب آلودگی, درمان خواب آلودگی, علائم خواب آلودگی

خواب آلودگی

دلایل خستگی و خواب آلودگی

همیشه دلیل خواب آلوده بودن و خستگی، کمبود خواب یا کار زیاد نیست. دلایل بسیاری وجود دارد که می تواند سبب شود شما همیشه احساس خستگی کنید.

در اینجا به مواردی اشاره می کنیم:

عفونت ها

گرچه عفونت ها علایم ظاهری بسیاری دارند اما گاهی ممکن است عفونتی در بدن شما در حال گسترش باشد بدون آن که شما متوجه آن باشید یا پزشک تشخیص داده باشد. مثلا در بیماری مربوط بهسیستم ایمنی، عفونت ممکن است خود را به شکل خستگی شدید بروز دهد.

آلرژی ها

جالب است بدانید هیستامین و دیگر ترکیب های شیمیایی که بدن برای مقابله با آلرژی ترشح می کند، خواب آور هستند.

از سوی دیگر سرفه، عطسه ی ناشی از بوییدن یک گل یا التهاب دستگاه تنفسی به دلیل ورود هاگ ها به درون بینی سبب بی خوابی می شود.

کم خونی

اصلی ترین کار گلبول های قرمز رساندن اکسیژن از ریه ها به دیگر ارگان ها است. وقتی فردی دچار کمبود گلبول قرمز می شود یا اختلالی در عملکرد گلبول ها پیش می آید فرد دچار کم خونی شده و در ضمن به قدری احساس خستگی می کند که از انجام کارهای معمول روزمره برنمی آید.

به هم ریختگی هومورنی

در زنان، کاهش هورمون استروژن در اغلب موارد می تواند سبب کاهش وزن، خستگی، کاهش میل جنسی و در کل کاهش اشتیاق شود.

افسردگی
شما ممکن است افسردگی را به عنوان یک اختلال عاطفی بشناسید اما این مشکل ممکن است با بسیاری از علایم فیزیکی هم مرتبط باشد. خستگی، سردرد و از دست دادن اشتها از جمله علایم شایع افسردگی هستند. اگر شما برای چندین هفته احساس خستگی می کنید پزشک خود را ملاقات کنید.
راه درمان: افسردگی به خوبی به روان درمانی و استفاده از داروها پاسخ می دهد.

خواب آلودگی, درمان خواب آلودگی, علائم خواب آلودگی

درمان خواب آلودگی

کم کاری تیروئید
تیروئید یک غده کوچک است که در گردن قرار دارد. این غده متابولیسم شما را کنترل می کند و سرعتی که بدن غذا را به انرژی تبدیل می کند تنظیم می کند. وقتی که تیروئید کم کار می شود عملکرد متابولیسمم بسیار آهسته می شود و باعث احساس کندی و افزایش وزن می شود.

مصرف زیاد کافئین
در مقادیر متعادل، کافئین می تواند هوشیاری و تمرکز شما را بهبود بخشد. اما استفاده بیشتر از حد باعث افزایش ضربان قلب، فشار خون و احساس عصبانیت می شود. مطالعات نشان می دهند که مصرف بیش از حد کافئین در برخی از افراد باعث احساس خستگی می شود.

عفونت ادراری مخفی
اگر سابقه ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری داشته اید احتمالا با احساس سوزش، درد و احساس فوریت در ادرار کردن آشنایی دارید. اما عفونت همیشه خود را با این علایم مشخص آشکار نمی کند. در برخی موارد خستگی تنها علامت است. یک آزمایش ادرار به سادگی این عفونت را نشان می دهد.

وب سایت کودکانه
ویرایش و تلخیص:آکاایران