به گزارش آکاایران گاهی اوقات کودکان دچار عرق ریزش بیش از اندازه می شوند به همین دلیل مادران شکایت می کنند که زیر سر کودک شان هنگام خواب خیس می شود. در این کودکان چند مساله باید مورد توجه قرار بگیرد. اولین مورد درجه حرارت اتاق است. درجه حرارت اتاق باید در فصل های مختلف سال گرم تر از حالت عادی نباشد. زیرا در اثر درجه حرارت بالا، درجه حرارت کودکان نیز بالا می رود و عرق می کنند. این امر گاهی حتی باعث کمبود آب بدن آنها می شود. به همین دلیل توصیه می کنم به کودکانی که زیاد عرق می کنند میزان بیشتری مایعات بخورانید. مورد دومی که باعث عرق ریزش در ناحیه پشت سر می شود، بیماری نرمی استخوان است. بیماری نرمی استخوان در اثر کمبود کلسیم ایجاد می شود و یکی از علایم آن این است که کودک دچار عرق ریزش و سستی توأم با سایر علایمی که پزشک در کودک بررسی می کند، است. به عنوان نمونه دیر نشستن، دیر دندان درآوردن و مچ پهن این گروه از کودکان، علایمی است که پزشک آنها را در نظر می گیرد. یکی از عوامل به وجود آورنده این مشکل، عدم مصرف قطره ویتامین a+d است. چنانچه این مشکل تشخیص و تایید شود توصیه می شود ویتامین d برای این گروه از کودکان بیشتر تجویز شود.

این مشکل به خصوص در فصل زمستان که آفتاب کم است و بدن کودک کمتر در معرض تابش آفتاب قرار می گیرد، بیشتر دیده می شود. مورد دیگری که بین کودکان باعث ایجاد عرق ریزش به خصوص در پشت سر، دست ها و دیگر قسمت های بدن می شود و علایم خاصی ندارد، داشتن زمینه خانوادگی است که معمولا این مشکل را در پدر خانواده می بینیم.

چنانچه عرق ریزی این گروه کودکان بیش از حد باشد، توصیه می شود از مایعات بیشتری استفاده کنند. از طرفی این کودکان مقداری سدیم نیز دفع می کنند بنابراین بهتر است از مواد حاوی سدیم بیشتر بخورند.

در صورتی که عرق کردن دست و پای نوزاد یا جاهای دیگر بدن او بیش از حد طبیعی باشد، می تواند برای هر پدر و مادری نگران کننده باشد؛ در بیشتر موارد والدین چون علت آن را نمی دانند، سر در گم می شوند. ولی نباید خیلی نگران باشید چون این مساله به راحتی قابل حل است.

پرسش: سر نوزادم در بیشتر مواقع عرق می کند و به نظرم غیر طبیعی است؛ دلیل آن چیست و راه درمان را نیز توضیح دهید.

پاسخ:بیشتر موارد تعریق زیاد نوزاد یا کودک به خاطر کمبود ویتامین D است. برای درمان می توانید از شربت اوستیوکیر استفاده کنید و روزی نیم ساعت نوزاد خود را در آفتاب مستقیم قرار دهید، زیرا نور خورشید یکی از منابع اصلی ویتامین D است.

منبع :