آکاایران  

آکاایران: درمان خودسرانه زردی در نوزادان ممنوع!

به گزارش آکاایران  وقتی با بروز زردی در فرزندتان مواجه می شوید بهتر است به درمان خودسرانه نپردازید و از توصیه های دیگران کمک نگیرید و مستقیما به پزشک اطفال مراجعه کنید و طبق تجویز وی درمان را شروع کنید

هادی سماعی در رابطه با بیماری زردی در نوزادان اظهار داشت: ۵۰ درصد نوزادان تازه متولدشده زردی دارند؛ ولی همه آنها به درمان نیازی ندارند، چراکه بیشتر موارد زردی در نوزادان طبیعی و فیزیولوژی است چراکه کبد آنها هنوز فعال نشده و پس از گذشت چند روز این مشکل در بین آنها رفع می شود.

وی افزود: زردی طبیعی یا فیزیولوژی به زردی می گویند که در ۲۴ ساعت اول عمر وجود نداشته باشد ولی اگر زردی در نوزاد از روز دوم یا سوم تولد ایجاد شد و تا ۷ الی ۱۰ روز بعد ادامه پیدا کرد زردی دیگر فیزیولوژی نبوده و نیاز به درمان بر اساس تشخیص پزشک دارد.

فوق تخصص نوزادان ادامه داد: زردی که ابتدا از صورت نوزاد شروع شود و به تدریج سایر قسمت های بدن وی را فراگیرد اصولاً زردی غیر فیزیولوژی بوده و بسیاری از والدین تلاش می کنند با استفاده از نور مهتابی زردی نوزاد خود را درمان کنند؛ در حالی که این مسئله غلط است و هیچ گونه فایده ای در درمان نوزاد ندارد.

سماعی با تأکید بر اینکه روش های غلط و خودسرانه توسط والدین برای درمان زردی، بیماری نوزاد را تشدید می کند، تصریح کرد: دادن پودر گلوکز یا آب قند به نوزاد زردی آن را بیشتر کرده و خطرناک است لذا توصیه می شود والدین به هیچ عنوان درمان خودسرانه برای کودکشان نداشته باشند.

وی با اشاره به اینکه پزشکان اصولاً استفاده از لامپ فلورسانس را به عنوان فتوتراپی برای نوزاد توصیه می کنند، گفت: این لامپ ها باید از مراکزی که پزشکان پیشنهاد می دهند تهیه شود چراکه در غیر این صورت ممکن است به دلیل عدم اعتبار شرکت طول عمر لامپ تمام شده باشد و درمان نوزاد انجام نشود.

فوق تخصص نوزادان با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد نوزادان زردی آنها فیزیولوژی است، خاطرنشان کرد: برای درمان زردی غیر فیزیولوژی نوزاد یا باید در بیمارستان بستری شود یا لامپ فلورسانس مخصوص از شرکت های معتبر تهیه و با فاصله مناسب نوزاد را به صورت لخت در معرض آن قرار داد.

سماعی خاطرنشان کرد: در شرایط استثنایی درمان زردی با توجه به تشخیص پزشک از طریق تعویض خون نوزاد یا تجویز دارو انجام می شود

فارس

منبع : دکتر سلام

منبع :