آکاایران می خواهیم به انواع خطرات ناشی از تلفن همراه برای کودک اشاره کنیم موبایل و تلفن همراه بیشترین خطر را برای خردسالان دارند و مهمترین آسیب ها را به آن ها وارد می کنند

به گزارش آکاایران هرچند هنوز در مورد قطعی بودن این نتایج، بحث هایی وجود دارد اما در ادامه به چند نکته که باعث افزایش این خطرات در کودکان می شود، اشاره کرده ایم. در دنیای امروز بیشتر سرگرمی آدم ها تلفن های همراه، اینترنت و شبکه های مجازی است و در این بین کودکان بیش از هر چیز دیگری والدین خود را سرگرم این وسایل می بینند درحالی که باید بدانیم امواج بی سیم چه خطرهایی برای کودکانمان دارد. در این گزارش به بخشی از این خطرها اشاره کرده ایم که خواندنش خالی از لطف نیست. وقتی تلفن هوشمندمان را در زمان رانندگی طولانی یا هنگام انتظار در صف های طولانی سوپرمارکت به کودکمان می دهیم، ممکن است در وهله اول به ما کمک کند تا کارمان را راحت تر انجام دهیم اما قطعا سلامت کودکمان را با این کار به خطر انداخته ایم.

 
۱٫افزایش اختلالات خواب
نتایج مطالعات نشان می دهند افرادی که بیشتر در معرض امواج رادیویی با فرکانس پایین از تلفن همراه هستند به سختی به خواب می روند و الگوی خواب آنها نیز تغییر می کند. شروع افسردگی و فشارخون نیز با کم خوابی در ارتباط است. گزارش ها مبین این مطلب هستند که اکثر کودکان به خصوص پسرها هنگام خواب گوشی خود را زیر بالش خود می گذارند.
۲٫ تاثیر منفی بر رشد و نمو
 
طبق آزمایش مقایسه ای که روی گیاهان در معرض امواج بی سیم و گیاهان بدون وجود امواج بی سیم انجام گرفت، مشاهده شد گیاهانی که تحت تاثیر امواج بودند هیچ رشدی نداشتند. این درحالی است که گیاهانی که در ارتباط با امواج بی سیم نبودند رشد معمولی خود را داشتند.
 
