آکاایران: انجام تکالیف مدرسه توسط فرزند

آکاایران چگونه باید فرزندمان را به انجام تکالیف مدرسه علاقه مند کنیم و وی را مشتاق این امر کنیم راهنمایی و کمک والدین در این زمینه مفید است اما تا حدی و باید به عهده خود دانش آموز باشد و به آن عمل کند

حامد حسین خیرخواه، کارشناس ارشد علوم تربیتی با اشاره به راهکارهایی در رابطه با ترغیب فرزندان برای انجام به موقع و بهتر تکالیف مدرسه گفت: جذاب کردن انجام تکالیف مانند صفحه های رنگی به همراه تصاویر کودکانه و کارتنی دلخواه دفتر و کتاب مدرسه و کاربردی بودن خود تکالیف از جمله مواردی است که باعث می شود دانش آموز برای انجام تکالیف مدرسه رغبت بیشتری داشته باشد.
وی در ادامه افزود: تعیین حداکثر زمان برای انجام تکالیف نیز می تواند از عدم انجام تکالیف در ساعات آخر شب جلوگیری کند زیرا در ساعات آخر شب به دلیل بی حوصلگی و خستگی و خواب آلودگی انجام تکالیف برای آنان سخت تر می شود .
دکتر خیرخواه در مورد غیر مفید بودن تعیین جایزه و یا تنبیه در این رابطه گفت: تعیین جایزه برای انجام تکالیف می تواند اثرات منفی بر روی تربیت فرزندان داشته باشد چرا که با این عمل اثرات منفی که بر روی تربیت و شکل گیری شخصیت فرد دارد می تواند مشکلاتی از قبیل ایجاد توقع بی مورد تشویق و تشکر برای انجام وظایف را در بزرگسالی برای فرد ایجاد کند.
این کارشناس ارشد علوم تربیتی خاطر نشان کرد: در سال اول ابتدایی انجام تکالیف بیشتر با راهنمایی و کمک والدین صورت می گیرد و در سال دوم و سوم و . . . این راهنمایی ها کمتر شده و تا سال پنجم به پایان می رسد و دانش آموز از سال پنجم ابتدایی به بعد باید در انجام تکالیف مدرسه به طور مستقل رفتار کرده در انجام تکالیف باید به تنهایی و بدون کمک والدین صورت گیرد.
باشگاه خبرنگاران جوان

به گزارش آکاایران منبع : دکتر سلام

منبع :