آکاایران اگر کودکتان میل و اشتهایی به خوردن غذا ندارد باید از روش هایی موثر در این زمینه مک بگیرید تا اشتهای وی را تحریک کنید و موجب تقویت آن شوید با در پیش گرفتن برخی روش های ساده می توانید خورد و خوراک فرزندتان را تنظیم کنید

به گزارش آکاایران کودکتان خوب غذا نمی خورد؟ تمایلی به خوردن میوه، سبزیجات یا مکمل های غذایی از خود نشان نمی دهد؟

در این صورت ممکن است دچار استرس شوید. با خود فکر می کنید که کودکتان ممکن است دچار سطحی از سوء تغذیه شده و بدین ترتیب نتواند منحنی رشد خوبی داشته باشد. در این مقاله راهکارهای ساده ای به شما ارایه می کنیم که استفاده از آنها می توانید کودک را برای بهتر خوردن ترغیب کنید.

برنامه داشته باشید

یادتان باشد کودکان باید هر سه تا چهار ساعت یک بار مواد غذایی مصرف کنند. در واقع می توان اینگونه تصور کرد که به جز سه وعده غذایی اصلی که برای همه شناخته شده و قابل قبول است، کودک به دو وعده میان غذا یا همان اسنک ها و مقادیر زیادی میوه نیاز دارند که باید آنها را در حد فاصل وعده های اصلی مصرف کند. این شما هستید که باید برای غذاخوردن کودکتان برنامه ریزی ساده ای داشته باشید. تنها در این صورت است که بدن او به گونه ای متوازن تمام گروه های غذایی مورد نیاز را دریافت می کند.

غذاهای مجزا تهیه نکنید

برخی مادران تصور می کنند که باید برای کودکشان یک نوع غذا آماده کنند و برای سایر اعضای بزرگتر خانواده غذای دیگری. این یک اشتباه بزرگ است که نه تنها مانع دور ماندن کودک از جمع خانواده می شود بلکه عادت کردن بدن وی به گروه های متنوع غذایی با تأخیر صورت می گیرد. پس به خاطر داشته باشید که یک وعده غذایی کامل برای همه اعضای خانواده تهیه کرده و تا حد امکان زمانی آن را صرف کنید که همگی حضور داشته باشند. البته میان وعده های غذایی کودک مقوله ای جداست که لزوما نیازی به حضور سایر اعضای خانواده ندارد.

کودکان همواره از والدین خود تقلید می کنند. این الگوبرداری در مورد غذا خوردن تنها زمانی بروز می کند که تمام اعضای خانواده دور هم و یک وعده غذایی واحد را نوش جان کنند.

کودک را مجبور به خوردن نکنید

شما به عنوان والدینی که خود را در برابر کودک مسؤول می دانید موظف هستید مواد غذایی مورد نیاز بدنش را همچون سایر نیازهایش فراهم کنید. اما اینکه او نمی خورد یا فعلا تمایلی به خوردن ندارد بحثی دیگر است که شما نمی توانید کار زیادی در این زمینه انجام دهید.  به خاطر داشته باشید اگر اجباری در کار باشد، کودک به جای تمایل پیدا کردن به خوردن غذاها، مقاومت می کند. شما وظیفه خود را انجام دهید و شرایط خوردن یک وعده غذایی کامل را برای کودک فراهم کنید. پس از گذشت مدتی آرام آرام به سمت غذا می رود.

غذاهای جدید را به تدریج وارد رژیم غذایی کنید

به طور طبیعی کودکان نسبت به غذاهای جدید واکنش سردی از خود نشان می دهند. آنها نوعی ترس درونی از غذاهای جدید دارند و می ترسند که باب میلشان نباشد. پس توصیه می کنیم غذاهای جدیدی را که فکر می کنید جوانه های چشایی کودک را تحریک می کند به تدریج وارد رژیم غذایی خانواده کنید تا کودک موضع انفعالی نسبت به آن نگیرد.

همراه کودک آشپزی کنید

یکی از بهترین و هیجان انگیزترین راه های ترغیب کردن کودک به خوردن انواع غذاها این است که در صورت امکان او را نیز وارد فرآیند آشپزی کنید. هر از گاهی در طول هفته کودک را صدا زده و از او بخواهید که به عنوان یار کمکی شما را در آشپزی کمک  کند.

بدین ترتیب کودک علاقه زیادی به خوردن غذا و به خصوص غذایی که خود در تهیه کردن آن نقش دارد ایفا می کند. حتی می توانید بخشی از آماده کردن سالاد (به جز قسمتی که قرار است از چاقو استفاده شود) را که کاری بی خطر است به او محول کنید، البته همواره او را زیر نظر داشته باشید. نی نی بان

منبع : دکتر سلام

منبع :