برداشتن لوزه و لوزه سوم

بارها با پدران و مادرانی مواجه ‌شده‌ام که حرفشان این بوده است، ما را از سردرگمی نجات دهید. پزشک اطفال مخالف عمل - پزشک گوش، گلو و بینی موافق عمل - خاله، عمه، دایی و عمو می‌‌گویند خداوند که لوزه و لوزه سوم را آفریده حتما حکمتی داشته است - شیادان هم می‌‌گویند با (تل) درآوردن مشکل کودک حل می‌‌شود اما واقعیت این است، آنان که آگاه‌ترند موفق‌ترند. اول با هم شیادان (تل) در‌آور، که گاهی قادرند افراد با تحصیلات عالی را فریب دهند در زباله‌دان تاریخ انداخته و بعد به اعتقادات خاله، عمه، دایی و عمو احترام گذاشته و می‌‌گوییم درست است.

خداوند که لوزه و لوزه سوم را آفریده حکمتی داشته است. آفرینش چشم هم حکمتی داشته است، اما وقتی لازم شود یک چشم انسانی را برای سلامت سایر اعضاء و ادامه زندگی از حدقه خارج می‌‌نماییم. پس هر آمدنی حکمتی دارد و هر رفتنی هم حکمتی.
آمدن شما به اختیار خودتان نبوده است، ولی رفتن شما به درجات قابل ملاحظه‌ای در اختیار شماست. مهم دانستن حکمت از دست دادن است، چرا باید از دست بدهم؟ حکمت از دست دادن یا برداشتن لوزه و لوزه سوم این است که متخصص گوش، گلو و بینی فواید و زیان‌های باقی بودن لوزه و لوزه سوم را با نبودنش در ترازوی سال‌ها تجربه و دانش تخصصی گزارده و اظهار می‌‌دارد عدمش وجود دارد. گاهی لوزه سوم کودک ده ماهه و گاهی هم لوزه یک انسان شصت ساله را عمل می‌‌کنیم. هنگامی که فرزندتان با مشکل لوزه و لوزه سوم مواجه است، روش علمی و عاقلانه این است که مدت شش ماه تحت‌نظر یک پزشک متخصص گوش، گلو و بینی باشد و از این شاخه به آن شاخه پرواز نکنید.
مشاهدات خود را بدون افراط و تفریط بیان کرده و به پزشک معالج اعتماد کنید. گاهی یک دوره درمان آنتی‌بیوتیکی مناسب همراه با رعایت بهداشت دهان، دندان، بینی، زبان و گلو و تغییر عادات غذایی مشکل برطرف می‌‌شود.
در این مدت جزییات شرح حال و معاینه فیزیکی مکرر خیلی از مسایل را بر متخصص گوش، گلو، بینی روشن می‌‌کند و این روشن‌بینی کمک بسیار بزرگی در تصمیم‌گیری جراح می‌‌باشد.
عمل لوزه و لوزه سوم یک اورژانس نیست. بیمار، والدین و پزشک هر سه زمان کافی در اختیار دارند که به بررسی بپردازند.

مجله خانواده سبز
ویرایش و تلخیص:آکاایران