۳٫ رابطه با سرطان
مطالعات موردی و گزارش های زیادی روی حیوانات انجام شده درحالی که این مطالعات روی انسان ها به ندرت صورت پذیرفته است. در نتیجه قطعیت در این زمینه بحث برانگیز بوده است. هرچند نمی توان نادیده گرفت که بسیاری از مدل های حیوانات نشان می دهند قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیس، خطر رشد تومور را افزایش می دهد. دستگاه های بی سیم از امواج رادیویی، یکی از اشکال امواج الکترومغناطیس هستند که برای برقراری ارتباط، از برج های مخابراتی استفاده می کنند. باوجود اینکه انرژی فرکانس رادیویی (RF) که از این دستگاه ها ساطع می شود نسبتا ضعیف است، شواهد بیانگر این هستند که خطرات سلامت را به وجود می آورند. در سال ۲۰۱۱، آژانس بین المللی تحقیقاتی سرطان، عضو سازمان سلامت جهانی (WHO)، انرژی فرکانس رادیویی را به عنوان یکی از عواملی طبقه بندی کرد که احتمالا برای انسان، سرطان زاست.
همچنین اخیرا مطالعه ای در سوئد به این نتیجه رسید که استفاده از تلفن همراه، مخصوصا قبل از ۲۰ سالگی، خطر یک نوع خاص تومور مغزی را در طول زمان بالا می برد. به همین دلیل، در بعضی از کشورهای اروپایی، استفاده از اینترنت Wi-Fi در مدارس ممنوع است. درحالی که متخصصان نگران دستگاه های بی سیم هستند، تلفن های همراه بیشترین خطر بالقوه را دربرمی گیرند زیرا انسان ها آنها را به گوششان و در واقع به مغزشان نزدیک می کنند. کودکان بیشتر از هرکسی نسبت به انرژی فرکانس رادیویی حساس هستند چرا که بدن آنها هنوز در حال رشد است. به گفته پزشکان، جمجمه کودکان نازک تر است و میزان مایعات بیشتری نسبت به بزرگسالان در آن وجود دارد.
در نتیجه امواج، عمیق تر در آن نفوذ می کنند. هنگامی که یک کودک تلفن همراه را به گوش خود نزدیک می کند، می تواند تا ۱۰ برابر انرژی RF را در مقایسه با یک بزرگسال جذب کند. در این نقطه از زمان، راه برگشتی وجود ندارد؛ ما در دنیای دیجیتالی زندگی می کنیم که استفاده از تکنولوژی بی سیم در آن رو به رشد است. کودکان ما هر روزه از سوی دستگاه های گوناگونی در معرض امواج هستند (تلفن های همراه، تبلت ها، لپ تاپ ها و…) که اثر تجمعی بر آنها دارند. حتی اگر برای کودکان خود محدودیت به وجود بیاورید، آنها در معرض امواج RF متصل به Wi-Fi خانه، مکان های عمومی، مدرسه و… قرار می گیرند. در نتیجه نمی توانیم فرزندانمان را کاملا در امان نگه داریم.
ما همچنان درحال یادگیری و مطالعه درمورد آثار امواج بی سیم هستیم و شواهد علمی قطعی در دست نداریم. سازمان سلامت جهانی در نظر دارد تا سال ۲۰۱۶، ارزیابی خطر تمام آثار سلامت ناشی از تماس با RFرا بر اساس مطالعات، تهیه کند. باوجود این، مساله سرطان مغز به دلیل ناشناختگی ها و پیچیدگی هایی که دارد و همچنین به دلیل وجود شواهد رو به رشد ارتباطش با استفاده از تلفن همراه و امواج بی سیم، هنوز جدی تلقی می شود.
از نظر بسیاری از متخصصان، والدین باید اقدامات پیشگیرانه ای انجام دهند. تا زمانی که دریابیم امواج ساطع شده از دستگاه های الکترونیکی قابل حمل کاملا بی خطر هستند، باید فرض را بر این بگذاریم که مضر هستند.
۴٫ استفاده از حالت پرواز
قبل از اینکه تلفن همراه خود را به فرزندتان بدهید، آن را روی حالت پرواز تنظیم و اینترنت آن را نیز قطع کنید. در غیر این صورت آنتن دستگاه به نزدیک ترین برج مخابراتی متصل می شود و پالس های انرژی RF را در هر ۹/۰ ثانیه دریافت می کند. اگر فرزندتان نیاز به دیدن فیلم یا عکسی داشت، ابتدا آن را دریافت کنید و سپس وارد حالت پرواز شوید.
۵٫ تماس تلفنی بی خطر
هنگامی که کودکتان با تلفن صحبت می کند از هدفون استفاده کنید. این کار باعث نزدیک نشدن تلفن به گوش می شود. حتی چند سانتی متر فاصله، تاثیر مخرب بسیار کمتری بر مغز کودک خواهد داشت. هنگامی که سیگنال تلفن ضعیف است مثل زمانی که درحال رانندگی یا در آسانسور هستیم، کودکان نباید با تلفن صحبت کنند. درحالت سیگنال ضعیف، اثرامواج به مراتب بیشتر از حالت عادی است. به یاد داشته باشید تلفن های بی سیم با خطوط ثابت نیز دارای امواج RF هستند.
۶٫ موبایل نخریدن تا ۱۲ سالگی
جمجمه کودکان تا حدودا ۱۵ سالگی به ضخیمی جمجمه بزرگسالان نیست و محدود کردن دسترسی آنها به تلفن همراه تا ۱۲ سالگی خطرات ناشی از امواج را در این سال ها کاهش می دهد. پس از آن، فرزندتان باید به این درک برسد که نحوه استفاده درست از تلفن همراه چیست و اینکه نباید تلفن همراه را در جیب خود قرار دهد.
گاهی تلفن همراهت را خاموش کن!
در مورد خطرات امواج بی سیم روی کودکان باید بگوییم در وهله اول سن، جنسیت و شرایط زندگی بسیار اهمیت دارد اما باید این را بدانیم که به هر حال امواج بی سیم روی کودکان اثر مخرب دارند و آنها بیش از افراد دیگر در معرض آسیب هستند. درست است که این امواج دیده نمی شوند اما این مساله باعث نمی شود آنها را نادیده بگیریم. والدین باید بدانند استفاده بیش از اندازه کودکان از وسایلی مانند تبلت، تلفن همراه، اینترنت و… نه تنها کمکی به آنها نمی کند بلکه استرس آنها را بالا می برد و ممکن است حتی در درازمدت آنها دچار سردرد های مزمن نیز بشوند.
حتی تمرکز خیلی از کودکان ممکن است به دلیل استفاده زیاد از این دستگاه ها پایین بیاید و قدرت یادگیری شان کم شود. باز هم اشاره می کنم هنوز اثر مخرب این گونه امواج ثابت نشده است اما قطعا استفاده زیاد از این گونه وسایل اثر منفی ای روی کودک می گذارد. مساله دیگری که می توانم به آن اشاره کنم این است که این امواج ممکن است کودکان را دچار استرس نیز بکند. برای رهایی از این امواج و دور نگه داشتن کودکان از این امواج حتما هنگام خواب گیرنده های خود را خاموش کنید و به جای اینکه ساعت را با تلفن همراه های خود بگذارید از ساعت های زنگ دار استفاده کنید تا این امواج کمتر شما را اذیت کند.

منبع : دکتر سلام

منبع :