آکاایران  

شیرین سیاح فر در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در رابطه با بیماری های عفونی شایع در کودکان که به عفونت کلیه و حتی پیوند منجر می شود گفت: پیوند کلیه در کودکان کشور در حال افزایش است و این به دلیل آن است که شرایطی فراهم شده که به راحتی پیوند کلیه در کودکان انجام می شود.

به گزارش آکاایران وی ادامه داد: تظاهرات غیرشایع در زمینه کلیه یکی از مواردی است که به دلیل پایین آمدن ایمنی بدن کودکان رخ می دهد که خانواده ها و پزشکان باید نسبت به آن آگاه باشند.

سیاح فر ادامه داد: نحوه مراقبت از سوی پزشکان و پرستاران کنترل عفونت آنها در بیمارستان زمانی که کودک پیوند کلیه می شود و نحوه واکسیناسیون قبل و بعد از پیوند از مواردی است که باید در این زمینه مورد توجه قرار گیرد.

فوق تخصص بیماری های عفونی اطفال در مورد دلایل ابتلای کودک به عفونت های کلیه گفت: عفونت های کلیه و مجاری ادرار در کودکان که منجر به پیوند می شود گاهی وراثتی و گاهی اکتسابی است با این وجود زمانی پیوند برای کودک لازم می شود که کلیه درگیر شده نارسا می شود و عملکرد خود را از دست می دهد.

وی تصریح کرد: گاهی تشدید عفونت و نیاز به پیوند زمان بر است و از طفولیت تا نوجوانی و جوانی طول می کشد و بروز داده نمی شود البته انجام پیوند به وزن کودک، سن و نوع بیماری او بستگی دارد.

سیاح فر ادامه داد: عفونت مجاری ادراری و کلیه اگر چه به ظاهر بیماری ساده ای است اما اگر در سن کودکی به درستی درمان نشود و مکرر اتفاق افتد در عملکرد کلیه اثر سوء می گذارد و اختلال ایجاد می کند در نتیجه کلیه دچار عفونت شده و این عفونت به دلیل ساختاری و آناتومی سیستم ادراری مشکل ساز می شود.

فوق تخصص بیماری های عفونی اطفال افزود: ابتلای کودک به تب بی علت از علائم عفونت ادراری است که باید والدین آن را جدی بگیرند. این در حالی است که علائم عفونت کلیه در سن شیرخوارگی و اوایل کودکی ممکن است اختصاصی نباشد و تنها علامت آن با تب همراه باشد.

وی گفت: زردی طولانی مدت در نوزاد و همچنین علائم بیماری های گوارشی در سنین بعدی مانند ابتلای کودک به بیماری های روده ای و اسهال و همچنین تغییر رنگ و بوی ادرار، بیقراری در هنگام ادرار کردن از مواردی است که والدین باید آن را به عنوان علائم عفونت مجاری ادرار و کلیه در نظر بگیرند.

سیاح فر افزود: حتی زمانی که کودک بزرگتر می شود اگر به هنگام ادرار سوزش داشته با قطع و وصل شدن همراه باشد یا دچار شب ادراری شود یا اگر کودک دچار بی اختیاری در ادرار کردن شود از علائم دیگر ابتلای کودک به عفونت مجاری ادرار و کلیه است که باید جدی گرفته شود.

فوق تخصص بیماری های عفونی اطفال از برگزاری اولین سمینار عفونت در پیوند کلیه کودکان از امروز تا پنجم تیر در بیمارستان رسول اکرم(ص) به مدت 3 روز خبر داد و گفت: در این سمینار تمام مباحث مربوط به عفونت های مجاری ادرار مراقبت های پزشکی، بیماریهای شایع مجاری ادرار در کودکان،علائم بیماری و پیوند کلیه مورد بررسی قرار می گیرد.

منبع :